Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Wystawy

W Radziwiłłowskim stały domu...

Od 5 czerwca 2022

Muzeum w Nieborowie i Arkadii, Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie

Ekspozycja stała na II piętrze Pałacu Radziwiłłów w Nieborowie.

 

Na wystawie pokazane zostaną przedmioty pochodzące z dawnych siedzib radziwiłłowskich, położonych na terenach dzisiejszej Białorusi, Litwy, Ukrainy oraz Polski i Niemiec. Po raz pierwszy szerszej publiczności zaprezentowany zostanie wyjątkowy zbiór porcelany z Korca i Baranówki, pochodzący z kolekcji książąt Radziwiłłów z Balic oraz XVI - wieczna zbroja i naczółek konia pochodzące z zamku nieświeskiego.
Wspaniałe posiadłości Radziwiłłów przez stulecia wyposażane były przez kolejnych właścicieli pięknymi przedmiotami - obrazami, meblami, wyrobami rzemiosła artystycznego, czy okazałymi zbiorami bibliotecznymi. W radziwiłłowskich pałacach i zamkach skupiało się kosmopolityczne życie kulturalne i towarzyskie, a wysublimowane kolekcje dzieł sztuki podkreślały rangę, tożsamość i prestiż rodu. Z każdym nowym pokoleniem, powiększały się skrupulatnie gromadzone latami pamiątki rodzinne. 
Zawirowania wojenne i kolejne katastrofy dziejowe położyły kres potędze rodu, burząc ustalony od wieków porządek. Ograbione i zniszczone rezydencje, odarte z domowego ciepła i wielopokoleniowej historii, pozostają dziś jedynie wspomnieniem minionych epok. Tylko nieliczne z nich przetrwały i dziś jako muzea popularyzują wiedzę na temat jednego z potężniejszych rodów magnackich Rzeczypospolitej.

Prezentowane na wystawie obiekty pochodzą z kolekcji Fundacji Trzy Trąby, kolekcji Pana Macieja Radziwiłła, kolekcji Pana Andrzeja Wasilewskiego oraz kolekcji Pana Sylwestra Rudnika.

 

Kurator: Monika Antczak

Scenografia: Elżbieta Bogaczewicz-Biernacka
Partner wystawy: Fundacja Trzy Trąby.