Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Wystawy

W hołdzie Leonardowi da Vinci / Projekt K-Leonardo

07-06-2019

7 czerwca - 21 października 2019 roku 

Dziedziniec Główny MNW
 
W hołdzie dla Leonarda da Vinci, którego pięćsetlecie śmierci przypada w 2019  roku, na Dziedzińcu Głównym Muzeum Narodowego w Warszawie stanęła geometryczna instalacja. Jest ona połączeniem K-dronu – jedenastościennej bryły przestrzennej odkrytej przez Janusza Kapustę – oraz Człowieka witruwiańskiego Leonarda. 
 
Instalacja o wymiarach 3 x 3 x 22 metry składa się z sześciu białych i czarnych obiektów, zbudowanych z K-dronów. Każdy kolejny obiekt jest powiększeniem fragmentu poprzedniego, a przekształceń dokonano z zachowaniem proporcji. Po drugiej stronie każdej ze ścian znajduje się jej negatyw, a całości towarzyszą lustra. Instalację ustawiono na białej, poziomej płaszczyźnie, symetrycznej w stosunku do osi budynku MNW i przechodzącej przez środek fontanny.
 
11 stycznia 1985 roku Janusz Kapusta odkrył w Nowym Jorku bryłę geometryczną, której nadał nazwę K-dron. Jest to jedenastościan (dron w języku greckim oznacza ścianę, a k to jedenasta litera łacińskiego alfabetu), którego forma podstawowa ma kwadratową podstawę, a główna ściana, w kształcie rombu, nachylona jest do tej ostatniej pod kątem 45 stopni. Z góry K-dron jest kwadratem wpisanym w kwadrat. Bryła ta ma niezwykłe własności optyczne, akustyczne i strukturalne. Jej powierzchnia jest zarazem symetryczna i niesymetryczna, jednocześnie wklęsła i wypukła. Dwa złożone ze sobą K-drony tworzą sześcian.
 
Mecenasi Muzeum:
 
Partnerzy Muzeum:
 
Partner aranżacyjny: