Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Aktualności

Muzeum Narodowe nagrodzone w konkursie „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba”

17-07-2023

Plakat wystawy „Xawery Dunikowski. Malarstwo” zdobył I nagrodę w XVII edycji konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba”.

Kuratorowana przez Joannę Torchałę wystawę publiczność miała okazję zobaczyć w 2021 roku w Królikarni - Oddziale Muzeum Narodowego w Warszawie. Idenyfikację graficzną do wystawy zaprojektował Michał Warda.

 

Koncepcja jest odwołaniem do plakatu autorstwa samego Dunikowskiego z roku 1961 do odbywającej się wówczas w MNW wystawy twórczości artysty. Geometryczna struktura kompozycji plakatu, nawiązująca do wielkoformatowych, eksperymentalnych kompozycji malarskich Dunikowskiego z końca lat 60. (np. „Człowieka w kosmosie”), została wypełniona kolażem, składającym się z fragmentów autoportretów malarskich artysty z lat 40. oraz czarno-białego portretu fotograficznego artysty autorstwa Zygmunta Szarguta-Szarka z przełomu lat 50. i 60. XX wieku.


Jury konkursowe przyznało również nagrody dla MNW w pozostałych kategoriach — katalog wystawy „Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia” zdobył III miejsce w kategorii „Wydawnictwo muzealne”, a projekt „Romantyczność 2022. Wilno-Warszawa-Paryż” został wyróżniony w kategorii „Projekt edukacyjny”.


Bardzo dziękujemy i gratulujemy autorom nagrodzonych projektów.