Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Aktualności

Barbara Kinga Majewska / KANONY / z udziałem publiczności

15-11-2023

W swojej instalacji dźwiękowej Barbara Kinga Majewska łączy najprostszą formę wielogłosowości – kanon – ze słowami wyrażającymi doznania zmysłowe, jakich pragniemy doświadczać w arkadyjskiej scenerii natury. Słowa te zostały zaczerpnięte z ponad sześciuset propozycji nadesłanych przez publiczność, w odpowiedzi na ogólnodostępną ankietę rozpisaną przez Muzeum. Bardzo dziękujemu Państwu za wszystkie wasze zgłoszenia!

 

Instalacja dostępna będzie w przestrzeni Muzeum Narodowego w Warszawie przez okres trwania wystawy „Arkadia” - od 17 listopada 2023 do 17 marca 2024 roku.

 

Każdy z pięciu kanonów w warstwie muzycznej sięga do innych źródeł. „Smak” powstał na kanwie utworu dla dzieci napisanego w 1933 roku przez szwajcarskiego kompozytora Wernera Wehrli. „Węch” czerpie z ćwiczenia zamieszczonego w XIX-wiecznym podręczniku do nauki śpiewu autorstwa Manuela Garcii. „Wzrok” jest odwołaniem do utworu szwedzkiego kompozytora dwudziestolecia międzywojennego Lennarta Lundena. „Słuch” powstał z wykorzystaniem polskiej melodii ludowej, zaś „Dotyk” – na podstawie utworu skomponowanego w XVIII wieku przez angielskiego kompozytora Williama Boyce’a.

 

Podczas gdy melodia każdego z kanonów powtarzana jest niezmiennie przez wszystkie wykonujące go głosy, warstwa tekstowa, niczym róg obfitości, wypełnia się kolejnymi smakami, zapachami, obrazami, odczuciami. Treść, niekiedy zaskakująca, obfitująca w nieoczywiste połączenia, wskazuje na nadmiar ziemskich dóbr i właściwy naturze ludzkiej głód, który po chwilowym zaspokojeniu, wciąż powraca jak melodia kanonu.

 

___

Pięciokanałowa instalacja dźwiękowa KANONY Barbary Kingi Majewskiej powstała specjalnie na wystawę „Arkadia” prezentowaną w Muzeum Narodowym w Warszawie.

 

Kuratorzy wystawy: dr hab. Agnieszka Rosales Rodríguez i prof. Antoni Ziemba


Współpraca merytoryczna i produkcja instalacji: Alicja Latkowska