Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Wystawy

W warsztacie niderlandzkiego mistrza
Holenderskie i flamandzkie rysunki z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie

18 maja – 20 sierpnia 2017


Na wystawie prezentowane są rysunki i obrazy z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Motywem przewodnim jest rola, jaką pełniły w praktyce warsztatowej od XVI do XVIII wieku.

 

W warsztacie niderlandzkiego mistrza to pierwsza tak szeroka prezentacja holenderskich i flamandzkich rysunków z kolekcji muzeum. Można na niej zobaczyć dzieła powstałe na przestrzeni trzystu lat – najstarsze pochodzi z przełomu XV i XVI wieku, najmłodsze – z początku wieku XIX. Wśród wystawianych dzieł znajdują się m.in. szkice Pietera (I) Coecke van Aelsta, Maertena de Vosa, Lodewijka Toeputa, Jacquesa (II) de Gheyna, Pietera (II) Stevensa, Petera Paula Rubensa, Theodoora van Thuldena, Jana van Noordta czy Ferdinanda Bola. Ze względu na wrażliwość podłoży i technik wymagają one szczególnej ochrony – na co dzień przechowywane są

w Gabinecie Rycin i Rysunków.

 

Część ekspozycji jest poświęcona podrysowaniom – rysunkom przygotowawczym wykonanym przez artystów bezpośrednio na zagruntowanej desce lub płótnie obrazu, które w procesie malowania znikały pod kolejnymi warstwami farb. Specjalnie na potrzeby wystawy – metodą fotografii w podczerwieni – zostały przebadane XVI-wieczne obrazy niderlandzkie ze zbiorów MNW. Rezultaty tych badań są obszernie przedstawione na przykładzie najciekawszych dzieł.

 

Kuratorzy: Piotr Borusowski, Aleksandra Janiszewska

 

Zachęcamy do zapoznania się z bogato ilustrowanym polsko-angielskim katalogiem wystawy, a także z programem wydarzeń towarzyszących.

 

 

 

 

 

 Peter Paul Rubens...
Jan van Noordt,...
Artysta...
Chrispijn van den...
Wystawa W...
Wystawa W...
Adriaen van...
Bartholomeus...
Wystawa W...
Z lewej: Joos van...
Michiel Versteegh,...
Wystawa W...
Wystawa W...
Wystawa W...
Pieter Coecke van...
Lodewijk Toeput,...