Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Aktualności

Warszawskie Dni Seniora 2023

27-09-2023

Kolejny już raz Muzeum Narodowe w Warszawie włącza się w program Warszawskich Dni Seniora. W Gmachu przygotowaliśmy wykłady i warsztaty, zapraszamy również do naszego punktu na Jarmarku Międzypokoleniowym w Parku Świętokrzyskim. 

 

HARMONOGRAM:

 

Jarmark Międzypokoleniowy w Parku Świętokrzyskim 
30 września / sobota / 11:00–17:30
Zapraszamy do stoiska MNW, w którym będzie można zasięgnąć informacji o naszych programach senioralnych oraz działalności muzealnego wolontariatu. Na odwiedzających czekają aktywności w postaci krzyżówek i zagadek oraz pamiątkowe przypinki, których tematem przewodnim będą arcydzieła z kolekcji MNW. Chętni mogą zapisać się do comiesięcznego newslettera dedykowanego seniorom w MNW. 


Park Świętokrzyski przy Pałacu Kultury i Nauki / wstęp wolny

WYKŁADY CZAS NA SZTUKĘ!
Wtorkowe wykłady to najpopularniejszy spośród programów Muzeum Trzeciego Wieku. Serdecznie zapraszamy na spotkania z niezwykłymi dziełami oraz wykładowcami w przystępny i profesjonalny sposób dzielącymi się swoją pasją do sztuki.

3 października / wtorek / 13:00
Jeden obraz, dwóch autorów? 

Prowadzenie: Marek Płuciniczak 
W Galerii Sztuki Dawnej odnajdziemy niewielki obraz namalowany w połowie XVII wieku przez dwóch flamandzkich mistrzów: Dawida Teniersa młodszego oraz Carstiana Luyckxa. Co skłoniło obu malarzy do wykonania wspólnie jednego dzieła? Na renesansowych i barokowych przykładach zastanowimy się czy podwójne autorstwo oznacza podwójną cenę obrazu i dlaczego miłośnicy sztuki chętnie kolekcjonowali takie prace. Poznamy też wyjątkową historię z 1618 roku, kiedy to dwa obrazy namalowało kilkunastu antwerpskich mistrzów.

Gmach Główny MNW / Kino Muz


10 października / wtorek / 13:00
Carel Fabritius – najzdolniejszy uczeń Rembrandta

Prowadzenie: Roma Radwańska 
W kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie znajduje się jedno z zaledwie dwóch zachowanych dzieł Carela Fabritiusa o tematyce religijnej. Wskrzeszenie Łazarza ilustruje scenę Ewangelii św. Jana, ale może być również wyrazem współczucia artysty dla mistrza, u którego pobierał nauki. O twórczości Carela Fabritiusa, jego tragicznie przerwanym życiu i pasjonującej historii samego obrazu dowiemy się podczas wykładu.

Gmach Główny MNW / Kino Muz


Sztuka i ruch. Warsztaty artystyczno-ruchowe
Zapraszamy seniorów na aktywne i twórcze spotkania ze sztuką doświadczaną wszystkimi zmysłami. Posłużą nam do tego techniki medytacyjne zaczerpnięte z chińskiej gimnastyki qigong połączone z działaniami artystycznymi.

 

12 października / czwartek / 11:00
Exlibris – zaprojektuj znak na swój księgozbiór

Prowadzenie: Marzena Rostkowska

Czy pamiętasz stare książki podpisane lub opieczętowane na pierwszej stronie przez właścicieli? A może masz w domu prawdziwy, własny exlibris? Jeśli nie, to wykonasz go podczas warsztatów tworzenia exlibrisów. Przygoda z projektowaniem przed nami!

Gmach Główny MNW / zbiórka w Holu Głównym