Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Aktualności

Jubileusz Faras w Muzeum Narodowym w Warszawie

29-01-2021
Muzeum Narodowe w Warszawie przygotowało cykl wydarzeń naukowych i popularyzatorskich z okazji jubileuszu 60-lecia rozpoczęcia polskich wykopalisk na terenie starożytnego ośrodka miejskiego Faras w Sudanie. 2 lutego 1961 roku misja archeologiczna pod kierownictwem prof. Kazimierza Michałowskiego przybyła na tereny starożytnej Nubii. Dzięki pracom badawczym prowadzonym w pobliżu granicy sudańsko-egipskiej odkryto dobrze zachowane ruiny chrześcijańskiego kościoła. Jego ściany były pokryte unikatowymi malowidłami o tematyce religijnej pochodzącymi z VIII–XIV wieku. 67 przedstawień malarskich, a także wiele innych dzieł faraskich znajdujących się w MNW, stanowi dziś jeden z największych i najcenniejszych zespołów zabytków archeologicznych pochodzących z wykopalisk prowadzonych za granicą, jaki kiedykolwiek udało się pozyskać do polskich zbiorów muzealnych. 
 
W programie Jubileuszu Faras w MNW przewidziano m.in. wydanie książki prezentującej niepublikowane dotąd zdjęcia i inne materiały archiwalne z wykopalisk. Zaplanowano spotkania i panele dyskusyjne z udziałem publiczności, warsztaty i oprowadzania, „Klub archeologa” oraz inne wydarzenia edukacyjne dla dzieci i dorosłych. Udział w spotkaniach zapowiedzieli wybitni archeolodzy i badacze kultury nubijskiej, w tym prof. Stefan Jakobielski, uczestnik polskich wykopalisk w Faras. Dodatkowo w MNW odbędą się dwie międzynarodowe konferencje naukowe. Wydarzenia są przygotowywane we współpracy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutem Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk, a także muzealników i nubiologów z całego świata. Jubileusz w MNW przypomina o pracy archeologów, muzealników i konserwatorów, dzięki którym malowidła z katedry w Faras przetrwały do dziś. Obchody rocznicowe potrwają do jesieni 2022 roku.
 
Inauguracja obchodów Jubileuszu Faras odbędzie się 2 lutego br. o godz. 13.00 w mediach społecznościowych MNW. Spotkanie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy (PJM). Serdecznie zapraszamy do udziału!
 
W oczekiwaniu na rocznicę odkrycia polskiej misji archeologicznej, przypominamy poświęcone Faras ścieżkę edukacyjną w Cyfrowym MNW (poniżej), materiały opracowane we współpracy z Wikipedią oraz pokaz w Google Cultural Institute.