Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Zadania dofinansowane z budżetu państwa

Dotacja celowa z przeznaczeniem na dofinansowanie realizacji wystawy Surrealizm. Inne mity

 

 

Zadanie dofinansowane w ramach dotacji celowej ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa

 Nazwa zadania: dotacja celowa z przeznaczeniem na dofinansowanie realizacji wystawy „Surrealizm. Inne mity”

 

Wartość dofinansowania: 800 000,00 PLN


Całkowity koszt zadania: 1 799 878,00  PLN


Opis zadania: Przekrojowa wystawa „Surrealizm. Inne mity ” to okazja do prześledzenia tendencji surrealistycznych w sztuce polskiej ostatniego stulecia. Głównym założeniem ekspozycji jest porzucenie ortodoksyjnego sposobu myślenia o samym surrealizmie jako o historycznym ruchu mającym określone ramy czasowe na rzecz potraktowania go jako zjawiska globalnego, inkluzywnego i różnorodnego. Narrację wystawy rozpoczną prace z dwudziestolecia międzywojennego, a zakończą dzieła twórców związanych z założonym w latach 50. XX wieku międzynarodowym ruchem Phases. Historyczną narrację uzupełnią prace twórczyń i twórców współczesnych. Na ekspozycji będzie można zobaczyć typowe techniki surrealistyczne, takie jak dekalkomania, surrealistyczne przedmioty, pokażemy także szeroki wybór surrealistycznej fotografii.

 

Poza pracami z kolekcji MNW na wystawie zaprezentujemy dzieła wypożyczone z innych polskich muzeów, w tym m.in. z Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Fotografii w Krakowie i Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, oraz zagranicznych, takich jak Centre Georges Pompidou w Paryżu, mumok – Museum moderner Kunst Stiftung Ludwig Wien w Wiedniu i kolekcji prywatnych.

 

Wystawie będzie towarzyszył ilustrowany polsko-angielski katalog i przewodnik po wystawie, zeszyt z grami surrealistycznymi dla najmłodszej publiczności a także druki edukacyjne, audioprzewodnik w języku polskim, angielskim oraz Polskim Języku Migowym (PJM) i audiodeskrypcje, gwarantujące dostępność wystawy odbiorcom o różnych potrzebach. Opracowujemy także bogaty program wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych: wydarzenia artystyczne, pokazy filmowe, wykłady, spotkania i warsztaty.