Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Wystawy

MNW kolekcjonuje. Zakupy z lat 2017–2022

11 maja – 10 września 2023

 

 

Muzeum Narodowe w Warszawie stale uzupełnia i rozbudowuje swoją kolekcję. W latach 2017–2022 do zbiorów zakupiono dzieła Marca Chagalla, Francisca Goi, Meli Muter, Wojciecha Weissa oraz Stanisława Wyspiańskiego. Pozyskano także prace najwybitniejszych polskich artystek i artystów współczesnych, działających na wielu polach sztuki, m.in. Zuzanny Janin, Grzegorza Kowalskiego, Zofii Kulik, Teresy Murak i Aleksandry Waliszewskiej. Wiele cennych nabytków zakupiono w związku z wielkimi wystawami monograficznymi organizowanymi przez MNW: w ten sposób do zbiorów trafiły m.in. prace Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz Anny Bilińskiej i zespół prac najlepszych uczennic paryskiej Académie Julian. W przypadku kolekcji Augusta Zamoyskiego, obejmującej dzieła reprezentatywne dla całego dorobku rzeźbiarza, to zakup stał się impulsem do zorganizowania wystawy.

 

Wśród nabytków ostatnich lat znajdują się obiekty tak różnorodne jak unikatowa fotografia Nadara, intrygujące francuskie miniatury, kompletny serwis deserowy porcelany miśnieńskiej z połowy osiemnastego wieku lub przykłady dwudziestowiecznej polskiej sztuki użytkowej, jak meble projektu Edwarda Trojanowskiego i Edmunda Homy czy ceramika z Chodzieży i Ćmielowa. Wśród prezentowanych eksponatów znajdą się także zabytki z Chin i Japonii oraz zakupy uzupełniające kolekcję Muzeum Plakatu, jak malarski projekt Tadeusza Gronowskiego.
Na szczególną uwagę zasługują trzy dzieła sztuki dawnej. Dwie malowane kwatery z wizerunkami świętych, autorstwa florenckiego artysty Cosima Rossellego, łączą się z samymi początkami istnienia Muzeum (wówczas Sztuk Pięknych) i zakupem obrazów wielkich mistrzów na słynnej aukcji zbioru Johanna Petera Weyera w Kolonii w 1862 roku. Z kolei mający doskonałą proweniencję szesnastowieczny rysunek Dręczenie św. Antoniego związany z Martinem Schongauerem należy do kategorii dzieł, które nie tylko wzbogacają zbiory, ale także otwierają szerokie perspektywy badawcze.


Na wystawie zostanie pokazany zróżnicowany wybór (ponad 120 dzieł) nabytków MNW z ostatnich sześciu lat, w tym wszystkie zakupione prace Chagalla. Ekspozycja da publiczności wgląd w fascynujący proces rozbudowywania muzealnej kolekcji.

 

Wystawie towarzyszy katalog dostępny w muzealnej Księgarni w cenie 60 zł

 

Zapraszamy do zapoznania z artykułem o wystawie w Cyfrowym MNW.

 

Szczegółowy program wydarzeń towarzyszących

 

Kurator wystawy: dr Piotr P. Czyż

 


 


 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. dr. hab. Piotra Glińskiego.


Mecenasi Muzeum:
PGE Polska Grupa Energetyczna
PKN Orlen

 

Partner Strategiczny Muzeum:
PZU


Partnerzy Muzeum:
Totalizator Sportowy
PKP Intercity


Współpraca:
AkzoNobel

 

 Marc Chagall,...
Anna Bilińska,...
Feliks Ciechomski,...
Stanisław...