Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Wystawy

Brescia. Renesans na północy Włoch
Moretto – Savoldo – Moroni. Rafael – Tycjan – Lotto

2 czerwca – 28 sierpnia 2016

 

Wystawa „Brescia. Renesans na północy Włoch” zorganizowana w Muzeum Narodowym w Warszawie, zgromadzi blisko 50 obrazów mistrzów północnowłoskiego renesansu. Zaprezentowane zostaną dzieła z Pinakoteki Tosia Martinenga w Brescii, z Accademii Carrara w Bergamo i z włoskich kolekcji prywatnych, a także kilkanaście płócien mistrzów lombardzko-weneckiego cinquecenta ze zbiorów polskich. Dopełnienie i jednocześnie ważny punkt ekspozycji stanowić będzie obraz Rafaela (1483-1520), Chrystus błogosławiący. Rafael, najmłodszy z trójki genialnych artystów włoskiego renesansu, obok Leonarda i Michała Anioła uznawany był za boskiego malarza. Już za życia został okrzyknięty geniuszem, po śmierci zaś opłakiwali go w swych wierszach wybitni poeci. Jego malarstwo stało się symbolem renesansowej harmonii i miarą doskonałości. Wystawa pozwoli na porównanie dzieła tego wielkiego mistrza z obrazami współczesnych mu artystów działających na północy Włoch. Oprawa plastyczna wystawy, powierzona znakomitemu scenografowi teatralnemu Borisowi Kudliczce, ma spełnić szczególną rolę. Pomoże ona dostrzec i zrozumieć, jakie były źródła i najważniejsze założenia renesansowego malarstwa Północnych Włoch.

Wystawa pozwoli szerzej spojrzeć na samo zjawisko północnowłoskiego renesansu, ukazując różnorodność istniejących postaw artystycznych, oszałamiające bogactwo stylistyczne i ideowe tego czasu, a zarazem nadrzędne dla wszystkich nurtów zamiłowanie do prostoty i ładu.
 
Wystawa pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Prezydenta Republiki Włoskiej Sergia Mattarelli, została zorganizowana przez Muzeum Narodowe w Warszawie w związku Jubileuszem 1050-lecia Chrztu Polski i Światowymi Dniami Młodzieży we współpracy z Fondazione Brescia Musei i STart. Wydarzenia towarzyszące zostały zorganizowane we współpracy z Ambasadą Republiki Włoskiej i Włoskim Instytutem Kultury w Warszawie.

Kurator wystawy: Joanna Kilian
 
Ekspozycji towarzyszy katalog, który pozwala nie tylko poznać bliżej dzieła najwybitniejszych malarzy XVI wieku tworzących w Lombardii i Veneto, lecz także daje możliwość szerszego spojrzenia na całe środowisko artystyczne północnych Włoch doby ciquecenta, dzięki publikowanym również w wersji anglojęzycznej esejom. Zapraszamy także do zapoznania się z programem wydarzeń towarzyszących wystawie oraz do wysłuchania audoprzewodników udostępnionych na stronie internetowej MNW.  Zachęcamy także do zapoznania się z pokazem tematycznym w Cyfrowym MNW będącym prezentacją wybranych zabytków z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie eksponowanych na wystawie.
 


Rafael Sanzio,...
Alessandro Bonvicino zw. Moretto, Wieczerza w Emaus, ok. 1527, olej, płótno, Pinacoteca Tosia Martinenga, Brescia
Alessandro...
Luca Mombello,...
Alessandro...
Dosso Dossi, właśc. Giovanni Francesco di Niccolò Luteri, Jowisz malujący motyle, Merkury i Cnota, ok. 1524, płótno
Dosso Dossi, właśc....
Giovanni Gerolamo...
Lorenzo Lotto,...
Jacopo Tintoretto, <i>Portret weneckiego admirała</i>, olej, płótno, Muzeum Narodowe w Warszawie
Jacopo Tintoretto,...
Alessandro...
Paris Bordone, Wenus i Amor, lata 30. XVI w., olej, płótno, Muzeum Narodowe w Warszawie
Paris Bordone,...
Sofonisba...