Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Wystawy

Arkadia

17 listopada 2023 – 17 marca 2024

 

 

 

Mit Arkadii, wywodzący się m.in. z Bukolik (Eklog) Wergiliusza, to wyobrażenie świata idealnego, w którym panuje niezmienny ład, a jego mieszkańcy doświadczają błogiego szczęścia, wiecznej młodości, wolności, swobodnej erotyki. Na wystawie zostaną zaprezentowane różnorodne interpretacje tematu, który na stałe zagościł w kulturze europejskiej. Od czasów nowożytnych motywy arkadyjskie wciąż powracają w twórczości artystów przedstawiających piękną krainę pasterek i pasterzy, nimf i satyrów. Do treści tych nawiązują także metaforycznie, na różne sposoby wyrażając tęsknotę człowieka za szczęściem. Topos Arkadii znalazł swój wyraz w obrazach dworskich ogrodów, siedzib ziemiańskich, egzotycznych krain czy malowniczych regionów, gdzie można odczuć harmonijną więź z przyrodą.

Na ekspozycji będzie można podziwiać dzieła sztuki od wczesnego renesansu do współczesności: obrazy, rzeźby, rysunki i ryciny, fotografie, a także znakomite przykłady rzemiosła artystycznego (tapiserie, ceramikę, kostiumy). Zaprezentujemy przede wszystkim obiekty ze zbiorów MNW, ale także obrazy z innych kolekcji polskich (m.in. z Muzeum Łazienek Królewskich, Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Poznaniu) oraz muzeów zagranicznych (m.in. Musée du Louvre, Musée d'Orsay w Paryżu, Kunsthistorisches Museum Wien). Pojawią się wielkie nazwiska malarstwa europejskiego: Claude Lorrain, François Boucher, Jean-Baptiste Pater, Camille Corot, Henryk Siemiradzki, Zofia Stryjeńska, Arnold Böcklin, Pierre Bonnard, Józef Mehoffer, Jacek Malczewski. Na wystawie nie zabraknie także artystek i artystów współczesnych: Mirosława Bałki, Jarosława Kozakiewicza, Diany Lelonek, Cecylii Malik, Agnieszki Piksy, Karola Radziszewskiego, Anny Siekierskiej. Pokazujemy także prace najmłodszego pokolenia artystów i kolektywów artystyczno-społecznych, nawiązujących do klasycznego mitu Arkadii poprzez refleksję o stanie Ziemi i degradacji przyrody wskutek postępu technologicznego.

 

W ramach wystawy artystka Barbara Kinga Majewska przygotowała instalację dźwiękową zatytułowaną KANONY. Słowa, które słyszymy w przestrzeni instalacji, zostały zaczerpnięte z ponad sześciuset propozycji nadesłanych przez publiczność, w odpowiedzi na ogólnodostępną ankietę rozpisaną przez Muzeum.

 

Kuratorzy wystawy: dr hab. Agnieszka Rosales Rodríguez (Muzeum Narodowe w Warszawie) i prof. Antoni Ziemba (Uniwersytet Warszawski).

 

 

Wystawa zawiera treści, które mogą zostać uznane za nieodpowiednie dla dzieci i młodzieży.

 

 

Szczegółowy program wydarzeń towarzyszących.


W muzealnej Księgarni dostępne są publikacje towarzyszące wystawie - katalog oraz przewodnik po wystawie

 

W lutym wymieniona została część prac na podłożu papierowym. Pełna lista zmian dostępna jest w załączonym pliku

 

 

 


 

Patronat nad wystawą objął Ambasador Francji w Polsce Étienne de Poncins

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Mecenasi Muzeum:

PGE Polska Grupa Energetyczna
ORLEN

 

Partner Strategiczny Muzeum:
PZU

 

Partnerzy Muzeum:
Totalizator Sportowy
KPMG
PKP Intercity

 

Współpraca:
AkzoNobel

 

Patroni Medialni:
Chilli Zet

Contemporary Lynx

Sens 

TVP Kultura

Zwierciadło

 

 


Identyfikacja graficzna: Full Metal Jacket

 François Boucher,...
Franz von Stuck,...
Hipolytte Flandrin,...
Tańczący satyr,...
Marian...
Jarosław...