W Galerii Sztuki Dawnej. Plener w MNW / 23 kwietnia 2017
Niedawno udostępniona Galeria Sztuki Dawnej w Muzeum Narodowym w Warszawie stała się dla nas inspiracją do kolejnego pleneru i spotkania z żywą sztuką. Po zakamarkach Galerii oprowadziła nas pani Monika Miżołębska, za co składamy jej serdeczne podziękowania. Opowiedziała o wielu dziełach sztuki, zachęciła do dokładnego przyglądania się najdrobniejszym detalom.
Taka duża galeria to dla nas jeszcze większe wyzwanie. Poza wiszącymi tu płótnami oglądaliśmy tapiserie, rzeźbione popiersia, meble, porcelanę, srebrne naczynia… I to od średniowiecza po XVIII wiek. Aż się w głowie kręci! Co wybrać na temat szkicu? Wielu z nas zauroczyło niderlandzkie malarstwo, inni długie chwile spędzili w sali, w której można oglądać Madonnę z Dzieciątkiem, świętym Janem Chrzcicielem i aniołem Sandra Botticellego.
Nasze prace można już obejrzeć. I chociaż po rysowaniu byliśmy trochę zmęczeni, prawdziwym wytchnieniem okazało się spotkanie z japońskimi drzeworytami na wystawie „Droga do Edo”. Może w przyszłości ktoś z nas też zostanie grafikiem, a kontakt z pracami tak wielkich mistrzów jak Katsushika Hokusai czy Ando Hiroshige to właśnie moment, od którego zacznie się przygoda z drzeworytem? Wszystko przecież może się zdarzyć.
W muzealnym plenerze rysunkowym pod kierunkiem pani Saidy Siczek uczestniczyli:
Aniela Baj, lat 12
Maja Bereza, lat 16
Marcin Chmielewski, lat 14
Małgorzata Angelika Czerwińska, lat 14
Monika Dębkowska, lat 13
Zofia Horubała, lat 12
Solomiia Kostiuk, lat 7
Hai An Mai, lat 11
Hai Khoi Mai, lat 9
Amadeus Mydlak, lat 16
Cecylia Poncyliusz, lat 16
Aleksandra Synowiec, lat 13
Antonina Tekieli, lat 9
Ludmiła Ulman, lat 14
Helena Anna Wasilewska, lat 16
Allen Wołowski, lat 12
Julia Milewska, lat 19, instruktor społeczny
Zdjęcia: Saida Siczek
Nasz pałacowy zespół składa podziękowanie pani Bożenie Pysiewicz z Działu Edukacji MNW, dzięki której wizyta w Galerii Sztuki Dawnej stała się możliwa.
