Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Oprowadzania po Galeriach Stałych MNW

 

W soboty zapraszamy Państwa na oprowadzania po Galeriach Stałych Muzeum Narodowego w Warszawie. Jest to świetna okazja by dokładnie poznać każdą z naszych kolekcji. Zapoznać się z dziejami zbiorów, a także dowiedzieć się czegoś więcej o twórcach, których dzieła prezentujemy w naszych galeriach.

 

Termin: soboty, godz. 11.00
Czas trwania: 80 minut
Miejsce: Gmach Główny MNW, galerie stałe
Dla kogo: młodzież, dorośli i seniorzy
Zasady udziału: bilety w cenie 30 lub 15 zł dostępne w kasie i on-line od godz. 10.00 we wtorek poprzedzający wydarzenie

Dostępność wydarzenia: brak barier architektonicznych 

 

Regulamin wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych

 

HARMONOGRAM

 

26 kwietnia

Galeria Sztuki Dawnej – Kultura dworska / Monika Miżołębska

Pierwsze z serii trzech oprowadzań po Galerii Sztuki Dawnej poświęcone będzie Kulturze dworskiej. W trzech salach: Pałac i willa; Dwór monarszy i wielkoksiążęcy; Dwór magnacki i siedziba szlachecka pokazane są obrazy, rzeźby, meble, tapiserie, tkaniny, kobierce, przedmioty złotnicze, srebra, naczynia szklane, majolika, fajanse, porcelana, które stanowiły oznaki luksusu i splendoru, instrumenty pouczenia moralnego, nośniki propagandy politycznej albo służyły rozrywce.

bilety dostępne od 22 kwietnia

 

10 maja

Bogowie, herosi i śmiertelnicy – wyprawa do Grecji i Rzymu / Paweł Masłowski
Herakles, Odyseusz, Achilles – kto z nas nie zna tych imion. Podczas zwiedzania Galerii Sztuki Starożytnej odkryjemy świat, w którym uważano, że mityczni herosi istnieli naprawdę, a na losy ludzi wpływ mieli boscy mieszkańcy Olimpu. Liczące dwa tysiące lat zabytki posłużą nam do zbudowania opowieści o pierwszym rozkwicie sztuki europejskiej, ale sprawią również, że bliżej poznamy mieszkańców starożytnego Rzymu i Aten. Zastanowimy się, dlaczego wino należało mieszać z wodą, na czym polegała gra w kottabos oraz czemu niepozorna cegła bardziej świadczy o potędze rzymskiej armii, niż miecz legionisty.
bilety dostępne od 6 maja

 

17 maja

Piękne i praktyczne – Galeria Wzornictwa Polskiego / Magdalena Chludzińska

Jedyna galeria w Muzeum, w którym zobaczycie meble i sprzęty prawdopodobnie dobrze znane z Waszej młodości. Podczas oprowadzania przyjrzymy się zarówno ikonom polskiego wzornictwa, jak i mniej znanym obiektom od kręgu zakopiańskiego z przełomu XIX i XX wieku, po prace młodych projektantów z ostatnich lat. W nowocześnie zaaranżowanej galerii prezentowane są realizacje z seryjnej produkcji, jak popularne odbiorniki telewizyjne i radiowe, meble, tkaniny, sprzęt gospodarstwa domowego, ale również wybitne prace polskich autorów, które jako projekty, modele i prototypy nie zaistniały w powszechnym odbiorze.

bilety dostępne od 13 maja

 

24 maja

Warszawskie zaułki

Canaletto, Marcin Zaleski, Aleksander Gierymski… – Warszawa od zawsze inspirowała artystów. Podczas tego spotkania to ich obrazy będą tworzyć piękne tło do snucia opowieści o Warszawie, jej historii i legendach. O Warszawie królów, Warszawie bez mostów, za to pachnącej pomarańczami i kawą.

bilety dostępne od 20 maja

 

31 maja

Perła w koronie Muzeum, czyli Galeria Sztuki XIX Wieku

Spacer po najchętniej odwiedzanej galerii Muzeum to jak przeglądanie albumu z najważniejszymi pracami polskiego malarstwa. Wspólnie prześledzimy, jak zmieniało się oblicze polskiej sztuki od końca XVIII do początków XX wieku. Nie zabraknie ikonicznych prac Józefa Simmlera i Jana Matejki o tematyce historycznej, wielkich, akademickich płócien Henryka Siemiradzkiego. Zastanowimy się, dlaczego Babie lato Józefa Chełmońskiego wywołało skandal w warszawskim świecie artystycznym oraz kto jest kim na obrazach Jacka Malczewskiego. Galeria Sztuki XIX Wieku jest jak skarbiec pełen niezwykłych historii, dostarczający estetycznych zachwytów.

bilety dostępne od 27 maja

 

7 czerwca

Przepych renesansu i baroku, czyli Galeria Sztuki Dawnej

Obrazy, rzeźby, królewska korona, miśnieńska porcelana, haftowane suknie, tapiserie – to tylko część z bogactw czekających w galerii poświęconej sztuce XV–XVIII wieku. Podczas zwiedzania galerii nie tylko docenimy kunszt i umiejętności dawnych artystów i rzemieślników, ale poszukamy też odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób sztuka zaspokajała ambicje książąt, arystokratów, duchownych, bogatych mieszkańców miast. Odkryjemy polityczną intrygę kryjącą się za regaliami Augusta III Sasa. Dowiemy się, który obraz król Anglii przegrał w zakładzie ze swoim dworzaninem. Przekonamy się też, że nie zawsze opłaca się być wielkim wynalazcą.

bilety dostępne od 3 czerwca

 

14 czerwca

Arcydzieła czyli MNW w pigułce

Prawie pięć tysięcy dzieł w sześciu galeriach, a na wizytę tylko 90 minut? Nie przejmuj się i zdaj się na nas! W trakcie zwiedzania odkrywamy to, co „naj” – najbardziej znane, najcenniejsze, najbardziej lubiane, ale też najbardziej zaskakujące w kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Poszukamy najstarszego przedmiotu w Galerii Sztuki Starożytnej, zastanowimy się, ile ważą ślepe wrota, a w Galerii Faras spojrzymy w oczy... nubijskiej Mona Lisie. Nie zabraknie wielkich nazwisk, takich jak Botticelli oraz ikon polskiego wzornictwa. I, oczywiście, okazji do wspólnego zdjęcia przed największym obrazem w muzeum, czyli Bitwą pod Grunwaldem Jana Matejki.

bilety dostępne od 10 czerwca

 

Osoby Prowadzące:

 

Magdalena Chludzińska – edukatorka MNW, absolwentka archeologii, podróżniczka i miłośniczka sztuk pięknych. Związana z Uniwersytetem Warszawskim.

 

Monika Jabłońska – absolwentka historii sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2014 pracuje w Muzeum Narodowym. Interesuje się sztuką średniowieczną i związkami sztuki z filozofią oraz teologią.

 

Paweł Masłowski – filolog klasyczny, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, nauczyciel łaciny i wiedzy o kulturze, tłumacz literatury pięknej, od 2017 roku edukator w Muzeum Narodowym w Warszawie.

 

Marcin Matuszewski – edukator muzealny, warszawski przewodnik miejski, specjalista do spraw dostępności dla osób o szczególnych potrzebach, członek kolektywu Śląsk Przegięty.

 

Monika Miżołębska – absolwentka Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Od wielu lat edukatorka i wykładowczyni Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie, autorka audiodeskrypcji w Galerii Sztuki Średniowiecznej. Prowadzi wykłady, zajęcia z grupami dzieci i dorosłych, a także warsztaty rodzinne. Przedmiotem jej zainteresowania jest historia kulinariów, pogranicze sztuki i historii obyczajów.

___

Koordynacja: Marcin Matuszewski / Dział Edukacji