POKAZ SPECJALNY / Pablo Picasso

Pokaz specjalny z cyklu Skarby Muzeum Narodowego w Warszawie / 11 – 24 lutego 2019

OPROWADZANIE TEMATYCZNE Z KURATORKĄ POKAZU

17 i 24 lutego / niedziela / 17.00

Spotkania z dr Anną Manicką.
zbiórka w Holu Głównym / bilety (12 zł i 20 zł) online i w kasie od 12 i 19 lutego / ok. 50 min / liczba miejsc ograniczona
 
17 lutego
Picasso i ceramika
W kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie znajduje się unikatowy zestaw dwudziestu fajansowych półmisków wykonanych przez Picassa. Artysta ofiarował je w 1948 roku podczas swojej wizyty w naszym kraju na Kongresie Intelektualistów w Obronie Pokoju. Przekazana kolekcja jest tym cenniejsza, że pochodzi z czasu, gdy Picasso dopiero zaczynał swoją przygodę z ceramiką. Są to więc prace wyjątkowe – pierwotne, stanowiące punkt wyjścia do dalszych poszukiwań i pracy z tą techniką plastyczną.
 
24 lutego
Picasso i grafika
Muzeum Narodowe w Warszawie może pochwalić się bogatą kolekcją grafik Pabla Picassa. Są to w większości litografie, w tym 14 prac z najdłuższego cyklu: „Kobieta w fotelu” (1948–1949). Jego bohaterką jest Françoise Gilot, ówczesna towarzyszka życia artysty, sportretowana m.in. w przywiezionym z Polski zakopiańskim kożuchu. Wśród prezentowanych litografii są także martwe natury i dwa barwne linoryty z 1962 roku, własnoręcznie odbite przez artystę.
 
 
 

WYKŁAY SPECJALNE

17 lutego / niedziela / 16.00

23 lutego / sobota / 14.00
Kino MUZ / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona
 
17 lutego
Pablo Picasso / Halina Polak
Picasso to jeden z najważniejszych artystów XX wieku. Bez jego wyobraźni, odwagi i uporu sztuka europejska byłaby znacznie uboższa. Dzięki jego eksperymentom nieodwracalnie zmieniło się nasze myślenie o sztuce. Zapraszamy na spotkanie z artystycznym fenomenem.
 
23 lutego
Picasso w Muzeum / Przemysław Głowacki
Warto wiedzieć, że w czasie swojego pobytu w Polsce Picasso odwiedził Muzeum Narodowe w Warszawie i z zainteresowaniem oglądał jego kolekcję. Jako kubista był jednym z najbardziej radykalnych i nowatorskich twórców. A jaką rolę w jego twórczości odegrał dorobek jego poprzedników? Przekonajmy się, które dzieła i z jakich epok inspirowały go w czasie długiej kariery.
 

 

POKAZ FILMU TAJEMNICA PICASSA
15 lutego / piątek / 19.30
23 lutego / sobota / 16.30
Projekcja filmu Tajemnica Picassa (Le Mystère Picasso) z 1956 roku w reżyserii Henri-Georges’a Clouzota, zorganizowana we współpracy z Instytutem Francuskim w Polsce.
Film we francuskiej wersji językowej z polskimi napisami.
Kino MUZ / wstęp bezpłatny / liczba miejsc ograniczona
 
 

 

WARSZTATY DLA MŁODZIEŻY
Pocztówka z Picassem / 23 lutego / sobota / 16.00
Warsztaty z linorytu dla młodzieży 14+
Artyści sięgają po różnorodne środki wyrazu, materiały i narzędzia. Picasso oprócz obrazów tworzył rzeźby i grafiki, pisał także wiersze. My poszukamy inspiracji w jego litografiach. Zaprojektujemy własne grafiki, a potem wykonamy je w technice linorytu.
zbiórka w Holu Głównym / bilet warsztatowy (30 zł) online i w kasie od 19 lutego / ok. 120 min / liczba miejsc ograniczona
 
 
 
RODZINNE NIEDZIELE
Czy Picasso jadał z talerza? / 24 lutego / niedziela / 14.00
Warsztaty ceramiczne dla dzieci 5–12 lat i ich opiekunów 
Picasso tworzył w glinie, by zdobić… talerze. Tak, talerze! Obejrzymy jego dzieła, a do domu zabierzemy własne – samodzielnie wykonane i ozdobione misy, kubki czy pojemniki. 
zbiórka w Holu Głównym / bilety 15 zł online i w kasie od 19 lutego / obecność opiekuna obowiązkowa / ok. 75 min / liczba miejsc ograniczona
 

 

 
 
OPROWADZANIA PO POKAZIE
16 i 23 lutego / sobota / 12.00 i 16.00
zbiórka w Holu Głównym / bilety (12 zł i 20 zł) online i w kasie od wtorku poprzedzającego oprowadzanie / ok. 60 min / liczba miejsc ograniczona 
 
 
 
PROWADZĄCY
 
Przemysław Głowacki – historyk sztuki, edukator muzealny, nauczyciel, współinicjator polskiej edycji międzynarodowej akcji społecznej Dzień Wolnej Sztuki.
dr Anna Manicka – historyk sztuki, pracownik Gabinetu Grafiki i Rysunków Współczesnych, kurator Zbiorów Sztuki Nowoczesnej MNW.
Halina Polak – historyk sztuki, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego; egzaminatorka maturalna z historii sztuki.
 
 
Koordynacja programu: / Dział Edukacji