Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Aktualności

Muzeum bardziej dostępne

30-12-2021

W 2021 roku podjęliśmy działania, których celem była poprawa dostępności przestrzeni Muzeum Narodowego w Warszawie. Naszą uwagę skupiliśmy w szczególności na strefie wejścia do muzeum. Zdecydowaliśmy się na rozwiązania, które będą służyły jak największej grupie naszych gości.

Na ciężkich drzwiach wejściowych zamontowaliśmy siłowniki, które otwierają drzwi automatycznie. W kasach, informacji i szatniach, a także w Kinie MUZ i sali edukacyjnej zainstalowaliśmy pętle indukcyjne, dzięki którym osoby słabosłyszące mogą bez przeszkód porozumieć się z pracownikami pierwszego kontaktu. Odnajdziecie je również we wszystkich naszych Oddziałach!
Z myślą o osobach słabowidzących i niewidomych przygotowaliśmy plan tyflograficzny (dotykowy) Muzeum. W holu głównym oraz Galerii Faras znalazły się nowe zestawy wygodnych siedzisk.


Przemalowaliśmy także klatkę schodową prowadzącą do Kina MUZ. Ta pozornie niewielka zmiana znacznie rozjaśniła tę przestrzeń, czyniąc ją bardziej przyjazną dla naszych gości. Wyszliśmy też naprzeciw potrzebom rodziców odwiedzających nas z małymi dziećmi oraz osób w spektrum autyzmu. Wprost z Galerii Sztuki XIX Wieku przejdziecie do „pokoju wyciszenia” — miejsca odpowiedniego, by odpocząć,  przewinąć lub nakarmić dziecko. Odnajdziecie tam m. in. słuchawki wygłuszające czy zabawki sensoryczne.
W naszych Galeriach możecie wspomóc wzrok specjalistycznymi elektronicznymi lupami, które wspomogą słabiej widzących w cieszeniu się każdym detalem dzieł sztuki. Przeprowadziliśmy także szereg prac modernizacyjnych w Galerii Faras. Odświeżyliśmy ściany, wymieniliśmy zużyty sprzęt IT oraz zmieniliśmy aranżację jednego z pomieszczeń. W miejsce starych monitorów wstawiliśmy siedziska, co znacznie zwiększy komfort uczestników zajęć edukacyjnych i oprowadzań.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Zadanie: Zwiększenie dostępności Muzeum Narodowego w Warszawie dla osób z niepełnosprawnościami.
 

 


Fot. Bartosz Bajerski / Muzeum Narodowe w Warszawie