Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Aktualności

DAR DO ŚREDNIOWIECZNEJ KOLEKCJI MNW / Maria jako Służebnica w Świątyni

02-06-2022

Zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie powiększyły się o XV-wieczną, drewnianą rzeźbę przedstawiającą Marię jako Służebnicę w Świątyni. To wyjątkowy przykład prywatnego mecenatu sztuki i filantropii – figura jest darem, przekazanym przez badacza i kolekcjonera Erika Bijzeta. Od 2 czerwca zwiedzający mogą obejrzeć rzeźbę w Galerii Sztuki Średniowiecznej MNW.

 

Rzeźba przekazana do zbiorów Muzeum powstała u schyłku XV wieku, najprawdopodobniej w warsztacie wrocławskim. W Galerii Sztuki Średniowiecznej towarzyszy innemu przedstawieniu Marii jako Służebnicy. Obie rzeźby są niewielkich rozmiarów (ok. 70 cm wysokości), co pozwala przypuszczać, że były przeznaczone do prywatnej modlitwy w bocznych kaplicach świątyń. Obie prezentują charakterystyczne cechy ikonografii Marii jako Służebnicy: mają odkryte głowy, rozpuszczone włosy, które szeroko, jak płaszcz, opadają na plecy postaci, noszą przepasane suknie z promieniami przy dekolcie i rękawach. Uwagę zwracają wzory na sukniach obu rzeźb, ponieważ różnią się od zdobnictwa znanego z najbardziej popularnych przedstawień tego tematu. Najczęściej bowiem Maria Służebnica nosi suknię ozdobioną kłosami pszenicy, co można łączyć z Pieśnią nad Pieśniami i ukazaną weń wizją Marii jako żyznej gleby, wydającej plon bez zasiewu. Suknię rzeźby, którą Muzeum otrzymało w darze, zdobi natomiast najprawdopodobniej oset, roślina która można czasem odnaleźć w przedstawieniach otaczającego Marię ogrodu zamkniętego. Druga rzeźba z galerii ma suknię w liście winorośli, zapowiadające ofiarę Chrystusa.

 

Za pierwowzór przedstawień Marii jako Służebnicy w sztukach plastycznych uważa się srebrną figurę ufundowaną w XIV wieku do Katedry w Mediolanie. Rzeźbę tę uważano za cudowną i jej kult był popularny nie tylko wśród lokalnej społeczności, lecz także wśród niemieckich kupców przybywających do włoskiego miasta. Możliwe, że to właśnie oni ufundowali mediolańską figurę. W XV wieku pojawiło się bardzo wiele rzeźbiarskich oraz malarskich kopii cudownego wizerunku z Mediolanu. Powtarzają one wiernie elementy ikonografii Marii jako Służebnicy. Poprzez adorację kopii świętego wizerunku ich fundatorzy chcieli zapewne uzyskać łaski oryginału. Motyw Marii jako Służebnicy był szczególnie popularny na terenach Bawarii, Frankonii i Salzburga, a także na Śląsku. Rzeźba, którą otrzymało MNW, jest częścią zjawiska kultu wizerunków Służebnicy opartych na mediolańskim wzorcu.


W półmroku minimalistycznych wnętrz Galerii Sztuki Średniowiecznej światło eksponuje lśnienia złotych zdobień ołtarzy skrzydłowych, obrazów i rzeźb. To dzieła, które powstały w XIV–XVI wieku i pierwotnie były częścią wystroju kościołów. Pochodzą z różnych regionów Polski – Śląska, Małopolski, Wielkopolski i Kujaw oraz Pomorza. Na wystawie można obejrzeć m.in. Piękną Madonnę z Wrocławia, Poliptyk Grudziądzki, Poliptyk Zwiastowania z Jednorożcem, Tryptyk z legendą świętego Stanisława Biskupa z Pławna i monumentalny ołtarz z Pruszcza Gdańskiego. Towarzyszą im sprzęty liturgiczne, ołtarzyki, obrazy i rzeźby przeznaczone do prywatnej modlitwy. MNW prezentuje najbogatszą i najbardziej różnorodną kolekcję sztuki średniowiecznej w Polsce.