Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Aktualności

Dzieje niezwykłej kolekcji Stanisława Krosnowskiego / Opracowanie historii powstania, funkcjonowania i rozpadu kolekcji PZS

12-01-2018
Bernardo Bellotto,...

Muzeum Narodowe w Warszawie zakończyło projekt finansowany w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego poświęconego badaniu strat wojennych. Dzięki programowi opracowana została historia niezwykłego daru Stanisława Krosnowskiego – polskiego chemika i przedsiębiorcy, którego licząca 2500 obiektów kolekcja, ofiarowana przezeń narodowi polskiemu, na mocy traktatu ryskiego wróciła do Polski. Jej fragment znajduje się dziś w MNW.

 

W 2017 roku MNW zrealizowało zadanie Opracowanie historii powstania, funkcjonowania i rozpadu kolekcji Państwowych Zbiorów Sztuki. Etap pierwszy (04501/17/FPK/DDZ) ze środków pozyskanych z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Badanie polskich strat wojennych.
 W ramach zadania przeprowadzono kwerendy w zbiorach archiwalnych i bibliotecznych Warszawy, Moskwy, Petersburga, Krakowa i Poznania, które pozwoliły na odtworzenie historii powstania, funkcjonowania i rozpadu kolekcji fundacji im. Tabasz-Junosza Krosnowskich, działającej latach 1921–1939 przy Państwowych Zbiorach Sztuki na Zamku Królewskim w Warszawie.

W efekcie przeprowadzonych w ramach zadania badań powstało nie tylko pierwsze opracowanie historii kolekcji Stanisława Krosnowskiego, ale również sporządzone zostały listy obiektów fundacji im. Tabasz-Junosza Krosnowskich, które są pierwszą próbą ustalenia aktualnego stanu zachowania zbiorów fundacji. Przedmioty, których miejsca przechowywania nie udało się ustalić należy najprawdopodobniej uznać za straty wojenne. Wcześniej należy jednak przedstawić listy do weryfikacji kilku instytucjom muzealnym, do których po wojnie mogły one trafić (Muzeum Wojska Polskiego, Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Narodowe w Krakowie, Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Pałac w Wilanowie).

 

Zachęcamy do zapoznania się z wynikami naszych badań.

 

Więcej informacji nt. projektu

 

-----

 

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego