Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Albumy

Karol Beyer (1818–1877)

Danuta Jackiewicz, Karol Beyer (1818–1877), projekt graficzny: Maciej Buszewicz, s. 136, il., Dom Spotkań z Historią i Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 2012, ISBN: 978-83-62020-45-4. Seria Fotografowie Warszawy
 
 
 
 
 
 
 
 
Karol Beyer był prekursorem polskiej fotografii profesjonalnej. W 1845 roku otworzył w Warszawie pierwsze stałe atelier. Jego zakład fotograficzny był nie tylko pracownią, ale również galerią, w której warszawiacy mogli oglądać najnowsze osiągnięcia europejskiej fotografii. Na przełomie lat 50. i 60. XIX wieku Beyer był najlepszym fotografem nie tylko w stolicy, ale także w całym Królestwie Polskim.
 
By udoskonalić swoją technikę kilkakrotnie wyjeżdżał za granicę, m.in. do Francji, Belgii czy Wielkiej Brytanii, stale bywał na wystawach światowych. Od 1855 roku był członkiem „Société française de photographie”. Beyer portretował  Polaków, rozbudowującą się Warszawę, fotografował dzieła sztuki dawnej i współczesnej. Należał do założycieli „Tygodnika Ilustrowanego”, któremu udostępniał swoje zdjęcia jako wzór dla drzeworytów. Żarliwy patriotyzm, wyrażający się m.in. uprawianiem fotografii zaangażowanej politycznie, przypłacił więzieniem oraz zesłaniem w głąb Rosji.
 
Książka (w polskiej i w angielskiej wersji językowej) ukazała się dzięki współpracy Domu Spotkań z Historią i Muzeum Narodowego w Warszawie.
 
Danuta Jackiewicz jest kustoszem Zbiorów Ikonograficznych i Fotograficznych MNW.
 
cena: 49 zł