Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Zadania dofinansowane z budżetu państwa

Zakup obrazu „Wieloryb i Andromeda” autorstwa Stanisława Ignacego (Witkacego) Witkiewicza
Zadanie dofinansowane w ramach dotacji celowej na wydatki inwestycyjne ze środków finansowych
 Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa

 


 

Nazwa zadania: Zakup obrazu „Wieloryb i Andromeda” autorstwa Stanisława Ignacego (Witkacego) Witkiewicza w ramach dotacji celowej na wydatki inwestycyjne ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa

 

Wartość dofinansowania zadania: 840 000,00 zł
 
Całkowita wartość zadania:  840 000,00 zł
 

Opis zadania: Zakup dzieła do Kolekcji Grafiki i Rysunku po 1914 r. w Zbiorach Sztuki Nowoczesnej MNW oraz prezentacja na ekspozycji czasowej dzieł Witkacego w 2022 r. pt. „Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia”.

MNW powiększyło swoją kolekcję o unikatowe dzieło, należące do wyjątkowego cyklu pasteli Witkacego poświęconych tematyce astronomicznej pt. "Kompozycje astronomiczne", stworzonego w latach 1917-1918.  Astronomia fascynowała artystę od wczesnego dzieciństwa. Jego „Kompozycje” są przedstawieniami poszczególnych gwiazd, wzorowanymi na ich autentycznych zdjęciach, wzbogaconymi o fantastyczne postacie. Dotychczas w zbiorach MNW nie było ani jednego pastelu z tego cyklu. „Wieloryb i Andromeda” jest znakomitym jej uzupełnieniem i zajmie szczególne miejsce na planowanej w 2022 r. wystawie pt. „Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia”. Dodatkową wartością jest pochodzenie dzieła, które należało do kolekcji Stanisława i Janiny Żeleńskich.