Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Wystawy

POKAZ SPECJALNY / Pablo Picasso

pokaz specjalny z cyklu
Skarby Muzeum Narodowego w Warszawie

 

12 lutego – 3 marca 2019 / pokaz przedłużony


Inauguracja pokazu: 12 lutego 2019, godz. 12.00
 

W lutym w Muzeum Narodowym w Warszawie będzie można obejrzeć 30 prac Pabla Picassa – ceramikę i grafiki ze zbiorów MNW. To wyjątkowa okazja do poznania dzieł artysty niedostępnych na co dzień dla zwiedzających. 
 
Na pokaz wybrano 10 talerzy z wizerunkami twarzy i przedstawieniami martwej natury. Wszystkie powstały we wczesnym okresie fascynacji artysty ceramiką i istnieją tylko w pojedynczych egzemplarzach (jego późniejsze prace tego typu były zazwyczaj produkowane w seriach od 25 do nawet 500 identycznych egzemplarzy). Na pokazie znajdą się również grafiki Picassa z kolekcji MNW, w większości litografie, w tym 14 prac z najdłuższego stworzonego przez niego cyklu: Kobieta w fotelu (1948–1949). Jego bohaterką jest Françoise Gilot, ówczesna towarzyszka życia artysty, sportretowana m.in. w przywiezionym z Polski zakopiańskim kożuchu. Wśród prezentowanych litografii będą także martwe natury, m.in. interesująca grafika przedstawiająca dzban i owoce, najprawdopodobniej narysowana palcem na kamieniu litograficznym. Będzie też można zobaczyć dwa barwne linoryty z 1962 roku, własnoręcznie odbite przez artystę: Popiersie kobiety w kapeluszu (portret drugiej żony Picassa, Jacqueline Roque) i Śniadanie na trawie (według obrazu Édouarda Maneta). Eksponaty te są darem Henry’ego Kahnweilera, przyjaciela artysty i kolekcjonera jego dzieł. Zostanie również zaprezentowany rysunek Dziewczyna polska (1948), przedstawiający młodą kobietę w chuście – jedyny rysunek Picassa w zbiorach MNW. 

Pokaz stanowi inaugurację cyklu Skarby Muzeum Narodowego w Warszawie, w którego ramach Muzeum będzie prezentowało najciekawsze obiekty ze swoich magazynów.
 

Zapraszamy do zapoznania się z programem wydarzeń towarzyszących pokazowi.

 

Pokaz pod patronatem honorowym Ambasady Królestwa Hiszpanii w Polsce
Mecenasem pokazu jest PKN Orlen S.A.
Partnerem pokazu jest Lotto

 Pablo Picasso,...
Pablo Picasso, Le...
Pablo Picasso,...
Pablo Picasso,...
Pablo Picasso, La...
Pablo Picasso,...
Pablo Picasso,...
Pablo Picasso,...
Pablo Picasso,...