Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Wystawy

Bruno Barbey. Zawsze w ruchu

1 grudnia 2023 – 3 marca 2024

 

 

 

Bruno Barbey mówił o sobie: Rzadko stoję w miejscu. Wciąż chodzę. Zawsze w ruchu. Rzeczywiście, monograficzna prezentacja jego zdjęć w Muzeum Narodowym w Warszawie ukazuje życie ludzkich społeczności obserwowane przez fotografa na pięciu kontynentach, w krajach takich jak, m.in. Bangladesz, Brazylia, Chiny, Egipt, Irak, Iran, Japonia, Korea, Kuwejt, Maroko, Meksyk, Nigeria, Senegal czy Wietnam. Na ekspozycji zostaną pokazane także zdjęcia oddające realia Polski i Ukrainy lat 80. ubiegłego stulecia – to relacja z krajów, które wkrótce wywalczyły niepodległość i uniezależniły się od ZSRR. Ówczesne postulaty wolnościowe obu państw nabierają jeszcze większego znaczenia w dobie toczącej się za naszą wschodnią granicą wojny.


Ekspozycja oddaje unikatowy charakter zdjęć, wyróżniających się na tle prac innych członków legendarnej grupy Magnum, z którą Barbey związał się już w wieku 23 lat. Podczas gdy większość fotografów w latach 60. XX wieku wciąż wykonywała zdjęcia czarno-białe, artysta zdecydowanie odrzucił monochromatyzm. Inspiracją była dla niego historia malarstwa: wielokrotnie wyrażał podziw dla Henriego Matisse’a. W sposób równie piktorialny budował on przykuwające oko kompozycje, wciąż zachwycające swą wizualną siłą. W perspektywie historycznej jest niezwykle istotne, że Barbey wykorzystywał potęgę barw w fotografii reportażowej, choć był to przecież obszar, który przez długi okres z wyraźną rezerwą podchodził do szerokiej i soczystej palety kolorystycznej. Barbey nie skupiał się wyłącznie na spektakularności wydarzeń – ich aktualność szybko przecież przemija – ale przede wszystkim na ponadczasowej jakości plastycznej obrazu. Na jego styl składają się więc intensywne barwy i wyrafinowane zestawienia kolorystyczne.


Na wystawie zaprezentowane zostaną także oryginalne odbitki z epoki (vintage prints), powstałe w tym samym czasie, co zarejestrowane na negatywach i diapozytywach sytuacje. Dopełnieniem prezentacji będą obiekty związane z pracą fotografa (aparat zniszczony podczas wojny, legitymacje prasowe) oraz publikacje – prestiżowe czasopisma ilustrowane zdjęciami Brunona Barbeya, pragnącego pokazać światu takie wydarzenia, jak protesty studenckie we Francji czy przemiany ustrojowe w Polsce.

 

Kuratorzy: Caroline Thiénot Barbey, dr Weronika Kobylińska
Współpraca kuratorska: Katarzyna Mączewska

 

Program wydarzeń towarzyszących wystawie znajduje się TUTAJ

 

Wystawie towarzyszy katalog dostępny w muzealnej Księgarni w cenie 90 zł

 

 

 


 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Mecenasi Muzeum:

PGE Polska Grupa Energetyczna
ORLEN

 

Partner Strategiczny Muzeum:
PZU

 

Partnerzy Muzeum:
Totalizator Sportowy
KPMG
PKP Intercity

 

Współpraca:
AkzoNobel

 

Patroni Medialni:

Tygodnik Powszechny

Kwartalnik Fotografia

Fotopolis
Chilli Zet

National Geographic Polska

 CHINY, Szanghaj....
INDIE, Mumbaj,...
MAROKO, Meknes....
POLSKA, Zalipie....
FRANCJA. Paryż –...
REUNION, Le Port –...
fot. Bartosz...
fot. Bartosz...
fot. Bartosz...
fot. Bartosz...
fot. Bartosz...
fot. Bartosz...
fot. Bartosz...
fot. Bartosz...