Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Wystawy

Surrealizm. Inne mity

10 maja – 11 sierpnia 2024

 

 

 

Wystawa „Surrealizm. Inne mity ”, zorganizowana w stulecie opublikowania przez André Bretona słynnego Manifestu surrealizmu, porzuca ortodoksyjny sposób myślenia o samym surrealizmie jako o historycznym ruchu mającym określone ramy czasowe i geograficzne na rzecz potraktowania go jako zjawiska globalnego, inkluzywnego i różnorodnego. Historyczną narrację rozpoczną prace z dwudziestolecia międzywojennego, a zakończą dzieła twórców związanych z założonym w latach 50. XX wieku międzynarodowym ruchem Phases.


Wydarzenie jest okazją do bliższego zapoznania się z pracami ponad sześćdziesięciu artystek i artystów, w tym Marka Włodarskiego (Henryka Strenga), Aleksandra Krzywobłockiego, Marka Piaseckiego, Fortunaty Obrąpalskiej, Jerzego Kujawskiego, Erny Rosenstein, Władysława Hasiora, Zbigniewa Makowskiego, Jerzego Skarżyńskiego, Urszuli Broll i Maxa Ernsta. Ich prace wykonane są w typowych surrealistycznych technikach, takich jak dekalkomania, grataż czy frotaż. Pokażemy także surrealistyczne przedmioty oraz duży wybór fotografii. Poza pracami z kolekcji MNW zaprezentujemy dzieła wypożyczone z innych polskich muzeów, w tym z Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Fotografii w Krakowie i Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem oraz zagranicznych, takich jak Centre Georges Pompidou w Paryżu, mumok – Museum moderner Kunst Stiftung Ludwig Wien w Wiedniu i kolekcji prywatnych.

 

Kuratorka: Hanna Doroszuk

 

Szczegółowy program wydarzeń towarzyszących.


W muzealnej Księgarni dostępne są publikacje towarzyszące wystawie - katalog oraz przewodnik po wystawie a także Zeszyt surrealistyczny. Ćwiczenia na opak.

 

 

 


 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Mecenasi Muzeum:
PGE Polska Grupa Energetyczna
ORLEN

 

Partnerzy Muzeum:
Totalizator Sportowy
KPMG
PKP Intercity

 

Współpraca:
AkzoNobel

 

Patroni Medialni:

Radio357

MINT Magazine

Notes Na 6 Tygodni

Pismo.

SZUM

 Erna Rosenstein,...
Kazimierz Mikulski,...
Marek Włodarski,...
Wifredo Lam,...
Zdzisław Beksiński,...
Teofil Ociepka,...
fot. Bartosz...
fot. Bartosz...
fot. Bartosz...
fot. Bartosz...
fot. Bartosz...
fot. Bartosz...
fot. Bartosz...
fot. Bartosz...