Aktualności

Galeria Sztuki XIX Wieku / Wracamy już 9 grudnia!

01-12-2021

Rearanżacja Galerii Sztuki XIX Wieku w Muzeum Narodowym w Warszawie dobiega końca. Chełmoński, Boznańska, Malczewski, Gierymski, Siemiradzki – ponowne spotkanie z tymi i wieloma innymi artystami będzie możliwe już od 9 grudnia br. Po latach na wystawę powrócą również pastele Stanisława Wyspiańskiego. Zwiedzający będą mogli podziwiać arcydzieła malarstwa polskiego w nowej oprawie, wprowadzone zmiany zwiększą bezpieczeństwo zbiorów i komfort zwiedzających. Nowa infografika ekspozycji, z rozbudowanym systemem komentarzy, ułatwi odbiór dzieł i podniesie walory edukacyjne wystawy. Rearanżacja nie byłaby możliwa bez współpracy z PGE Polską Grupą Energetyczną, mecenasem Galerii Sztuki XIX Wieku.


Galeria Sztuki XIX Wieku MNW to jedna z największych i najważniejszych prezentacji malarstwa polskiego. Na ekspozycji znajdzie się ponad 300 obiektów. Narracja wystawy zostanie uzupełniona o nowe dzieła i konteksty. W nowej odsłonie galerii, obok arcydzieł malarstwa XIX-wiecznego, znajdą się także rzeźby wybitnych twórców, m.in. Bolesława Biegasa, Toli Certowicz, Jeana-Baptiste'a Carpeaux, Abrahama Eisenberga, Konstantego Laszczki, Antoniego Madeyskiego, Wacława Szymanowskiego czy Edwarda Wittiga oraz Auguste'a Rodina. Pracom rzeźbiarzy i malarzy polskich będą towarzyszyły wybrane prace twórców francuskich, niemieckich, austriackich, rosyjskich, holenderskich, fińskich. Pozwoli to zasygnalizować związki między dziełami powstającymi w tym samym czasie w różnych zakątkach Europy. Wystawa odzwierciedla bogactwo i różnorodność nurtów, gatunków i postaw artystycznych w XIX wieku, przemiany stylistyczne i tematyczne, tendencje narodowe i kosmopolityczne. Dodatkowo planowane jest włączenie do ekspozycji Gabinetu Fotografii, który zostanie udostępniony publiczności na początku przyszłego roku.

Jedną z najważniejszych zmian w nowej Galerii Sztuki XIX Wieku będzie powrót długo oczekiwanych dzieł Stanisława Wyspiańskiego. Zwiedzających powitają Chochoły oraz Widoki z okna pracowni na Kopiec Kościuszki. Pokazane zostaną portrety żony i dzieci artysty (Macierzyństwo, Śpiący Staś), jego kolegów z kręgu krakowskiej inteligencji i słynny Autoportret wśród pędów winobluszczu. Ze względu na surowe wymogi konserwatorskie, wynikające z wrażliwości papierowego podłoża i nietrwałości techniki, prace Wyspiańskiego będą prezentowane rotacyjnie, w zmienianych co kilka miesięcy odsłonach. Łącznie na ekspozycję trafi blisko 60 pasteli i prac graficznych artysty z kolekcji MNW. Ich wybór pozwoli zilustrować różnorodne wątki twórczości Wyspiańskiego i najważniejsze nurty Młodej Polski – dekadentyzm, symbolizm, inspiracje sztuką ludową i secesyjną dekoracyjnością form.

Mecenasem rearanżacji Galerii Sztuki XIX Wieku jest PGE Polska Grupa Energetyczna. Rearanżację przeprowadzono we współpracy z firmą AkzoNobel.
 

 

Mecenasem Galerii Sztuki XIX Wieku jest Grupa PGE.