Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Wystawy

Olga Boznańska (1865–1940)

Olga Boznańska (1865–1940)
26 lutego – 2 maja 2015
Muzeum Narodowe w Warszawie


Przypadająca 15 kwietnia 2015 roku 150. rocznica urodzin Olgi Boznańskiej stała się inspiracją do zaprezentowania twórczości jednej z najbardziej cenionych polskich malarek, zaliczanych do ścisłego grona najwybitniejszych artystek europejskich.
Obrazy z różnych okresów twórczości artystki zestawione zostały z wybranymi pracami malarzy europejskich i japońskich. W tym z arcydziełami takich mistrzów, jak Diego Velázquez, Édouard Manet, Eugène Carrière, Henri Fantin-Latour i Édouard Vuillard.
Wyjątkową atrakcją warszawskiej edycji wystawy będzie znakomity obraz pędzla Jamesa Abbotta McNeilla Whistlera Harmonia w szarości i zieleni: Miss Cicely Alexander, wypożyczony na pierwszy miesiąc ekspozycji (do 25 marca 2015 r.) przez Tate w Londynie.
 
Wystawa pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Anny Komorowskiej
Wystawa zorganizowana przez Muzeum Narodowe w Krakowie we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie, ze specjalnym udziałem Musée d’Orsay.

 

Oprócz obszernego katalogu i przewodnika w polsko-angielskiej wersji językowej, wystawie towarzyszy album z muzyką Kolekcja Muzeum Narodowego – Boznańska wydany przez Warner Music Polska i Muzeum Narodowe w Warszawie.

 

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym programem wydarzeń towarzyszących wystawie a także z pokazem tematycznym poświęconym ekspozycji w serwisie CMNW oraz z promocyjnymi i edukacyjnymi materiałami wideo na naszym kanale YouTube.

 

-----

 

W Muzeum Narodowym w Warszawie znajduje się zbiór 57 obrazów Olgi Boznańskiej, w tym takie arcydzieła jak W oranżerii, Portret chłopca w gimnazjalnym mundurku, Pracownia artystki, Imieniny babuni czy Portret Anny Saryusz Zaleskiej, a także szkicowniki i fotografie. Duży zespół obrazów artystki jest zawsze obecny w kolejnych odsłonach stałej Galerii Malarstwa Polskiego a jej obrazy niezmiennie pokazywane są na wystawach sztuki polskiej, organizowanych przez warszawskie Muzeum Narodowe za granicą.

 

Miejsce Boznańskiej w polskiej sztuce określił Wiesław Juszczak w błyskotliwej syntezie Modernizm z 1977 roku. Na przekór wszystkim, którzy pisali, że stylistyczna klasyfikacja malarstwa Boznańskiej jest niemożliwa, Juszczak powiada, iż stosując środki i technikę impresjonistyczną artystka osiąga ostateczny efekt napięcia emocjonalnego i drapieżnej ekspresji. Zauważa, że już w okresie monachijskim Boznańska odnalazła własną „przestrzenną formułę”: jej bezkonturowe postaci na niedookreślonych tłach już to się w nie wtapiają, już to się z nich wyłaniają, co daje poczucie niepokojącego pulsowania. „I od zasugerowania takiej przestrzeni »cerebralnej«, odrealnionej, rozpoczyna się tutaj przenikliwa, bezlitosna nierzadko opowieść o ludzkiej duszy”. Juszczak porównuje wibrujące plamy Boznańskiej do linii Wyspiańskiego: pozwalają one na przekroczenie wolumenu materii, by tym silniej wyrazić psychikę zjawisk i duszę artystki. W specyficznej polskiej recepcji kierunków zachodnich impresjonizm – powiada Juszczak – wiąże się z ekspresjonistycznym gruntem.

 

Autorki wystawy postawiły sobie za zadanie dotrzeć do wszystkich dzieł artystki, a co ważniejsze, przedstawić je w kontekście dzieł artystów, na których Boznańska się sama powoływała, bądź z którymi wiązali jej dzieła krytycy. Na warszawskiej wystawie tylko na jeden miesiąc (do 25 marca 2015) pojawi się dzieło, z którym związek Boznańskiej będzie wyraźny i zachwycający, mianowicie obraz Whistlera Harmonia w szarości i zieleni. Miss Cicely Alexander z 1873 roku, użyczony nam przez Tate Gallery w Londynie. Boznańska widziała go razem z innymi obrazami artysty na wystawie w Monachium w 1888 roku.

 

Wydaje się, że choć każda wystawa i każde kolejne opracowanie przybliża nas do fenomenu sztuki Olgi Boznańskiej, wciąż jesteśmy na początku drogi. To dobrze, czeka nas wiele interesujących przygód z artystką od dawna należącą do kanonu polskiego malarstwa a przy tym ciągle nie dość znaną i intrygującą.


Agnieszka Morawińska
 

-----

Zapraszamy do zapoznania się z informacją nt. wystawy Olgi Boznańskiej w Muzeum Narodowym w Krakowie

 

Olga Boznańska (1865–1940)

25 października 2014 – 1 lutego 2015

Muzeum Narodowe w Krakowie

 

Więcej informacji

 



Olga Boznańska,...
Olga Boznańska,...
Olga Boznańska w...
Fot. Bartosz...
Fot. Bartosz...
Olga Boznańska, W...
Diego Velázquez,...
Olga Boznańska,...
Olga Boznańska,...
Olga Boznańska,...
Olga Boznańska,...
Olga Boznańska,...
Olga Boznańska,...
James Abbott...
Olga Boznańska,...
Olga Boznańska,...
Olga Boznańska,...
Portret Konstancji...
Olga Boznańska w...
Olga Boznańska w...
Olga Boznańska w...
Olga Boznańska z...
Fot. Bartosz...
Fot. Bartosz...
Fot. Bartosz...
Fot. Bartosz...

Pliki do pobrania

olga_boznanska_sale_ekspozycyjne_pl.pdf
Zapraszamy do zapoznania się z opisami sal ekspozycyjnych