Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Programy naukowe, projekty badawcze i konserwatorskie

Opracowanie historii powstania, funkcjonowania i rozpadu kolekcji Państwowych Zbiorów Sztuki. Etap pierwszy

Koordynator badań: Marta Bienias
Wykonawca: Ewa Manikowska, Piotr Jamski

 

W 2017 roku Muzeum Narodowe w Warszawie zrealizowało zadanie Opracowanie historii powstania, funkcjonowania i rozpadu kolekcji Państwowych Zbiorów Sztuki. Etap pierwszy (04501/17/FPK/DDZ) ze środków pozyskanych z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Badanie polskich strat wojennych.


W ramach zadania przeprowadzono kwerendy w zbiorach archiwalnych i bibliotecznych Warszawy, Moskwy, Petersburga, Krakowa i Poznania, które pozwoliły na odtworzenie historii powstania, funkcjonowania i rozpadu kolekcji fundacji im. Tabasz-Junosza Krosnowskich, działającej latach 1921–1939 przy Państwowych Zbiorach Sztuki na Zamku Królewskim w Warszawie.


W efekcie przeprowadzonych w ramach zadania badań powstało nie tylko pierwsze opracowanie historii kolekcji Stanisława Krosnowskiego, ale również sporządzone zostały listy obiektów fundacji im. Tabasz-Junosza Krosnowskich, które są pierwszą próbą ustalenia aktualnego stanu zachowania zbiorów fundacji. Przedmioty, których miejsca przechowywania nie udało się ustalić należy najprawdopodobniej uznać za straty wojenne. Wcześniej należy jednak przedstawić listy do weryfikacji kilku instytucjom muzealnym, do których po wojnie mogły one trafić (Muzeum Wojska Polskiego, Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Narodowe w Krakowie, Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Pałac w Wilanowie).

Krótka historia powstania, funkcjonowania i rozpadu zbiorów fundacji im. Tabasz-Junosza Krosnowskich oraz lista należących do nich obiektów wraz z obecnym miejscem ich przechowywania są dostępne w plikach do pobrania.

 

-----

 

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego