Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Aktualności

NATURCEARE – pierwsza w historii płyta winylowa wydana przez Muzeum dostępna w sprzedaży

Płyta winylowa NATURCEARE dostępna w sprzedaży w księgarni Muzeum Narodowego w Warszawie od dnia 28 września 2024 roku (godz. 17.00).
 
Oddajemy w Państwa ręce pierwszą w historii Muzeum Narodowego w Warszawie płytę winylową pt. Naturceare. Na płycie znajdą Państwo dwa utwory what field whispers Agaty Zemli i Uhtceare Katariny Gryvul, które czerpią inspirację z twórczości Józefa Chełmońskiego. Natura, a zwłaszcza przedstawienie dzikich ptaków na obrazach Józefa Chełmońskiego, była inspiracją dla Agaty Zemli i Katariny Gryvul, które skomponowały swoje utwory dla Muzeum Narodowego w Warszawie.

 

W Uhtceare (dosł. Weltschmerz o brzasku) Katariny Gryvul odzywają się budzące się do życia ptaki. Naśladują je instrumenty, podbite elektroniką, wokalizami i rozszerzonymi technikami wykonawczymi. To klasycznie prowadzony, lecz uwspółcześniony brzmieniem utwór, który przywołuje uczucie nostalgii, samotności i śmiertelności.

 

Kompozycja Agaty Zemli what field whispers to rozedrgane i chropowate partie smyczków, odgłosy zasuszonej łąki. Artystka, towarzysząc orkiestrze smyczkowej, gra na amplifikowanym obrazie polnym, pełnym traw i źdźbeł, które nie tylko szepczą, ale także brzmią.

 

Tytuł płyty – Naturceare – jest neologizmem zawierającym staroangielskie słowo ceare oznaczające lęk i zamartwianie się. Natura na obrazach Józefa Chełmońskiego, choć często surowa i pełna gwałtowności, przedstawiona jest z wielką czułością. W jego dziełach podziwiać możemy liczne gatunki ptaków, a wśród nich takie, które coraz trudniej spotkać w środowisku naturalnym, zagrożone wyginięciem żurawie, czajki, cietrzewie, kuropatwy i dropie.

 

Płyta winylowa „Naturceare”

Cena: 180 zł 

 

Premiera płyty odbędzie się w czasie koncertu dnia 28 września 2024 o godz. 17:00 w Muzeum Narodowym w Warszawie.

 

Wykonanie:
Sinfonietta Cracovia
Agata Zemla – elektronika
Katarina Gryvul – głos, elektronika
Lilianna Krych – dyrygentka

Krzysztof Pietraszewski – kurator projektu
Marta Szymańska – produkcja
Grzegorz Dąbek – nagranie, miks
Magdalena Piotrowska – matering
Adam Glabas – projekt graficzny


Płyta towarzyszy wystawie „Józef Chełmoński” w Muzeum Narodowym w Warszawie.

 

Utwór what field whispers został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

 

Okładka na motywach obrazu: Józef Chełmoński Dropie, 1886, Muzeum Narodowe w Warszawie


Nagrania dokonano w studiu Radia Kraków.