Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Aktualności

MNW współpracuje z Wikimedia Polska

18-09-2015

Muzeum Narodowe w Warszawie rozpoczęło współpracę z Wikimedia Polska. Arcydzieła ze zbiorów Muzeum są dostępne w wysokiej rozdzielczości w Wikimedia Commons.  Dostępnych jest już kilkadziesiąt zdjęć, od przyszłego tygodnia będzie można oglądać pierwszych sto zabytków .
Głównym celem współpracy jest  szersze niż dotychczas otwarcie cyfrowych zasobów Muzeum. W myśl idei open GLAM pragniemy ułatwić naszym odbiorcom dotarcie do zdigitalizowanych zdjęć dzieł z kolekcji muzealnej jak również umożliwić dalsze ich wykorzystanie.
Zachęcamy do zapoznania się z profilem MNW w Wikimedia Commons.


Każdy z obiektów opatrzony jest linkiem kierującym do internetowego katalogu zbiorów Cyfrowego MNW.
Dodatkowo w ramach współpracy z Muzeum Stowarzyszenie Wikimedia Polska ogłosiło nabór na Wikipedystę-rezydenta. Stanowisko rezydenta umożliwia twórcze realizowanie własnych rozwiązań i pomysłów we współpracy ze społecznością ludzi skupionych wokół projektów Wikimedia. To szansa na włączenie się w misję popularyzacji wiedzy o sztuce poprzez tworzenie wartościowych artykułów w Wikipedii oraz pozyskiwanie zasobów wizualnych do biblioteki mediów Wikimedia Commons. To także możliwość spotkania ciekawych ludzi – wolontariuszy środowiska Wikimedia i pracowników Muzeum Narodowego w Warszawie.


Będzie to pierwszy w Polsce projekt typu Wikipedian-in-Residence (projekty tego rodzaju, łączące środowisko wikimedian z instytucjami kultury, są bardzo popularne w innych krajach). Projekt będzie towarzyszył wystawie "Mistrzowie pastelu. Od Marteau do Witkacego. Kolekcja Muzeum Narodowego w Warszawie".

Szczegóły dotyczące zgłoszenia