"Bałwan w lodówce" warsztaty zimowe / 16 - 19 stycznia

Zimowe warsztaty rodzinne inspirowane książką „Bałwan w lodówce” organizowane we współpracy z Fundacją Sztuki Polskiej ING

Warsztaty dla dzieci 5–12 lat i ich opiekunów 
 
Co robi bałwan w lodówce? W jaki sposób pokazać na obrazie upływający czas? Czy taśma klejąca może być dziełem sztuki? Po co artystki obierają ziemniaki w galerii?
Tego wszystkiego – oraz wielu innych ciekawych rzeczy! – dowiecie się na warsztatach inspirowanych książką Bałwan w lodówce. Wraz z dwójką bohaterów tej pełnej humoru opowieści poznamy twórczość współczesnych artystów. Stworzymy przy tym własne dzieła sztuki.
Autorem książki jest Łukasz Gorczyca. Opowieść zilustrował Krzysztof Gawronkiewicz.
Publikację wydała Fundacja Sztuki Polskiej ING.
 
zbiórka w Holu Głównym / bilet warsztatowy: opiekun 15 zł, dziecko 15 zł / obecność opiekuna obowiązkowa / bilety online od 9 stycznia lub w kasie (Przyjaciele MNW – zapisy telefoniczne od 5 stycznia) / ok. 75 min
 
 
 
16 stycznia / wtorek / 16.00 
Ziemniaki w galerii / Katarzyna Janus-Borkowska
Julita Wójcik jest artystką, choć nie maluje obrazów i nie rzeźbi. Udowadnia nam, że zwykłe czynności jak obieranie ziemniaków czy szydełkowanie też mogą być działaniem artystycznym. Zdarza się, że w tworzenie sztuki angażuje… krowy.
 
 
17 stycznia / środa / 16.00 
Czas w sztuce / Agnieszka Żuber
W jaki sposób pokazać w obrazie czas? Czy wystarczy namalować zegar? A może są ciekawsze sposoby? Przyjrzymy się, jak dawniej artyści radzili sobie z tym tematem i czy współcześni twórcy, na przykład Roman Opałka, wymyślili coś nowego. Sami staniemy się artystami i podejmiemy to wyzwanie. 
 
 
18 stycznia / czwartek / 16.00 
Bałwan w lodówce / Monika Miżołębska
Performer to artysta czarodziej, a jego sztuka to magia bez zaklęć. Jak zostać performerem takim jak Oskar Dawicki, i jednym słowem, a może tylko literą zmienić rzeczywistość?
 
 
19 stycznia / piątek / 16.00 
Niebieski pasek / Marta Kochlewska
Na kaloryfer i regał naklejono pewnego razu niebieską taśmę i nazwano dziełami sztuki. Jak to możliwe? Czy zwykła kreska może sprawić, że zwykły przedmiot staje się sztuką? Przekonamy się, kto to wymyślił i sprawdzimy, czy łatwo jest być artystą.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Koordynacja: / Dział Edukacji