Aktualności

Dobry wieczór MNW / Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Warszawie i oddziałach

11-05-2021

MUZEALNA TELEWIZJA NA NOC MUZEÓW

 

W Noc Muzeów zapraszamy internautów na profile Muzeum Narodowego w Warszawie w mediach społecznościowych. O godz. 20.00 rozpoczniemy transmisję na żywo prosto z muzealnego studia telewizyjnego. Z kamerami odwiedzimy gabinet Dyrektora oraz magazyny, przejdziemy najciemniejszymi muzealnymi korytarzami. Z kuratorami porozmawiamy o dawnej modzie i warunkach życia, poznamy odległe kultury i będziemy odkrywać tajemnice zbiorów.
 

Połączymy się też z Oddziałami MNW: Muzeum Rzeźby w Królikarni, Muzeum Wnętrz z Otwocku, Muzeum Plakatu w Wilanowie, odwiedzimy też Nieborów i Arkadię. Widzów czekają zabawy, konkursy i noc pełna wrażeń.
Wydarzenie będzie transmitowane na Facebooku, YouTube i Tik Toku.
Transmisja w godzinach 20.00-24.00.

 

Równolegle zapraszamy do stacjonarnego zwiedzania galerii stałych i wystaw czasowych. Szczególną atrakcją będzie nowa odsłona Galerii Sztuki Starożytnej, gromadząca około 1800 zabytków starożytnych cywilizacji: Egiptu, Bliskiego Wschodu, Grecji i Rzymu. To również okazja do zobaczenia unikatowej w skali kraju kolekcji sztuki dawnej, prezentowanej na wystawie Różne spojrzenia. Malarstwo holenderskie i flamandzkie z kolekcji ERGO-Hestii.

 

Godziny otwarcia MNW w czasie Nocy Muzeów:

  • sobota 15 maja: 10:00–16:00 oraz 19:00–24:00
  • niedziela 16 maja: 12:00–18:00
  • poniedziałki: nieczynne
  • wtorki–czwartki: 10.00–18.00
  • piątki: 10.00–20.00
  • soboty–niedziele: 10.00–18.00

 

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami na temat programu Nocy Muzeów 2021:

PROGRAM TRANSMISJI NA FACEBOOKU
20:00 – Noc Muzeów | Dobry wieczór MNW cz. 1 | Muzealny styl życia
W gabinecie Dyrektora MNW porozmawiamy o modzie i warunkach życia w dawnych wiekach. W studiu gościć będą: Aleksandra Janiszewska, kuratorka nowo otwartej wystawy Różne spojrzenia. Malarstwo holenderskie i flamandzkie z kolekcji ERGO Hestii oraz Ewa Orlińska-Mianowska, kustoszka Kolekcji Tkanin w Zbiorach Sztuki Zdobniczej. Zaplanowano też odwiedziny w Muzeum w Nieborowie i Arkadii, oddziale MNW.

21:10 – Noc Muzeów | Dobry wieczór MNW cz. 2 | Muzealne magazyny
Zapraszamy do magazynu Zbiorów Sztuki Orientalnej. Internauci będą mogli wybrać jedną z dwóch zaproponowanych ścieżek zwiedzania. Spotkanie poprowadzą kuratorka Magdalena Pinker oraz kustoszka Joanna Popkowska ze Zbiorów Sztuki Orientalnej MNW. Zaplanowano tez wizytę w magazynach Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni.

22:10 – Noc Muzeów | Dobry wieczór MNW cz. 3 | Muzealne zagadki
Przyjrzymy się niewyjaśnionym muzealnym zagadkom z Galerii Sztuki Starożytnej, Faras i Sztuki Średniowiecznej. W studiu gościć będą Aleksandra Sulikowska, kuratorka Galerii Faras i Sztuki Starożytnej, oraz Zofia Herman, adiunkt w Zbiorach Dawnej Sztuki Europejskiej i współautorka koncepcji Galerii Sztuki Średniowiecznej. Atmosferę dreszczowca zapewni krótka wizyta w Muzeum Plakatu w Wilanowie.

23:10 – Noc Muzeów | Dobry wieczór MNW cz. 4 | Muzealne tajemnice
W ostatniej części transmisji odwiedzimy najbardziej niedostępne miejsca w Muzeum. Przewodnikiem będzie Piotr Kibort, kustosz w Gabinecie Rycin i Rysunków oraz znawca historii gmachu MNW. Zaplanowano także wizytę w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim.

OFERTA STACJONARNA
Stacjonarnie będzie można zwiedzić wszystkie wystawy w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Warszawie (Aleje Jerozolimskie 3). Na zwiedzających czekają zabytki różnych epok i kultur w sześciu stałych galeriach: Galerii Sztuki Starożytnej, Galerii Faras, Galerii Sztuki Średniowiecznej, Galerii Sztuki Dawnej, Galerii Sztuki XIX Wieku oraz Galerii Wzornictwa Polskiego. Zapraszamy także na nowo otwartą w Gmachu Głównym wystawę czasową Różne spojrzenia. Malarstwo holenderskie i flamandzkie z Kolekcji ERGO Hestii. To opowieść o narodzinach i rozwoju sztuki holenderskiej XVII wieku, w kontekście rozwijającej się równolegle sztuki flamandzkiej. Oddziały MNW, Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni i Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, zapraszają z kolei na wieczorne, kameralne oprowadzania z przewodnikami po przypałacowych parkach.

W MNW obowiązują limity zwiedzania i obostrzenia sanitarne wynikające z przepisów prawa.
Udział we wszystkich wydarzeniach stacjonarnych i online jest bezpłatny.


Zapraszamy również na wydarzenia organizowane przez Oddziały MNW:

Noc Muzeów w Parku Rzeźby w Królikarni
Noc Muzeów w Muzeum Wnętrz