Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Aktualności

Skradziony w czasie okupacji obraz wrócił do MNW dzięki staraniom MKiDN

12-02-2014
Źródło: MKiDN, fot....

Skradziony z Muzeum Narodowego w Warszawie obraz niemieckiego malarza Johanna Conrada Seekatza Św. Filip chrzci sługę królowej Kandaki (Chrzest dworzanina królowej etiopskiej) Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski przekazał dyrektor MNW Agnieszce Morawińskiej. Uroczystość odbyła się 12 lutego br. w siedzibie resortu. Dzieło udało się odzyskać dzięki współpracy rządów Polski i USA; 6 lutego br. minister Zdrojewski odebrał je w konsulacie RP w Nowym Jorku.

Św. Filip chrzci sługę królowej Kandaki (Chrzest dworzanina królowej etiopskiej) - obraz ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie - to olej na blasze miedzianej przedstawiający charakterystyczny temat z Dziejów Apostolskich. Jego autor był uznanym niemieckim artystą, tworzącym w XVIII wieku m.in. jako malarz nadworny w Darmstadt.

 

Obraz prezentowany będzie w Muzeum Narodowym w Warszawie w Galerii Dawnego Malarstwa Europejskiego od soboty 15 lutego do niedzieli 23 lutego 2014 r.

Dzieło jest szczególnie ważne dla MNW, gdyż pochodziło ze zbiorów Piotra Fiorentiniego (1791-1858) polskiego oficera, urzędnika i kolekcjonera, który swoją kolekcję zapisał Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie. Następnie obraz trafił do zbiorów Muzeum Sztuk Pięknych, którego kontynuatorem jest Muzeum Narodowe w Warszawie.

Losy obiektu w czasie wojny pozostają nieznane. Można jedynie przypuszczać, że pozostał w Muzeum do 1944 roku. Po zajęciu Warszawy przez wojska niemieckie rozpoczął się trwający całą okupację proceder niszczenia i rabunku dzieł sztuki. Grabież ta największe nasilenie przybrała w pierwszym roku wojny 1939/1940 oraz po upadku powstania warszawskim w 1944 r. Zwłaszcza w tym drugim okresie wiele zabytków uległo zniszczeniu lub zostało skradzionych. Wśród nich znajdowało się przypuszczalnie dzieło J.C. Seekatza.

Obraz udało się odzyskać dzięki współpracy rządów Polski i USA, a dokładnie specjalnej, działającej przy federalnej agencji służb imigracyjno-celnych jednostki dochodzeniowej ICE/HSI (Immigration and Customs Enforcement/Homeland Security Investigations).

W 2011 r. przy współpracy z agentami federalnymi ICE/HSI udało się ustalić, że obraz Seekatza został w 2006 r. wystawiony na sprzedaż w jednym z nowojorskich domów aukcyjnych, a następnie trafił do galerii w Londynie ( w Nowym Jorku dzieło Seekatza wystawiono na sprzedaż wraz z 4 innymi obrazami stanowiącymi polskie straty wojenne. Wśród nich znajdował się obraz Juliana Fałata Naganka na polowaniu w Nieświeżu - odzyskany dwa lata temu, pozostałe 3 dzieła są nadal poszukiwane).

Wiele miesięcy zajęły skomplikowane procedury prawno-administracyjnego umożliwiające powrót z Londynu do Nowego Jorku, a następnie przekazanie dzieła stronie polskiej. We wrześniu agent ICE/HSI Thomas Mulhall mówił, że znalazły się dwa kolejne obrazy zrabowane z Polski. Jednym z nich był właśnie obraz Seekatza, ale z racji trwającego śledztwa nie można było podać nazwy dzieła.

 

Więcej informacji w serwisie internetowym MKiDN.

 

Fot. MKiDN / Danuta Matloch, źródło [@] MKiDN.