URODZINY MUZEUM / 20 -22 maja

20–22 maja
W 2016 roku obchodzimy 154. rocznicę powstania naszego muzeum, jednego z najstarszych w Polsce. W urodzinowy weekend zapraszamy na spacer miejski, zwiedzanie zakątków Muzeum, wykład, warsztaty familijne oraz oprowadzania po wystawie. Odwiedzających zachęcamy do udziału w konkursie. Przyjdź do Muzeum, opublikuj zdjęcie z wizyty wraz z życzeniami na Facebooku, Twitterze lub Instagramie, tagując post #Urodziny MNW. Wśród uczestników rozlosujemy katalogi wystawy Marzenie i rzeczywistość. Gmach Muzeum Narodowego w Warszawie.
 
 
 
20 maja / piątek
18.00, 18.30, 19.00
Tajemnice gmachu – spacer po zakątkach Muzeum
Taka okazja zdarza się tylko raz w roku. W rocznicę powstania Muzeum odkryjemy niektóre z sekretów gmachu. Zajrzymy w miejsca na co dzień niedostępne zwiedzającym, m.in. gabinet Dyrektor MNW Agnieszki Morawińskiej oraz dawne sale wystawowe (dziś Gabinet Rysunków i Rycin). Wśród rzadko pokazywanych dokumentów zobaczymy Księgę Darczyńców oraz najstarsze inwentarze muzealne.
udział bezpłatny / zapisy* od 13 maja (Przyjaciele MNW od 6 maja) / ok. 90 min
 
 
 
21 maja / sobota
13.00, 15.00
Oprowadzanie po wystawie „Marzenie i rzeczywistość. Gmach Muzeum Narodowego w Warszawie”
zbiórka w holu głównym / bilet wstępu na wystawę / ok. 60 min
 
16.00
Alianse sztuki i polityki, czyli Muzeum na Ujazdowie – spacer miejski / Hanna Dzielińska
Czy w Warszawie mogła powstać dzielnica muzeów, podobna do wiedeńskiej czy berlińskiej? Spacer przypomni historię jednego z najambitniejszych pomysłów dotyczących Warszawy, budowy wielkiego kompleksu rządowo-muzealnego na Ujazdowie. Na postawie planów z 1919 roku spróbujemy zrekonstruować kształt ówcześnie projektowanego Muzeum Narodowego.
zbiórka przed bramą główną Parku Ujazdowskiego (od Alej Ujazdowskich) / udział bezpłatny / zapisy* od 13 maja (Przyjaciele MNW od 6 maja) / ok. 120 min
 
 
 
22 maja / niedziela
11.00
Muzeum w urodzinowym nastroju / warsztaty dla rodzin z dziećmi 5–12 lat
Gmach warszawskiego Muzeum Narodowego może wydawać się poważny i surowy. Czas to zmienić! Z okazji urodzin Muzeum zastanowimy się, jak można ozdobić budynek, w którym się mieści. Wspólnie stworzymy urodzinową dekorację, która ożywi i ubarwi to miejsce.
zbiórka w holu głównym / bilet warsztatowy / zapisy* od 13 maja (Przyjaciele MNW od 6 maja) / ok. 75 min
 
12.00
Dom dla sztuki. Gmach Muzeum Narodowego w Warszawie / wykład niedzielny / Karolina Zalewska
Jedni zachwycają się prostotą architektury, inni zarzucają monumentalizm. Jaki naprawdę jest gmach Muzeum Narodowego w Warszawie, jedyny ukończony przed 1939 rokiem budynek muzealny w Polsce? Wykład, będący wstępem do samodzielnego zwiedzania wystawy, przybliży skomplikowane dzieje konkursów architektonicznych, najciekawsze niezrealizowane projekty oraz historię przedłużającej się budowy siedziby Muzeum.
Kino MUZ / tłumaczenie na PJM / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / ok. 50 min
 
 
 
 
 
 
 
Koordynator programu edukacyjnego:
 
Podziel się wrażeniami z wystawy w Internecie, tagując wpisy:
#gmachMNW
#marzenieirzeczywistosc
#MNW
#muzeumnarodowewwarszawie