Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Wystawy

Przesilenie. Malarstwo Północy 1880–1910

18 listopada 2022 – 5 marca 2023 


Fascynująca sztuka krajów północy przełomu XIX i XX wieku zyskała międzynarodowe uznanie publiczności i specjalistów dzięki świetnym wystawom zorganizowanym w ostatnich dekadach zarówno w krajach skandynawskich, Europie zachodniej i w USA. Ekspozycje ukazały najwyższą jakość artystyczną malarstwa nordyckiego i jego wyjątkowość na tle europejskim. Od tego czasu dzieła malarzy skandynawskich eksponowane są w stałych galeriach najważniejszych muzeów na świecie.

Sztuka Północy jest jednak wciąż nieznana w Polsce. Muzeum Narodowe w Warszawie we współpracy z Gothenburg Museum of Art przygotowuje ambitny projekt pt. „Przesilenie. Malarstwo Północy 1880–1910”. Jego efektem będzie pierwsza w tej części Europy przekrojowa wystawa sztuki nordyckiej przełomu XIX i XX wieku.

Narracja wystawy będzie skoncentrowana wokół kilku zagadnień charakterystycznych dla sztuki północy, takich jak: natura i związane z nią ludzkie życie i praca, dom i rodzina, mity i legendy narodowe, pejzaż symboliczny oraz „wnętrze” człowieka. Przedstawione zostaną również dwa zjawiska z pogranicza kultury artystycznej i życia społecznego: działalność kobiet malarek i kolonii artystów w Skagen.

Na wystawie pragniemy pokazać dzieła najistotniejszych twórców ze Szwecji, Danii, Norwegii, Finlandii i Islandii, które przybliżą polskiej publiczności historię i kulturę tych krajów. Pokaz zostanie wzbogacony o wybrane obrazy polskich artystów tego czasu, by zwrócić uwagę na zaskakujące podobieństwa między malarstwem polskim i nordyckim w zakresie tematyki, konwencji przedstawiania i źródeł inspiracji. Mamy nadzieję, że prezentacja przyczyni się do zmiany w postrzeganiu sztuki tego okresu, w którym wciąż dominuje perspektywa zachodnioeuropejska.

Wystawie towarzyszy ilustrowany katalog – pierwsza w Polsce publikacja na temat sztuki tego obszaru Europy oraz przewodnik po wystawie (nakład wyczerpany).

 

Zapraszamy do zapoznania z artykułem o wystawie w Cyfrowym MNW.

 

Szczegółowy program wydarzeń towarzyszących.

 

W zakładce Muzeum On-line dostępne są materiały audio towarzyszące wystawie. 

Kuratorzy: Agnieszka Bagińska, Wojciech Głowacki

 

Instytucja partnerska: Gothenburg Museum of Art

 

Patronaty honorowe

  • Ambasada Królestwa Danii w Warszawie
  • Ambasada Finlandii w Warszawie
  • Ambasada Królestwa Norwegii w Warszawie
  • Ambasada Szwecji w Warszawie
  • Konsulat Honorowy Republiki Islandii w Warszawie

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Partner Strategiczny wystawy

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej

 

Partner wystawy: PGE Polska Grupa Energetyczna

 

Mecenas Muzeum: PKN Orlen


Partner Strategiczny Muzeum: PZU


Partnerzy Muzeum: 


Współpraca


Patroni medialni