Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

NOC MUZEÓW 2025

NOC MUZEÓW w MNW / 17 maja 2025

 

To jedyna taka noc w roku! Spędźcie ją razem z nami w Muzeum Narodowym w Warszawie. Zapraszamy do Gmachu Głównego w Alejach Jerozolimskich 3 na wieczór i noc pełne atrakcji. Będzie można zwiedzić bezpłatnie całe Muzeum – od skarbów sztuki starożytnej, poprzez malowidła z Faras, arcydzieła sztuki dawnej, XIX-wieczne malarstwo, po znakomite przykłady polskiego wzornictwa. Zapraszamy też na wystawy czasowe – „Autoportrety” i „Drogi do Jerozolimy”. Przygotowaliśmy również oprowadzania po galeriach oraz wyprawy do magazynów i innych niedostępnych na co dzień zakamarków Muzeum.


Termin: 17 maja, godziny otwarcia: 17.00–00.30 (ostatnie wejście o godz. 23.30)
Zasady udziału: wstęp wolny; na oprowadzania, warsztaty obowiązują bezpłatne wejściówki do pobrania od 13 maja online i w kasie MNW
Miejsce: Muzeum Narodowe w Warszawie, Al. Jerozolimskie 3

 

 

WIECZORYNKA – warsztaty rodzinne
17 maja / sobota / 16.00

Zapraszamy do wspólnego odkrywania Muzeum Narodowego w Warszawie! Muzeum to świetne miejsce, w którym można ciekawie spędzić czas z najbliższymi: podziwiać dzieła sztuki, zadawać trudne pytania i szukać na nie odpowiedzi, a nawet trochę się pobawić.
zbiórka w Holu Głównym / bezpłatne wejściówki dostępne w kasach i online od 13 maja / liczba miejsc ograniczona / ok. 80 min


Tematy warsztatów:

 

O meblach przez wieki / Marta Drozd
Czy krzesło „Muszelka” rzeczywiście ma kształt muszli? Jakie są zadania osób projektujących wnętrza? Podczas zajęć przeniesiemy się w czasie i zobaczymy, jak zmieniał się wygląd oraz rola mebli na przestrzeni wieków. Sprawdzimy, co pomieści muzealny kredens oraz spróbujemy stworzyć dywan-wycinankę.


Tajemnice mumii / Zuzanna Wcisło
Dlaczego w starożytnym Egipcie robiono mumie? Czym były sarkofag i kartonaż? Ile bandaży zużywano do owinięcia jednej mumii? Poznamy mit o Ozyrysie i zwiedzimy jego królestwo, zapoznamy się też z egipską wiarą w życie pozagrobowe.


Przygoda z archeologią / Rita Twardziak
Kim jest archeolog? Czym się zajmuje? Co to są wykopaliska? Zapraszamy na wyprawę śladami profesora Kazimierza Michałowskiego, wybitnego polskiego archeologa, odkrywcy m.in. katedry w Faras. Dowiemy się, jak wydobyte z ziemi zabytki odkrywają przed badaczami tajemnice zamierzchłej przeszłości.


Sztuka: obserwuję / Maja Żurawska
Na czym polega praca historyka sztuki i konserwatora? Czasami patrząc na dzieło sztuki, wydaje nam się, że wiemy o nim wszystko. Obrazy i rzeźby warto jednak dłużej poobserwować. Zawiesić na nich oko. Pogapić się. Prześledzić ich historię. Dlaczego? Ponieważ w sztuce nic nie jest oczywiste!


Z wizytą u Matejki / Julia Pest
Na swoich obrazach Jan Matejko przedstawił najważniejsze wydarzenia z historii Polski. Dowiemy się, skąd czerpał wiedzę historyczną i czym był jego „Skarbczyk”. Poznamy rodzinę mistrza Jana i ciekawostki z jego życia. Przyjrzymy się bliżej jego dziełom.


W średniowiecznym zamku / Kacper Piszczek
Dawno, dawno temu, kiedy w lasach żyły smoki i jednorożce, księżniczki śniły o rycerzach, a błazny przedrzeźniały władców, w warsztatach rzemieślników i artystów powstawały wspaniałe dzieła sztuki… Przyjrzyjmy się im wspólnie i poznajmy ich historie, podczas wizyty w Galerii Sztuki Średniowiecznej.


Zdrowo na sportowo / Julia Ruszkowska
W starożytnej Grecji sport służył przygotowaniu młodych mężczyzn do sztuki wojowania, a w czasie ważnych świąt Grecy organizowali zawody sportowe ku czci bogów. W kalendarzach greckich miast nie brakowało igrzysk sportowych, w tym panhelleńskich – na które przybywali zawodnicy z całej Grecji.

 

 

MNW od KUCHNI – wizyty w magazynach i pracowniach
17 maja / sobota / 18.00, 19.00, 20.00, 21.00

W tę niezwykłą noc zapraszamy do poznawania MNW od kuchni! Przygotowaliśmy dla Was wyprawy do magazynów i innych niedostępnych na co dzień zakamarków Muzeum.
zbiórka w Holu Głównym / bezpłatne wejściówki dostępne w kasach i online od 13 maja / liczba miejsc ograniczona / ok. 45 min


Tematy spotkań:


18.00 i 19.00
Magazyn Malarstwa Współczesnego

Oprowadzanie po magazynie z Tomaszem Jeziorowskim, Ewą Kapuścińską, Hanną Doroszuk (zespół Zbiorów Sztuki Współczesnej)


18.00 i 19.00
Pawilon Fotograficzny

Spotkanie o fotografowaniu dzieł sztuki poprowadzi Adam Oleksiak (fotograf w Dziale Dokumentacji Wizualnej i Digitalizacji)


19.00, 20.00 i 21.00
Magazyn Zbiorów Sztuki Orientalnej

Oprowadzanie po magazynie z Magdaleną Pinker i Joanną Popkowską (kustoszkami w Zbiorach Sztuki Orientalnej)

 

 

 

OPOWIEŚĆ O RATOWANIU ZABYTKÓW
17 maja / sobota / 18.00

Jak Muzeum Narodowe w Warszawie przygotowuje się na sytuacje kryzysowe i konflikt zbrojny?
Zapraszamy na spotkanie z Mirosławem Olbrysiem – archeologiem specjalizującym się w ochronie i bezpieczeństwie dziedzictwa i instytucji kultury, uczestnikiem akcji ratowania zabytków podczas konfliktu w Iraku w latach 2004–2012. Będzie można dowiedzieć się m.in., jak ratowano zbiory MNW w czasie drugiej wojny światowej, jakie są aktualne zagrożenia dla dziedzictwa i instytucji kultury oraz jak chronione są zbiory muzealne w czasie pokoju, a jak w wypadku sytuacji kryzysowych.
Kino MUZ – Gmach Główny MNW / bezpłatne wejściówki dostępne w kasach i online od 13 maja / liczba miejsc ograniczona / ok. 45 min

 

 

 

OPROWADZANIA – spotkania na wystawach czasowych i w galeriach stałych
17 maja / sobota / 17.30, 18.30, 19.30, 20.00, 21.00

Z okazji Nocy Muzeów zapraszamy na spotkania z opiekunami zbiorów MNW, oprowadzania po galeriach stałych i wystawach czasowych. Będzie to doskonała okazja, by bliżej poznać naszą bogatą kolekcję, przyjrzeć się najcenniejszym i najsławniejszym dziełom, a także odkryć te mniej znane.
zbiórka w Holu Głównym / bezpłatne wejściówki dostępne w kasach i online od 13 maja / liczba miejsc ograniczona / ok. 60 min


Tematy i godziny spotkań:


17.30
Dawni mistrzowie niemieccy w kolekcji MNW
Spotkanie w Galerii Sztuki Dawnej poprowadzi Paweł Bień (Zbiory Dawnego Malarstwa Niemieckiego)


17.30
Z Rzymianami twarzą w twarz

Spotkanie w Galerii Sztuki Starożytnej poprowadzi Tomasz Dziurdzik (kurator Zbiorów Sztuki Starożytnej)


18.30
Do Jerozolimy – podróż, która odmienia życie

Spotkanie na wystawie czasowej „Drogi do Jerozolimy” poprowadzi Aleksandra Sulikowska-Bełczowska (kuratorka Zbiorów Sztuki Wschodniochrześcijańskiej, współkuratorka wystawy)


18.30
Duchowość i codzienność. Zobaczyć Faras oczami Nubijczyków

Spotkanie w Galerii Faras poprowadzi Katarzyna de Lellis-Danys (Zbiory Sztuki Wschodniochrześcijańskiej)


19.30
Sekrety sztuki na papierze

Spotkanie w Galerii Sztuki Dawnej poprowadzi Paulina Adamczyk (Gabinet Rycin i Rysunków)


19.30
Національний Mузей у Варшаві і його шедеври

Екскурсія постійною експозицією, проводить Софія Рябчук (Відділ освіти)
Вхід за нульовим квитком, який можна отримати в касі або онлайн, починаючи з 13.04


20.00
Masterpieces, or the MNW in a Nutshell

A tour of the NMW permanent galleries, guided by Zuzanna Szor (Education Department)
Tickets will be available at the ticket office and online starting 13th May.


21.00
Autoportrety

Oprowadzanie po wystawie czasowej „Autoportrety” poprowadzi Marcin Matuszewski (Dział Edukacji)


21.00
Ile jest erotyki i przemocy w dawnym malarstwie europejskim?

Spotkanie w Galerii Sztuki Dawnej poprowadzi dr Grażyna Bastek (Zbiory Dawnej Sztuki Europejskiej)