Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Aktualności

MEDIACJE PERFORMATYWNE | Isabelle Schad & Laurent Goldring | „Personne with voice”

23-11-2022

3 grudnia o godzinie 18.30 zapraszamy na nową odsłonę cyklu „Mediacje performatywne”.

 

Już pod koniec lat 90. Guy Cools, dramaturg tańca, pisał, że choreografia jest „sztuką translacji”, wskazując, że pełni ona szczególną funkcję – ma potencjał „tłumaczenia” konkretnej tożsamości artystycznej na uniwersalnie rozumiany język ciała. Cykliczny projekt Muzeum Narodowego w Warszawie, „Mediacje performatywne” wprowadza w przestrzeń Muzeum cielesność i ruch. Jest to zapośredniczenie doświadczenia wizualnego, zwyczajowo uprzywilejowanego w tej przestrzeni oraz propozycja obcowania ze sztuką poprzez nowe sposoby „ucieleśnionego” doświadczenia i percepcji.
„Personne With Voice” to praca dotycząca twarzy, dłoni i głosu. Realizowana wobec kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie, która spotyka się i rezonuje z obfitością portretów obecnych w przestrzeni Muzeum, pozwalając nowym bytom pojawiać się, morfować i wybrzmiewać.
„Personne” po francusku oznacza osobę, jaźń. Może też odnosić się do nieobecności, jak w wyrażeniu „il n’y a personne” – „nikogo tam nie ma”. W świecie starożytnym słowo persona oznaczało maskę: maskę teatralną, maskę tragiczną, rytualną lub maskę przodków. To tak, jakby w tym jednym słowie – „personne” mogły skumulować się wszystkie warstwy tożsamości, rozumianej jako rola czy osobowość społeczna, postać sceniczna czy wreszcie pusta przestrzeń pozbawiona wszelkich śladów obecności.
„Personne With Voice” jest najnowszym owocem wieloletniej współpracy choreografki Isabelle Schad i artysty wizualnego Laurenta Goldringa. Powstała w oparciu o charakterystyczny dla tej współpracy proces twórczy, w którym dialog artystów przeplata się z projektami, nad którymi pracują w pojedynkę.
Laurent Goldring przedstawi jednocześnie film zainspirowany Galerią Sztuki Średniowiecznej MNW. Jest on częścią cyklu dedykowanego Madonnom i Dzieciątku w rzeźbach przedrenesansowych. Praca stworzona w relacji do kolekcji średniowiecznej Muzeum jest poniekąd związana z doświadczeniami Artysty z realizacji „Personne”, łączy się z tym, w jaki sposób próbował wizualnie interpretować ciało i twarze.


bilety w cenie 30 PLN (normalny) oraz 15 PLN (ulgowy) dostępne w kasach Muzeum oraz online
Wydarzenie przeznaczone dla osób powyżej 16 r.ż.
 

 

„Personne With Voice” wykonana dla Muzeum Narodowego w Warszawie została wyprodukowana przez:

  • Muzeum Narodowe w Warszawie
  • Goethe Institut w Warszawie
  • Instytut Francuski w Warszawie
  • Laurenta Goldringa
  • Isabelle Schad
  • Przy wsparciu Tanzhalle Wiesenburg, Berlin i Centre Pompidou.


Podziękowania dla: Ignacio Jarquin, Aleksiej Kokhanov, Michael Sontag


Oryginalna wersja „Personne” została zrealizowana dzięki wsparciu NATIONAL PERFORMANCE NETWORK - STEPPING OUT, który jest finansowany przez Komisarza Rządu Federalnego Niemiec ds. Kultury i Mediów w ramach inicjatywy NEUSTART KULTUR, Program Pomocy dla Tańca.


Praca Isabelle Schad jest wspierana przez Departament Kultury i Europy Senatu Berlina - finansowanie koncepcji.
Podziękowania dla Wiesen 55 e.V, Rezydencji w Muzeum Susch i Goldring-productions.


Kuratorki: Zofia Machnicka, Joanna Leśnierowska
Koordynacja: Marta Szymańska


Projekt realizowany w ramach cyklu „Mediacje performatywne” Muzeum Narodowego w Warszawie.