Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Aktualności

POKAZY FILMOWE / Pokolenie odkrywców — uczniowie prof. Michałowskiego

10-08-2023

Od 11 sierpnia do 15 września w Muzeum Narodowym w Warszawie można obejrzeć filmy, których bohaterami są wybitni polscy archeolodzy, uczniowie prof. Kazimierza Michałowskiego, przez wiele lat kierujący badaniami Centrum (dawniej Stacji) Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, w większości związani z Instytutem Archeologii UW (dziś Wydział Archeologii UW). Seansom towarzyszyć będą rozmowy, podczas których bohaterowie kolejnych filmów opowiedzą o prowadzonych przez siebie badaniach oraz ich wynikach.

 

To właśnie dzięki ich odkryciom możecie dziś podziwiać bezcenne zabytki w Galerii Sztuki Starożytnej i unikalnej na skalę światową Galerii Faras Muzeum Narodowego w Warszawie — zapraszamy na cykl wywiadów filmowych z nestorami polskiej archeologii, podróżnikami i zasłużonymi naukowcami.  W filmach wystąpili uczniowie związanego z Muzeum Narodowym w Warszawie i Uniwersytetem Warszawskim ojca polskiej archeologii śródziemnomorskiej, prof. Kazimierza Michałowskiego — prof. Karol Myśliwiec, dr Wojciech Kołątaj, prof. Włodzimierz Godlewski, prof. Michał Gawlikowski oraz prof. Stefan Jakobielski. Opowiedzieli o kulisach swojej pracy, po latach dzieląc się żywymi jeszcze wspomnieniami z odległych zakątków świata.

 

Po każdym seansie odbędzie się dyskusja, moderowana przez dziennikarkę Agnieszkę Krzemińską

 

HARMONOGRAM SPOTKAŃ:

 

11 sierpnia, godz. 18.00

Prof. Karol Myśliwiec przez ponad trzy dekady kierował Zakładem Archeologii Śródziemnomorskiej PAN. W latach 90. XX w. zatrudniony równocześnie na stanowisku profesora egiptologii na Uniwersytecie Warszawskim. Wykładał również na zagranicznych uczelniach m.in. w Austrii, USA i Kanadzie. Członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk.

Kierował pracami polskich misji archeologicznych w Tell Atrib (starożytna Athribis) i Sakkarze. Opublikował ponad 300 artykułów i 12 książek, tłumaczonych na wiele języków, w tym popularno-naukowe „Eros nad Nilem", „Święte znaki Egiptu" i „Pan Obydwu Krajów".

 

18 sierpnia, godz. 18.00

Dr Wojciech Kołątaj niemal całe zawodowe życie związany ze Stacją Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego w Egipcie (obecnie Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW).
Współautor koncepcji parku archeologicznego w Aleksandrii. Przez ponad 20 lat kierował misją archeologiczno-konserwatorską Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW w Aleksandrii na Kom el-Dikka.

 

25 sierpnia, godz. 18.00

Prof. Włodzimierz Godlewski przez kilka dziesięcioleci uczestniczył i kierował badaniami w Starej Dongoli i w Naqlun. Uczeń prof. Kazimierza Michałowskiego, jeden z pionierów nubiologii. Profesor Uniwersytetu Warszawskiego.
W latach 1990-1994 dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie.

 

8 września, godz. 18.00

Prof. Michał Gawlikowski – archeolog, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, w latach 1991–2005 dyrektor Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej im. Kazimierza Michałowskiego UW, wieloletni profesor w Instytucie Archeologii UW (dziś Wydział Archeologii UW), a w latach 1989–1991 jego dyrektor. Przez ponad 40 lat prowadził badania w Palmyrze. Odsłonił m.in. świątynię poświęconą bogini Allat. Prowadził również badania w Jordanii, Iraku (w Hatrze) oraz Arabii Saudyjskiej. Odkrył i zbadał jedno z najlepiej zachowanych miejsc kultu boga Mitry (w Hawarte w Syrii). Jest epigrafikiem specjalizującym się w języku aramejskim.

 

15 września, godz. 18.30

Prof. Stefan Jakobielski jest pionierem nubiologii. Uczestniczył w badaniach w Faras, Tell Atrib, Palmyrze, Deir el-Bahari, Qasr Ibrim. Wieloletni kierownik prac w Starej Dongoli. Uczeń prof. Kazimierza Michałowskiego. Pracownik Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk. Autor ponad 100 publikacji. Jeden z inicjatorów utworzenia (w 1972 roku) Międzynarodowego Towarzystwa Nubiologicznego.
Odznaczony Orderem Odrodzenia Polski i Orderem Obu Nilów z Gwiazdą – najwyższym sudańskim odznaczeniem przyznawanym obcokrajowcom.

 

 

Cykl filmów jest częścią projektu  „Od Faras do… O wykopaliskach i nie tylko rozmowy z archeologami (i jednym architektem)”, który powstał z inicjatywy prof. Tomasza Derdy, przewodniczącego Rady Naukowej Dyscypliny Archeologia Uniwersytetu Warszawskiego. Projekt jest współorganizowany przez Wydział Archeologii UW, Centrum Współpracy i Dialogu UW oraz Muzeum Narodowe w Warszawie. Celem projektu jest upowszechnienie dorobku polskich badaczy, którzy poprzez swoje badania naukowe wnieśli ogromny wkład w rozwój wiedzy na temat archeologii i historii starożytnego świata.

___

Ilustracja: Wiesław Prażuch, Portret Kazimierza Michałowskiego na wykopaliskach w Palmyrze, 1962 (negatyw); 1988 (odbitka), Muzeum Narodowe w Warszawie. Zobacz obiekt w Cyfrowym MNW.

Od 11 sierpnia do 15 września w Muzeum Narodowym w Warszawie będzie można obejrzeć filmy, których bohaterami są wybitni polscy naukowcy związani z badaniami archeologicznymi Uniwersytetu Warszawskiego rozpoczętymi przez prof. Kazimierza Michałowskiego. Seansom towarzyszyć będą rozmowy, podczas których archeolodzy opowiedzą o prowadzonych przez siebie badaniach oraz ich wynikach.