Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Wystawy

Paderewski

 

 

17 lutego – 20 maja 2018


Przypadająca w 2018 roku setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest doskonałą okazją do przypomnienia działalności politycznej i kulturalnej Ignacego Jana Paderewskiego. Obrazy, rysunki, zdjęcia i inne zabytki pochodzące z jego daru dla Muzeum Narodowego w Warszawie ukazują niezwykłe zaangażowanie muzyka i męża stanu w propagowanie sprawy niepodległości Polski na całym świecie oraz późniejszą karierę polityczną, m.in. piastowanie funkcji premiera rządu odrodzonej Rzeczypospolitej. To także okazja, by przypomnieć Paderewskiego jako kolekcjonera cennych dzieł sztuki, które gromadził w ukochanym domu w Riond-Bosson nieopodal Jeziora Genewskiego, a potem ofiarował narodowi.

 

Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie przedstawia sylwetkę sławnego pianisty przez pryzmat przekazanych przez niego zabytków i pamiątek. Są one pretekstem do opowieści o Paderewskim oraz otaczających go ludziach – znaczących postaciach ówczesnej sceny politycznej i artystycznej. Zaprezentowane dzieła ukazują różne oblicza wirtuoza, zarówno te bardziej znane – wielkiego muzyka, męża stanu i przyjaciela wielkich tamtego świata, jak i mniej – człowieka oddanego rodzinie i kolekcjonera sztuki dalekowschodniej.


Po raz pierwszy możemy oglądać znakomitą większość dzieł sztuki jakie złożyły się na wspaniały dar Paderewskiego dla Muzeum. Wśród eksponowanych obiektów znajdują się między innymi koncertowy fortepian mistrza, wykonany dla niego przez firmę Steinway & Sons, pierwotnie przekazany na mocy testamentu artysty Konserwatorium Muzycznemu w Warszawie, oraz portret Paderewskiego pędzla jednego z najsłynniejszych akademików XIX stulecia – Lawrence’a Alma-Tademy. O wielkiej sławie Ignacego Paderewskiego świadczą prezenty, które wręczali mu przyjaciele i miłośnicy jego twórczości. Wśród nich m.in. zdjęcie królowej Wiktorii z autografem, tryptyk Muzyka Jacka Malczewskiego oraz teka grafik Leona Wyczółkowskiego z dedykacją. Fotografie przedstawiające życie rodzinne Paderewskiego umożliwiają poznanie jego domu w Szwajcarii oraz członków rodziny. Wyjątkowa jest kolekcja sztuki dalekowschodniej, obejmująca m.in. chińską porcelanę, emalie, szkło i wyroby z laki, które Paderewski wraz z małżonką gromadzili w swojej szwajcarskiej willi.

 

Wystawie towarzyszą bogaty program wydarzeń oraz ilustrowany katalog w polsko-angielskiej wersji językowej.
Zachęcamy także do zapoznania się z audioprzewodnikami przygotowanymi w ramach wystawy.
 

Kurator wystawy: dr Magdalena Pinker

Współpraca: Joanna Bojarska-Cieślik, dr Anna Feliks, Joanna Popkowska


------

 

Wystawa pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego

Wystawa w ramach cyklu „3 × Niepodległa w Muzeum Narodowym w Warszawie” pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości 1918-2018.

Cykl realizowany w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017–2021

Partner wystawy: Narodowe Archiwum Cyfrowe

 


 

 Lawrence...
Wystawa Paderewski,...
Hans Schliessmann,...
Arnold Genthe,...
Wystawa Paderewski,...
Wazon – butla...
Figurka smoka,...
Figurka przepiórki...
Leon Kaufmann...
Jacek Malczewski,...
Charles Giron,...
Charles Giron,...
Wystawa Paderewski,...
Wystawa Paderewski,...
Wystawa Paderewski,...
Wystawa Paderewski,...
Naczynie you z...
Waza dekoracyjna...
Inro – puzderko na...
Fortepian...
Wystawa Paderewski,...
Wystawa Paderewski,...
Wystawa Paderewski,...
Wystawa Paderewski,...
Wystawa Paderewski,...
„The New York...
Willa Ignacego Jana...
Artur Szyk, Wilson...
Wystawa Paderewski,...