Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Czas na sztukę!

 

Czas na sztukę! 

Masz wolny wtorek i ochotę na solidną dawkę wiedzy? Cykl popularyzatorskich wykładów powstał z myślą o seniorach oraz wszystkich, którzy interesują się malarstwem, rzeźbą, grafiką i architekturą. Podczas spotkań przyglądamy się bogatej kolekcji MNW z różnych, często zaskakujących perspektyw. Przy wykładem zachęcamy do skorzystania z kart pracy, będących zaproszeniem do samodzielnej interpretacji dzieł sztuki.
 

Termin: wtorek, godz. 13.00, karta pracy dostępna w Punkcie Informacji od godz. 12.00
Czas trwania: ok. 60 minut
Miejsce zbiórki: Hol Główny MNW, kino MUZ
Dla kogo: seniorzy, dorośli, młodzież
Zasady udziału: wstęp bezpłatny, wejściówki dostępne są online i w kasie w dniu wykładu od godziny 10.00

 


HARMONOGRAM

 

25 marca
Stroje w malarstwie historycznym / Ewa Maria Krawczyk 

W XIX wieku od malarzy oczekiwano wierności prawdzie historycznej. Matejko, Simmler, Czachórski poświęcali wiele uwagi kostiumom i elementom wyposażenia wnętrz. Mieli świadomość, że odpowiednie ubiory i akcesoria to kluczowe elementy kreowanych przez nich wizji przeszłości. Zastanowimy się, skąd czerpali wiedzę i z jakich źródeł korzystali.  Przyjrzymy się także innym przejawom XIX-wiecznej fascynacji historią, np. w modzie codziennej.
Bezpłatne wejściówki dostępne w dniu wykładu od godz. 10.00
 


1 kwietnia
Białe złoto na europejskich dworach. Poszukiwanie sposobu na imitację porcelany w Europie / Karolina Szymankiewicz

Porcelana od wieków zachwycała Europejczyków. Tworzona na Dalekim Wschodzie, już w średniowieczu docierała na Stary Kontynent, gdzie przypisywano jej ogromną wartość i niezwykłe właściwości. Zainteresowanie „białym złotem” wzrosło w Europie w XVII i XVIII wieku, wówczas też rozpoczęto poszukiwania nieznanego tu sposobu wytwarzania cennego i drogiego materiału – tajemnicy pilnie strzeżonej przez dalekowschodnich twórców. W czasie wykładu przedstawione zostaną, niekiedy dramatyczne, wydarzenia towarzyszące tym staraniom.
Bezpłatne wejściówki dostępne w dniu wykładu od godz. 10.00
 

8 kwietnia
Stillevens: martwe natury po niderlandzku / Lena Lewandowska 

Ontbijten, blommetjes, visstillevens… martwa natura należała do czołowych tematów niderlandzkiego malarstwa złotego wieku. Holendrzy jako pierwsi zaczęli „portretować” przedmioty, stanowiące dotąd jedynie poboczny element scenerii obrazów. To im zawdzięczamy mnogość typów martwych natur. Dlaczego gatunek zyskał autonomię właśnie w Holandii w XVII wieku? Czy eleganckie aranżacje przedmiotów skrywają symboliczne znaczenia? Śledząc genezę i zarysowując historię martwej natury, postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania.
Bezpłatne wejściówki dostępne w dniu wykładu od godz. 10.00
 

15 kwietnia
Z pielgrzymką do Ujazdowa – rzecz o nieistniejącej Kalwarii Ujazdowskiej / Karolina Zalewska

Nie wszyscy warszawiacy wiedzą, że w XVIII wieku na przedmieściach stolicy istniała droga kalwaryjska, prowadząca od Placu Trzech Krzyży na wzgórza skarpy wiślanej położone w sąsiedztwie Zamku Ujazdowskiego. Inicjatorem powstania kompleksu, składającego się z 28 stacji, był August II Mocny, a fundację w części sfinansował także jego syn i następca. Założenie zaprojektowane przez królewskiego architekta Joachima Daniela Jaucha nie przetrwało nawet do końca stulecia.
Bezpłatne wejściówki dostępne w dniu wykładu od godz. 10.00
 

22 kwietnia
Ikonografia chrześcijańskich świętych / Monika Miżołębska 

W średniowieczu święci patroni otaczali opieką klasztory, miasta i cechy, a związane z nimi relikwie były przedmiotem zarówno kultu, jak i grabieży. W epoce nowożytnej ich wizerunkom towarzyszyły portrety potężnych i możnych fundatorów. W wieku XX motywy hagiograficzne  zaczęły nabierać nieoczywistego, symbolicznego znaczenia. Jak przez stulecia zmieniała się ikonografia najważniejszych chrześcijańskich świętych?
Bezpłatne wejściówki dostępne w dniu wykładu od godz. 10.00
 

29 kwietnia

WYDARZENIE ODWOŁANE

W dniu 29 kwietnia 2025 Muzeum Narodowe w Warszawie będzie zamknięte dla zwiedzających z powodu utrudnień komunikacyjnych związanych ze Szczytem Inicjatywy Trójmorza

Wolne żarty! Praktyki humoru i gry z widzem / Marcin Matuszewski

Wśród wielu dzieł opowiadających o wielkich wydarzeniach, wybitnych wodzach i wpływowych damach, a także historycznych przełomach i zmianach społecznych znajdziemy takie, które wykraczają poza przyjęte konwenanse. Artyści i artystki od wieków puszczają oko w swojej twórczości do widzów i nie zawsze stosują poważne zabiegi. Żart, kpina, niepoważne gesty… niekiedy ukryte, a bywa, że przedstawione wprost. Od czasów starożytnych po dzieła sztuki współczesnej. Razem wybierzemy się w podróż po niepoważnych zachowaniach i frywolnych poczynaniach w poważnym świecie sztuki.

Bezpłatne wejściówki dostępne w dniu wykładu od godz. 10.00

 

6 maja
Kierunek Paryż. Polskie artystki z pracowni Bourdelle’a – wstęp do wystawy / Katarzyna Ampt

Wydarzenie organizowane w ramach programu towarzyszącego wystawie Kierunek Paryż. Polskie artystki z pracowni Bourdelle’a
Rzeźbiarstwo bardzo długo było uznawane za domenę mężczyzn, ze względu na związany z procesem twórczym wysiłek fizyczny i brud. Wystawa w Królikarni jest opowieścią o kolejnym, tym razem przedwojennym pokoleniu polskich artystek, gotowych by przełamać ten stereotyp. Wybitne postacie o wyjątkowych życiorysach łączy, poza determinacją i odwagą, etap nauki pod okiem legendarnego mistrza Emile’a Antoine’a Bourdelle’a – czołowego francuskiego rzeźbiarza i pedagoga. Wykład przybliży zarówno twórczość bohaterek wystawy, jak i często trudną drogę, którą przeszły jako artystki.
Bezpłatne wejściówki dostępne w dniu wykładu od godz. 10.00
 
13 maja
Made in Zakopane – o centrum artystycznym u podnóża Tatr / Rita Twardziak

Podczas wykładu przyjrzymy się bliżej fenomenowi Zakopanego – niezmiennie przyciągającego artystów. Wśród omawianych postaci nie zabraknie Witkacego, Władysława Hasiora czy Zofii Stryjeńskiej. Postaramy się wspólnie zrozumieć, czym była legendarna „zakopianina”, kiedy zrodził się fenomen kulturowy tego miejsca, co w Tatrach urzekało artystów, jak przetwarzali podhalańskie inspiracje i jak wpływało to na język artystyczny kolejnych pokoleń. Postaramy się także rozbić zakopiańskie mity, utrwalone do dziś w powszechnej świadomości.
Bezpłatne wejściówki dostępne w dniu wykładu od godz. 10.00

 

20 maja
Kto na nas patrzy? Część 3. / Romualda Radwańska

Dlaczego wizerunek eleganckiej damy autorstwa Maurycego Gottlieba to dzieło wyjątkowe? Kim jest piękny miedzianowłosy młodzieniec spoglądający na nas z obrazu Lawrence'a Almy Tademy? Czy sportretowana przez Jakuba Wessela para możnowładców znała się, a  może była spokrewniona? Czy byłoby przyjemnie napić się  kawy w towarzystwie śmiejącego się  do nas ze swego autoportretu Tadeusza Pruszkowskiego? Na te i wiele innych pytań poszukamy odpowiedzi podczas trzeciego wykładu poświęconego portretom znajdującym się w kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie.
Bezpłatne wejściówki dostępne w dniu wykładu od godz. 10.00

 

27 maja
Wielkomiejska kariera Saskiej Kępy / Monika Miżołębska

Saska Kępa, niegdyś wyspa na Wiśle, przez stulecia była miejscem królewskich polowań, a potem pikników i rozrywek na łonie natury, powszechnie dostępnych dla rzesz warszawiaków. Kariera Saskiej Kępy jako dzielnicy willowej rozpoczęła się dopiero w XX wieku, a jej zabudowa z okresu międzywojennego jest przykładem różnych współistniejących wówczas nurtów w architekturze.
Bezpłatne wejściówki dostępne w dniu wykładu od godz. 10.00

 

Przed podjęciem decyzji o uczestnictwie w zajęciach edukacyjnych bardzo prosimy o zapoznanie się z regulaminem.

 

Koordynacja: Barbara Tichy / Dział Edukacji