Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Aktualności

#BezPrzedawNIEnia / Ruszyła ogólnopolska kampania MKiDN

01-09-2022

W 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej ruszyła kampania informacyjna poświęcona stratom, jakie Polska poniosła w wyniku agresji Niemiec i później, 17 września, ataku Związku Sowieckiego. Hasłem kampanii jest hasztag #bezprzedawNIEnia, a znakiem kampanii - logotyp, który składa się z pełnej nazwy hasztagu z literami „NIE” wpisanymi w kształt bomby.

 

Jednocześnie na Placu Piłsudskiego w Warszawie otwarto wystawę #BezPrzedawNIEnia. Skupia się ona na zniszczeniach w krajobrazie miast, zestawiając zdjęcia przed i po działaniach wojennych. W otwarciu wziął udział Minister kultury i dziedzictwa narodowego, wicepremier prof. Piotr Gliński. Ekspozycję w druku soczewkowym można oglądać do 20 września 2022. Wystawa eksponowana jest w symbolicznym miejscu -  na ogrodzeniu, za którym ruszają prace przy odbudowie Pałacu Saskiego. Po stłumieniu Powstania Warszawskiego Niemcy wysadzili budynki Pałacu w powietrze, przetrwał jedynie Grób Nieznanego Żołnierza z fragmentem kolumnady. Ekspozycja jest wizualną opowieścią o wybranych miejscowościach zniszczonych podczas II wojny światowej. Za pomocą specjalnych plansz wydrukowanych w technice soczewkowej odbiorcy mogą porównać obrazy miast na ziemiach dzisiejszej Polski – piękne fasady z okresu międzywojennego zostały zestawione z widokami powojennych zgliszcz i ruin. Wśród prezentowanych znalazły się widoki takich miast jak: Warszawa, Lublin, Kraków czy Zabłudów, ale także Kołobrzeg, Wrocław czy Malbork. Dramatycznej atmosfery tamtych dni dopełniają utwory poetyckie m.in. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz wspomnienia polskich profesorów, wybitnych specjalistów, którzy po wojnie brali udział w szacowaniu strat i dziele odbudowy: Jana Zachwatowicza i Stanisława Lorentza - dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie w latach 1935–1982

 

 

 

Wystawę przygotowano w języku polskim i angielskim.

Dostępna jest również do pobrania w formacie do druku i/lub Internetu – jest ona dostępna na stronie niepodlegla.gov.pl w zakładce „O niepodległej”.

 

Wystawa powstała we współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Biura Programu „Niepodległa” i Pałac Saski sp. z o.o.