608. Rocznica bitwy pod Grunwaldem w MNW / 13-15 lipca 2018

W muzealnych zbiorach znajduje się Bitwa pod Grunwaldem – jedno z najsłynniejszych dzieł Jana Matejki. 
Z okazji przypadającej w tym roku 608. rocznicy bitwy pod Grunwaldem w Muzeum Narodowym w Warszawie w dniach 13–15 lipca będą dodatkowo eksponowane dwie prace Jana Matejki. Pierwszy z nich to Studium łba końskiego do Bitwy, wykonane w 1875 roku, a drugi – Władysław Jagiełło z Witoldem modlący się przed bitwą pod Grunwaldem, namalowany przez siedemnastoletniego Matejkę, wówczas studenta krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych. 
Zachęcamy do odkrywania sekretów Bitwy pod Grunwaldem z bezpłatnymi drukami edukacyjnymi dla dzieci i dorosłych w polskiej i angielskiej wersji językowej. 
W sali matejkowskiej można także obejrzeć prezentację zdjęć z konserwacji dzieła z lat 2010–2012.
W niedzielę 15 lipca o godzinie 12.00 odbędą się warsztaty rodzinne, dla dzieci 5–12 lat i ich opiekunów.
 
15 lipca / niedziela / 12.00
Bitwa pod Grunwaldem bez tajemnic
W 608. rocznicę starcia armii polsko-litewskiej z wojskami krzyżackimi zapraszamy do Muzeum Narodowego w Warszawie na warsztaty, podczas których wspólnie odkryjemy sekrety najsłynniejszego obrazu Jana Matejki. Dowiemy się, jak długo malował Bitwę, skąd czerpał inspirację i czy był ze swojego dzieła zadowolony. Poszukamy na obrazie króla, rycerzy oraz… artysty we własnej osobie. Zastanowimy się także, w jaki sposób taki wielki i ciężki obraz można przetransportować na przykład do innego muzeum. 
 
zbiórka w Holu Głównym / dziecko: bilet 1 zł, opiekun: bilet 15 zł / obecność opiekuna obowiązkowa / bilety online lub w kasach MNW dostępne od 10 lipca od godz. 10.00 / ok. 75 min