Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Wystawy

Podróż do Edo. Japońskie drzeworyty ukiyo-e z kolekcji Jerzego Leskowicza

 

25 lutego – 7 maja 2017


Wyjątkowa w skali europejskiej prezentacja pierwszych wydań najsłynniejszych prac graficznych wybitnych japońskich artystów ukiyo-e – Kitagawy Utamaro, Tōshūsaia Sharaku i Utamaro Hiroshige. Wybrane grafiki tworzą barwną panoramę życia w dawnej Japonii, ukazując krajobrazy dwóch głównych szlaków komunikacyjnych łączących Edo z Kioto (cykle „Pięćdziesiąt trzy stacje na gościńcu Tōkaidō”, „Sześćdziesiąt dziewięć stacji na gościńcu Kisokaidō”) oraz pejzaże Edo (cykl „Sto widoków Edo”) i podobizny jego mieszkańców – portrety aktorów teatru kabuki, wizerunki pięknych dziewcząt.

Tytuł ekspozycji – „Podróż do Edo”– sugestywnie oddaje zamierzenia organizatorów, którzy udostępniając szerokiej publiczności arcydzieła z prywatnego zbioru o randze międzynarodowej, zapraszają widzów w fascynującą podróż po Japonii schyłku osiemnastego i pierwszej połowy dziewiętnastego wieku, zwanych epoką Edo (1600–1868).

Wyjątkowość zbioru Jerzego Leskowicza polega nie tylko na tym, że zawiera kompletne cykle pejzażowe, stanowiące arcydzieła japońskiego drzeworytu, ale również dlatego, że są to ryciny wyjątkowej urody i wartości, pochodzące z pierwszych wydań. Wszystkie je możemy oglądać w Muzeum Narodowym i jest to wydarzenie szczególne, ponieważ w żadnej z polskich kolekcji – publicznych i prywatnych – nie ma takiego zbioru.
 

Kurator wystawy: Anna Katarzyna Maleszko

 

Zapraszamy do zapoznania się z programem wydarzeń towarzyszących wystawie.

 

-----

 

Godziny otwarcia wystawy w dn. 6-7 maja br. i program finisażu

 Katsushika Hokusai,...
Katsushika Hokusai,...
Keisai Eisen,...
Utagawa Hiroshige,...
Utagawa Hiroshige,...
Katsushika Hokusai,...
Utagawa Hiroshige,...
Utagawa Hiroshige,...
Tōshūsai Sharaku,...
Kabukidō Enkyō,...
Utagawa Kunisada...
Katsushika Hokusai,...
Utagawa Hiroshige,...
Utagawa Hiroshige,...
fot. Grzegorz...
fot. Grzegorz...