Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Akademia znawstwa / maj - czerwiec 2017

Sekrety nowożytnych rysunków / Piotr Borusowski i Aleksandra Janiszewska

Rysunki należą do szczególnie wrażliwych, rzadko eksponowanych dzieł sztuki. Cykl spotkań w ramach „Akademii znawstwa” pozwoli pogłębić wiedzę o roli rysunku w warsztacie niderlandzkiego artysty. Nauczymy się rozpoznawać rodzaj papieru, techniki rysunkowe oraz różnice pomiędzy projektem tapiserii a projektem ryciny. Omówimy nowoczesne metody badań obrazów. Będzie okazja, by samodzielnie, na podstawie fotografii w podczerwieni, wysnuć wnioski dotyczące np. zmian kompozycji. Spotkania odbywają się w Gabinecie Starodruków i oraz na wystawie przy wybranych dziełach.
 
ZBIÓRKA W HOLU GŁÓWNYM O 11.45 / BILET KURSOWY 160 ZŁOTYCH / ZAPISY* (OD 15, PRZYJACIELE MNW OD 8 MAJA) / 4 SPOTKANIA PO OK. 90 MIN
 
ZAPISY NA AKADEMIĘ ZNAWSTWA WCIĄŻ TRWAJĄ. SĄ JESZCZE WOLNE MIEJSCA!
 
 
 
PLAN ZAJĘĆ
 
27 maja / Aleksandra Janiszewska
Spotkanie poświęcone tajnikom pracy warsztatu malarskiego w XVI wieku, zadaniom mistrza, jego uczniów i pomocników. Poznamy tajniki przygotowania farb, podłoża obrazu,  oraz rysunków przeznaczonych do naniesienia nań kompozycji. Dowiemy się, jak sprzedawano obrazy i jak funkcjonował wówczas wolny rynek.
 
3 czerwca / Aleksandra Janiszewska
Trzy metody nieinwazyjnych badań: fotografia w podczerwieni, rentgenografia oraz fotografia w ultrafiolecie odkrywają przed nami sekrety dzieł sztuki. Szczegółowo omówimy pierwszą z metod i efekty, jakie przyniosło badanie w podczerwieni niektórych obrazów z kolekcji MNW. Jak czytać te fotografie? Co mogą nam opowiedzieć o procesie powstawania obrazu oraz jego późniejszych losach? 
 
10 czerwca / Piotr Borusowski
Zaprezentujemy różne rodzaje papieru oraz techniki rysunkowe stosowane przez XVI- i XVII-wiecznych artystów. Na przykładzie pracowni Rubensa i Rembrandta pokażemy różnorodne funkcje rysunków. Przybliżymy zagadnienia związane z kolekcjonerstwem oraz historycznymi i współczesnymi sposobami przechowywania dzieł na podłożu papierowym.
 
17 czerwca / Piotr Borusowski
Rysunki pełniły różną funkcję – były projektami witraży, tapiserii, rycin, obrazów, a także autonomicznymi dziełami sztuki. W jaki sposób rozpoznać ich pierwotne przeznaczenie? 
 
 
 
 
Koordynacja: