Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Aktualności

WEEKEND SENIORA Z KULTURĄ

25-09-2023

W dniach 30 września - 1 października w całej Polsce odbędzie się "Weekend seniora z kulturą" – akcja zainicjowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, której celem jest zachęcenie seniorów do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym. Zapraszamy na święto seniorów w Muzeum Narodowym w Warszawie. W tych dniach bilet wstępu do Muzeum dla osób powyżej 60-ego rozku życia będzie kosztował 1 zł.

Na sobotę 30 września przygotowaliśmy specjalny program wydarzeń: spotkania muzyczne, gimnastykę, grę muzealną i inne aktywności związane ze sztuką. Będzie można poznać dokładniej naszą ofertę edukacyjną dla dorosłych i seniorów, zadać pytania o muzealne plany na jesień. Dostępne będą druki aktywnego zwiedzania galerii stałych oraz specjalnie zaprojektowane na ten dzień piny. 

 

Bilety dostępne w kasie i online od 26 września, godz. 10.00. 

 

 

 

PROGRAM  WYDARZEŃ 

30 września / sobota

 

godz. 10.00-17.30 

Poznaj M3W – Punkt Recepcyjny 

Stoisko w Holu Głównym będzie doskonałym miejscem, aby zapoznać się z programem Muzeum Trzeciego Wieku czy zapisać do naszego comiesięcznego newslettera. Edukatorzy i edukatorki oraz wolontariusze i wolontariuszki z chęcią opowiedzą, jak na muzealnej stronie internetowej dotrzeć do informacji o naszych wydarzeniach. Będzie można również samodzielnie wykonać muzealną przypinkę. 

Punkt Recepcyjny znajduje się przy schodach w Holu Głównym. 

 

Gra muzealna „Arcydzieła zmysłów”
Do kontemplacji dzieł sztuki wykorzystujemy głównie wzrok. Jednak nie zawsze od razu dostrzegamy wszystkie istotne szczegóły. Jak nasz odbiór dzieła sztuki wzbogaci wykorzystanie innych zmysłów? Zapachu, słuchu, dotyku? Zapraszamy do wszechstronnego pobudzenia wyobraźni poprzez interaktywne zadania i gry w muzealnych galeriach. Na śmiałków, którzy rozwiążą wszystkie zagadki czekają nagrody!
Karty zadań do pobrania Punkcie Recepcyjnym w Holu Głównym. 

 

Puzzlomania, czyli wspólne układanie Bitwy pod Grunwaldem

Ile czasu zajmuje ułożenie dzieła Matejki z czterech tysięcy elementów? Śmiałków zachęcamy do wspólnego układania puzzli z reprodukcją słynnego dzieła.
Do układania puzzli zapraszamy do przestrzeni przed wystawami czasowymi / lewy podest na pierwszym piętrze. 

 

godz. 10.15

Quigong, czyli trening ciała i umysłu 

Wraz z Fundacją Dantian zapraszamy na ostatnie w tym roku ćwiczenia qigong. Ta, mająca swe początki w starożytności, forma aktywności łączy trening umysłu i ciała. Łączy uważność ruchów, medytacyjny stan umysłu i różne techniki oddychania. Charakterystyczne dla qigong’u przeciwieństwa – umiarkowany wysiłek i aktywna relaksacja budują mocne fundamenty fizyczne. Powtarzanie prostych pozycji i ruchów to dobry sposób na wzmocnienie, a unikalne wykorzystanie pozycji statycznych pomaga również w wzmacnianiu mięśni strukturalnych, równowagi i elastyczności. 

Hol Główny / udział bezpłatny / liczba miejsc ograniczona / ok. 60 min.  

 

godz. 15.00 i 17.00
Obraz i dźwięk. Oprowadzanie muzyczne / Joanna Banaszczyk i Paweł Bień
Malarstwo i muzyka połączone są wieloma, często niedostrzegalnymi na pierwszy rzut oka, więzami. Wykonywane na wiolonczeli barokowe i romantyczne miniatury zestawimy z dziełami z galerii Sztuki Dawnej i Galerii Sztuki XIX Wieku. 
Zbiórka w Holu Głównym / bezpłatne wejściówki do pobrania w Punkcie Recepcyjnym w Holu Głównym / liczba miejsc ograniczona / ok. 60 min. 

 

___

Wydarzenia odbywają się w ramach akcji MKiDN „Weekend Seniora z Kulturą”.