Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Teraz w muzeum

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 01 02 03 04 05

Noc Muzeów 2014

2014-05-17 / 12:00 - 2014-05-18 / 02:00

W związku z Nocą Muzeów w dniach 17–18 maja 2014 Muzeum Narodowe w Warszawie będzie czynne w następujących godzinach:

17 maja 2014 / sobota / godz. 10.00–16.00*
Noc Muzeów: 17 maja 2014 / sobota / godz. 19.00 – 18 maja 2014 / niedziela / godz. 2.00 (wstęp do godz. 1.00)
* Oprowadzanie  „Średniowieczny kalejdoskop barw” w Galerii Sztuki Średniowiecznej (godz. 16.00) odbędzie się zgodnie z planem.
18 maja 2014 / niedziela / godz. 12.00–18.00
 




Noc Muzeów / 17 maja 2014

19.00–2.00 (wejście do godz. 1.00)
Muzeum Narodowe w Warszawie
Gmach Główny, Aleje Jerozolimskie 3

 

 



ŚREDNIOWIECZNA SOBOTA – WITRAŻOWE KOLORY
Tegoroczną Noc Muzeów rozpoczniemy już w dzień, w samo południe! Oferujemy Państwu program towarzyszący nowo otwartej Galerii Sztuki Średniowiecznej.

12.00
Piękno i blask. Galeria Sztuki Średniowiecznej MNW – wykład, Urszula Król

Spotkanie o historii Zbiorów Sztuki Średniowiecznej MNW, jednej z najważniejszych kolekcji w Europie, o losach jej zabytków i o kolejnych wcieleniach Galerii
Kino MUZ / wstęp wolny / ok. 50 minut

12.00–15.00
Średniowieczne inspiracje – animacje plastyczne dla dzieci w Holu Głównym

Zapraszamy na zajęcia plastyczne inspirowane blaskiem i bogactwem barw średniowiecznych witraży.
obowiązuje bilet wstępu do Muzeum

13.00
Witrażowe kolory – warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 5–12 lat

Zapraszamy dzieci do Galerii Sztuki Średniowiecznej. Wspólnie rozszyfrujemy symbolikę barw na obrazach tablicowych, spróbujemy wyobrazić sobie rozświetlone blaskiem witraży wnętrze średniowiecznej katedry.
obowiązuje bilet warsztatowy / ok. 70 minut
obowiązują zapisy (od poniedziałku do piątku w godz. 9.00–15.00 pod numerem telefonu + 48 22 621 10 31 wew. 246 lub mailowo: [email protected])

15.00
Historie światłem malowane – pokaz specjalny, Katarzyna Ampt

Zarówno młodszych, jak i starszych gości zapraszamy do warsztatu średniowiecznego witrażysty. Podczas spotkania uczestnicy dowiedzą się, jak powstawały niezwykłe okna gotyckich katedr.
Hol Główny / obowiązuje bilet wstępu do Muzeum / ok. 60 minut

16.00
Średniowieczny kalejdoskop barw – spotkanie dla dorosłych w galerii stałej, Karolina Zalewska
Żywe kolory i blask złota – zapraszamy do odczytania barwnego kodu gotyckiego malarstwa tablicowego.
obowiązuje bilet wstępu do Muzeum / liczba miejsc ograniczona / ok. 40 minut


18.00
WIECZORYNKA W MUZEUM
Zajęcia dla dzieci w wieku 5–12 lat
zbiórka przy bramie głównej Muzeum / liczba miejsc ograniczona / ok. 60 minut
obowiązują zapisy 

UWAGA! Informujemy że listy uczestników "Wieczorynki w Muzeum" są już kompletne.


Uwaga! Mumie i sarkofagi (tylko dla odważnych) – Maciej Marciniak
Z nastaniem wieczoru egipski bóg słońca Ra udaje się w zaświaty. Wraz z nim przeniesiemy się do Krainy Umarłych. Nie będzie to łatwa i przyjemna droga; chwilami może stać się nawet straszna. Jeśli ją pokonamy, będziemy mogli cieszyć się życiem wiecznym w krainie boga Ozyrysa.

Artystyczne eksperymenty – płótno, farby i pigmenty – Marta Kochlewska
Namalowanie obrazu to nie lada wyzwanie dla malarza. Oprócz odpowiednich narzędzi (płótna, farb i pędzli) potrzebny jest jeszcze talent. Prześledzimy proces tworzenia, odkryjemy techniki malarskie, spróbujemy stworzyć własne dzieło sztuki.

Księżniczki, rycerze i smoki – Paulina Adamczyk
Dawno, dawno temu, kiedy po lasach biegały smoki i jednorożce, księżniczki śniły o rycerzach, a błazny przedrzeźniały władców, w warsztatach rzemieślników i artystów powstawały wspaniałe dzieła sztuki…

Ożywiamy obrazy – Paulina Komar
Obrazy podziwiamy za pomocą wzroku, ale także inne zmysły mogą okazać się niezwykle przydatne. Wykorzystamy węch, dotyk, słuch, aby uruchomić wyobraźnię i ożywić obrazy wiszące w galeriach.

O dawnej modzie i urodzie – Aleksandra Bożewicz
Dawne stroje uwodzą przepychem, czasem śmieszą albo zdają się dziwaczne i niewygodne…


SPOTKANIA PRZY NIEDAWNO ODZYSKANYM OBRAZIE FRANCESCA GUARDIEGO

Od 15 kwietnia 2014 obraz Francesca Guardiego Dziedziniec Pałacu Dożów ze Schodami Gigantów widziany przez Arco Foscari (znany również jako Schody pałacowe), odzyskany dzięki staraniom MKiDN i MSZ, jest prezentowany na wystawie stałej w Galerii Dawnego Malarstwa Europejskiego MNW. Zapraszamy na dwa spotkania poświęcone temu obrazowi.
zbiórka w Holu Głównym / ok. 50 minut

20.00
Nie – Guardi. Saenredam! – prof. dr hab. Antoni Ziemba, kurator Zbiorów Dawnej Sztuki Europejskiej MNW


21.00
Weduty i kaprysy – między Holandią a Italią – dr Grażyna Bastek, kustosz Kolekcji Malarstwa Włoskiego MNW



ROZMOWY O SZTUCE
Spotkania w galeriach stałych poświęcone wybranym zagadnieniom z dziejów sztuki
zbiórka w Holu Głównym / ok. 30 minut

20.00 i 22.00
Poszukiwany – poszukiwana – Karolina Zalewska

W ostatnich latach wielokrotnie świętowaliśmy powroty zaginionych w czasie wojny dzieł sztuki. Z każdym obiektem wiąże się inna, często fascynująca historia. Podczas spotkania dowiemy się, czy można wystawić list gończy za obrazem i jak zostać współczesnym poszukiwaczem skarbów.

Skarby grobowców egipskich – Magdalena Chludzińska
Co kryją wnętrza starożytnych grobowców? Czy skarby zawsze są ze złota? Jak budowano sarkofagi, jak balsamowano mumie? W co wierzyli Egipcjanie?

Średniowieczne retabulum, czyli szafa pełna opowieści – dr Paweł Freus
Retabulum jest najbardziej efektownym wytworem sztuki późnego średniowiecza. Spotkanie w Galerii Sztuki Średniowiecznej przybliży genezę, formę, funkcję i treści nastaw ołtarzowych. Przyjrzymy się wybranym dziełom – najwybitniejszym przykładom malarstwa i rzeźby Europy Środkowej i Zachodniej.

Mitologia Jacka Malczewskiego – Paulina Adamczyk
Jacek Malczewski był uczniem największego historiozofa polskiego malarstwa, Jana Matejki, jednak nie podążył śladami mistrza. Stworzył i namalował własną mitologię. Jego dzieła wypełniają fantastyczne chimery, gryfy i satyry oraz tajemnicze nimfy. W tym świecie to artysta bywa jedną z głównych postaci...

Zdefiniować impresjonizm – Przemysław Głowacki
Impresjonizm to jeden z najbardziej znanych kierunków w sztuce, ale jego zdefiniowanie nie jest łatwym zadaniem. Oglądając wybrane obrazy w Galerii Sztuki XIX Wieku, zastanowimy się, które z nich można nazwać impresjonistycznymi i dlaczego? Sprawdzimy, jak impresjonizm rozwijał się we Francji i jakimi drogami przeniesiony został do Polski.

Co przedstawia abstrakcja? – Katarzyna Janus-Borkowska
Kwadraty, bazgroły, eksperymenty… Niektóre dzieła w Galerii Sztuki XX i XXI Wieku mogą wprawić widza w konsternację. W trakcie spotkania przyjrzymy się wybranym pracom z nurtu konstruktywizmu, malarstwa informel, op-artu oraz sztuki konceptualnej. O co chodziło twórcom sztuki zwanej nieprzedstawiającą?

21.00 i 23.00
Makabryczna mumifikacja – Paulina Komar

Egipski zwyczaj balsamowania zwłok może wydawać się makabryczny. Dzisiaj liczące kilka tysięcy lat mumie są skarbnicą wiedzy o życiu starożytnych mieszkańców Doliny Nilu.

Gdzie się podział hełm Zawiszy? – Maciej Marciniak
Słynny obraz Jana Matejki przesądził o naszej wizji bitwy pod Grunwaldem. A jak było naprawdę? Na ile to, co widzimy na płótnie, pokrywa się z wiedzą historyków?

Sztuka, ambicja i sława – Monika Miżołębska
Romantyzm stworzył mit artysty wyklętego i niezrozumianego przez społeczeństwo. Tymczasem wielu twórców odniosło sukces finansowy i cieszyło się poważaniem współczesnych. Spotkanie poświęcone będzie twórczości Henryka Siemiradzkiego i Władysława Czachórskiego.

Sekrety długowieczności – Anna Kwiatkowska
Jak długo żyje dzieło sztuki? Zapraszamy do rozmowy o tajnikach pracy dawnych malarzy oraz o nowoczesnych konserwatorskich sposobach „przedłużania życia” zabytków.

W przededniu wielkiej wojny – Tomasz Dziewicki
I wojna światowa stanowi przełom także w dziejach sztuki. Podczas wizyty w Galerii Sztuki XX i XXI Wieku obejrzymy dzieła polskich artystów z lat 1914–1918. Prześledzimy, jak walczono o nowy kształt sztuki odrodzonej, niepodległej Polski.


KINO PLENEROWE NA DZIEDZIŃCU IM. STANISŁAWA LORENTZA

Pokaz przygotowany przez Muzeum Narodowe w Warszawie i Stowarzyszenie Nowe Horyzonty – w repertuarze przeboje Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty

20.00
Shirley – wizje rzeczywistości
Shirley – Visions of Reality
Austria 2013, 92'
reżyseria i scenariusz: Gustav Deutsch
zdjęcia: Jerzy Palacz
obsada: Stephanie Cumming, Christoph Bach, Florentin Groll, Elfriede Irral

Deutsch ożywia na ekranie obrazy legendarnego amerykańskiego artysty Edwarda Hoppera, który od lat 30. do 60. portretował życie w wielkim mieście. Reżyser wychodzi od kilkunastu najbardziej znanych prac artysty i umieszcza w nich amerykańską everygirl o pospolitym imieniu Shirley, aktorkę offowego teatru, która przeprowadza widzów przez doświadczenie amerykańskiej rzeczywistości pierwszej połowy XX wieku.

22.00
Pina
Niemcy, Francja, Wielka Brytania 2011, 103’
reżyseria i scenariusz: Wim Wenders
muzyka: Thom
zdjęcia: Hélène Louvart
obsada: Pina Bausch, Regina Advento, Malou Airaudo

Wim Wenders nakręcił film poświęcony swojej przyjaciółce, zmarłej w 2009 roku Pinie Bausch, niemieckiej tancerce i choreografce, reformatorce tańca współczesnego, współtwórczyni słynnego Tanztheater Wuppertal. Wenders starał się pokazać Pinę jako artystkę i wizjonerkę; wypowiedzi tancerzy połączył z fragmentami spektakli zainscenizowanymi w przestrzeni miejskiej.

Ze względu na złe warunki atmosferyczne filmy Shirley – wizje rzeczywistości (godz. 20.00) i Pina (godz. 22.00) będą prezentowane w Kinie MUZ w Gmachu Głównym MNW (poziom -1). Serdecznie zapraszamy!


ATRAKCJE NA DZIEDZIŃCU GŁÓWNYM
19.00
Pokaz rycerski Grupy Fechtunku Historycznego Milites Alraunae
Rekonstrukcjom rycerskich pojedynków towarzyszyć będzie wykład na temat średniowiecznego uzbrojenia i sposobów prowadzenia walki oraz pokaz technik szermierczych odtworzonych na podstawie XV-wiecznymi traktatów o fechtunku.

20.00–22.00
Zajęcia dla osób czekających na wejście do Muzeum
Warsztaty plastyczne „Sztuka na patyku” oraz „Fotki z budki”.


SPOTKANIA W PRACOWNI KONSERWACJI RZEŹBY I MALARSTWA NA DREWNIE
20.00 i 22.00
Spotkania z Agnieszką Czubak, kierowniczką Pracowni Konserwacji Rzeźby i Malarstwa na Drewnie, która opowie o specyfice pracy konserwatora muzealnego.
zbiórka w Holu Głównym / liczba miejsc ograniczona / ok. 40 minut obowiązują zapisy (od poniedziałku do piątku w godz. 9.00–15.00 pod numerem telefonu + 48 22 621 10 31 wew. 246 lub mailowo: [email protected])


SPOTKANIA W MAGAZYNIE CERAMIKI I SZKŁA
19.00, 20.00, 21.00 i 22.00 – kolekcja ceramiki
Kolekcja ceramiki, gromadzona od początku XX wieku dzięki zakupom i darom, jest jednym z najważniejszych zespołów tego rodzaju w Polsce. Ilustruje rozwój europejskiej ceramiki artystycznej od końca XIV do początku XX wieku. W magazynie studyjnym opowiedzą o niej Wanda Załęska, Katarzyna Świetlicka oraz Katarzyna Węglowska-Marasek z Kolekcji Ceramiki i Szkła w Zbiorach Sztuki Zdobniczej MNW.


19.00, 20.00, 21.00 i 22.00 – kolekcja szkła
O bogatej kolekcji szkła, technikach jego kształtowania i dekorowania opowie Aleksandra Kasprzak z Kolekcji Ceramiki i Szkła w Zbiorach Sztuki Zdobniczej MNW.
zbiórka na Dziedzińcu im. Stanisława Lorentza w pobliżu wejścia do Café Lorentz / liczba miejsc ograniczona / ok. 40 minut
obowiązują zapisy (od poniedziałku do piątku w godz. 9.00–15.00 pod numerem telefonu + 48 22 621 10 31 wew. 246 lub mailowo: [email protected])


SPOTKANIA W PRACOWNI KONSERWACJI TKANIN W OTWOCKU WIELKIM
12.00 / 13.00 / 14.00 / 15.00 / 16.00 / 17.00

Podczas spotkań w Pracowni Konserwacji Tkanin w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim będzie można m.in. obejrzeć suknię generałowej Karwowskiej (w której wystąpiła ona na koronacji Stanisława Augusta Poniatowskiego), kontusze, żupan oraz XVIII-wieczny gobelin, a także dokumentację zdjęciową z konserwacji płaszcza koronacyjnego Augusta III Sasa. O przebiegu prac konserwatorskich opowiedzą: Wanda Antos, Grażyna Kowalska, Mirosława Machulak oraz Aleksandra Wróbel z Pracowni Konserwacji Tkanin MNW.
zbiórka przed wejściem do pałacu w Otwocku Wielkim o każdej pełnej godzinie


PROJEKCJE „MUZEUM UTRACONEGO”
Motywem przewodnim tegorocznej odsłony projektu „Muzeum Utracone” są losy wybranych kolekcji i najważniejszych obiektów utraconych z kolekcji XX. Czartoryskich z Krakowa, z kolekcji Muzeum Narodowego w Poznaniu, Zamku
XX. Czartoryskich w Gołuchowie oraz z Muzeum Narodowego w Gdańsku.

lewy podest (przy wejściu na wystawę czasową)



PRZEDPREMIEROWA PREZENTACJA GRY „FARAS” WYDAWNICTWA GRANNA W HOLU GŁÓWNYM

19.00–23.00
Gra „Faras” opowiada losy najsłynniejszej polskiej wyprawy archeologicznej do Sudanu, która odbyła się w latach 60. XX wieku. Jej uczestnicy odkryli bezcenną średniowieczną świątynię wypełnioną niezwykłymi malowidłami znajdującą się na terenie obecnie zalanym wodami sztucznego jeziora Nassera. W przedpremierowej prezentacji gry przygotowanej przez wydawnictwo Granna weźmie udział jej autor Filip Miłuński.



Partnerem Nocy Muzeów 2014 w Muzeum Narodowym w Warszawie jest PKO Bank Polski.
 

 


Dodaj do mojego kalendarza google

Pozostałe wydarzenia miesiąca

MNW
2014-03-20 - 2014-08-10

Wystawa Aleksander Gierymski 1850–1901

20 marca – 10 sierpnia 2014   Wystawą dzieł jednego z najwybitniejszych malarzy polskich drugiej połowy XIX wieku Muzeum Narodowe w Warszawie powraca do tradycji...
MNW
2014-05-02 / 11:00

MAJÓWKA W MUZEUM: „Herby, flagi i chorągwie” – zajęcia dla rodzin z dziećmi w...

2 maja 2014 / piątek godz. 11.00 „Herby, flagi i chorągwie” – zajęcia dla rodzin z dziećmi w wieku 5–12 lat Orły, łabędzie, a nawet gryfy, możemy oglądać...
MNW
2014-05-02 / 11:00

MAJÓWKA W MUZEUM: „Malowanie, drapanie, skrobanie. W pracowni Aleksandra...

2 maja 2014 / piątek   godz. 11.00 „Malowanie, drapanie, skrobanie. W pracowni Aleksandra Gierymskiego” – zajęcia dla rodzin z dziećmi w wieku 5–12...
MNW
2014-05-02 / 12:00

MAJÓWKA W MUZEUM: „Aleksander Gierymski” – oprowadzanie dla młodzieży i...

2 maja 2014 / piątek godz. 12.00 i 13.30 „Aleksander Gierymski” – oprowadzanie dla młodzieży i dorosłych Zapraszamy na spotkanie na wystawie Aleksander Gierymski...
MNW
2014-05-02 / 13:30

MAJÓWKA W MUZEUM: „Aleksander Gierymski” – oprowadzanie dla młodzieży i...

2 maja 2014 / piątek godz. 12.00 i 13.30 „Aleksander Gierymski” – oprowadzanie dla młodzieży i dorosłych Zapraszamy na spotkanie na wystawie Aleksander Gierymski...
MNW
2014-05-02 / 16:30

MAJÓWKA W MUZEUM: „Herby, flagi i chorągwie” – spotkanie dla młodzieży i...

2 maja 2014 / piątek godz. 16.30 „Herby, flagi i chorągwie” – spotkanie dla młodzieży i dorosłych z dr. Pawłem Freusem zbiórka w Holu Głównym /...
MNW
2014-05-04 / 11:00

MAJÓWKA W MUZEUM: „Herby, flagi i chorągwie” – spotkanie dla młodzieży i...

11.00 Herby, flagi i chorągwie – spotkanie dla młodzieży i dorosłych z dr. Pawłem Freusem zbiórka w Holu Głównym / obowiązuje bilet wstępu do Muzeum / liczba...
MNW
2014-05-04 / 12:00

MAJÓWKA W MUZEUM: „Aleksander Gierymski – poeta światła ” – wykład niedzielny

Wykład przybliży biografię i artystyczne poszukiwania młodszego z braci Gierymskich.   Prelekcje, prowadzone przez historyków sztuki Urszulę Król i Przemysława...
MNW
2014-05-04 / 13:00

MAJÓWKA W MUZEUM: „Herby, flagi i chorągwie” – zajęcia dla rodzin z dziećmi w...

4 maja 2014 / niedziela godz. 13.00 „Herby, flagi i chorągwie” – zajęcia dla rodzin z dziećmi w wieku 5–12 lat Orły, łabędzie, a nawet gryfy, możemy...
MNW
2014-05-04 / 13:00

MAJÓWKA W MUZEUM: „Malowanie, drapanie, skrobanie. W pracowni Aleksandra...

4 maja 2014 / niedziela   godz. 13.00 „Malowanie, drapanie, skrobanie. W pracowni Aleksandra Gierymskiego” – zajęcia dla rodzin z dziećmi w wieku 5–12...
MNW
2014-05-04 / 14:00

MAJÓWKA W MUZEUM: „Aleksander Gierymski” – oprowadzanie po wystawie

4 maja / niedziela    godz. 14.00    Zapraszamy na spotkanie na wystawie Aleksander Gierymski 1850–1901    zbiórka w Holu Głównym...
MNW
2014-05-04 / 16:00

MAJÓWKA W MUZEUM: „Aleksander Gierymski” – oprowadzanie po wystawie

4 maja / niedziela   godz. 16.00   Zapraszamy na spotkanie na wystawie Aleksander Gierymski 1850–1901    zbiórka w Holu Głównym /...
MNW
2014-05-06 / 13:00

MUZEALNE WTORKI: Spacer śladami artystów polskich przebywających w stolicy...

W ramach cyklu „W Paryżu...” zapraszamy na spotkanie z Urszulą Król zatytułowane:   6 maja / godz. 13.00 i 14.30 „Spacer śladami artystów...
MNW
2014-05-06 / 13:00

MUZEALNE WTORKI: „Martwe natury” – spotkanie z Karoliną Zalewską

W ramach cyklu „Tajemnice malarstwa holenderskiego XVII wieku” zapraszamy na spotkanie z Karoliną Zalewską zatytułowane:   6 maja / godz. 13.00 i 14.30...
MNW
2014-05-06 / 14:30

MUZEALNE WTORKI: „Spacer śladami artystów polskich przebywających w stolicy...

W ramach cyklu „W Paryżu...” zapraszamy na spotkanie z Urszulą Król zatytułowane:   6 maja / godz. 13.00 i 14.30 „Spacer śladami artystów...
MNW
2014-05-08 / 16:00

DWUDNIOWE WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI: „Lepiej być koniem wyścigowym w Polsce niż...

8-9 maja / czwartek-piątek   godz. 16.00-18.00   W twórczości Aleksandra Gierymskiego odnajdujemy różne tendencje i kierunki panujące w sztuce 2. połowy...
MNW
2014-05-08 / 17:00

Warsztaty dla osób z dysfunkcją wzroku – spotkanie w Galerii Sztuki...

8 maja / czwartek   godz. 17.00   Spotkania z wykorzystaniem audiodeskrypcji, elementów muzycznych i ćwiczeń dotykowych dla osób z niepełnosprawnością...
MNW
2014-05-08 / 18:00

SPOTKANIA I WYKŁADY CZWARTKOWE: „Artysta w służbie prasy – prasa w służbie...

8 maja / czwartek   godz. 18.00   Na łamach dziewiętnastowiecznych czasopism warszawskich ukazało się ponad 170 ilustracji wykonanych według prac Aleksandra...
MNW
2014-05-08 / 19:30

ŚREDNIOWIECZE O ZMROKU: „Po co fundatorom niepodobne portrety? O symbolicznej...

8 maja / czwartek   godz. 19.30   W ramach cyklu „Średniowiecze o zmroku" zapraszamy na spotkanie z dr. Przemysławem Mrozowskim zatytułowane: „Po...
MNW
2014-05-09 / 18:00

„Caravaggio i malarstwo neapolitańskie. Od Battistella Caracciola do Luki...

piątek / 9 maja / 18.00   wykład prof. Nicola Spinosy w języku włoskim tłumaczony na język polski „Caravaggio i malarstwo neapolitańskie. Od Battistella Caracciola do...
MNW
2014-05-10 / 14:00

MUZEA I KOLEKCJE ŚWIATA: „MoMa, czyli największe Muzeum Sztuki Nowoczesnej” –...

STOWARZYSZENIE KLUB PRZYJACIÓŁ MUZEUM NARODOWEGO W WARSZAWIE zaprasza na wykład Przemysława Głowackiego z cyklu „Muzea i kolekcje świata” 10 maja 2014 / sobota...
MNW
2014-05-10 / 16:00

„Wielcy mistrzowie baroku włoskiego – Bernardo Cavallino, Giuseppe Ribera i...

sobota / 10 maja / 16.00   wykład prof. Nicola Spinosy w języku włoskim tłumaczony na język polski „Wielcy mistrzowie baroku włoskiego – Bernardo Cavallino,...
MNW
2014-05-10 / 18:00

KONCERT MUZYKI BAROKOWEJ: „Concerto a tre”

sobota / godz. 18.00   Concerto a tre   W składzie: Joanna Kreft – skrzypce Martyna Jankowska – wiolonczela barokowa Piotr Młynarczyk – viola da gamba...
MNW
2014-05-11 / 12:00

WYKŁAD NIEDZIELNY: „Aleksander Gierymski – poeta światła”

11 maja / niedziela   godz. 12.00   Wykład przybliży biografię i artystyczne poszukiwania młodszego z braci Gierymskich. Prelekcje, prowadzone przez historyków...
MNW
2014-05-11 / 18:00

KONCERT MUZYKI ŚREDNIOWIECZNEJ: „Cantigas de Santa Maria"

11 maja / niedziela   godz. 18.00 „Cantigas de Santa Maria"    Zespół Sabionetta wystąpi w składzie: Weronika Grozdew – Kołacińska –...
MNW
2014-05-13 / 13:00

MUZEALNE WTORKI: „Anna Bilińska-Bohdanowiczowa – uzdolniona Polka w stolicy...

13 maja / wtorek   godz. 13.00 i 14.30   W ramach cyklu „W Paryżu…” zapraszamy na spotkanie z Urszulą Król zatytułowane: „Anna...
MNW
2014-05-13 / 14:30

MUZEALNE WTORKI: „Pejzaże i zwierzęta” – spotkanie z Karoliną Zalewską

13 maja / wtorek   godz. 13.00 i 14.30   Spotkanie z cyklu „Tajemnice malarstwa holenderskiego XVII wieku” poprowadzi Karolina Zalewska. Holenderskie martwe...
MNW
2014-05-15 / 11:00

MAMY w Muzeum: „Mariny, weduty i kaprysy”

15 maja / czwartek / godz. 11.00   „Mariny, weduty i kaprysy” Czy obraz przedstawiający wzburzone morze jest tylko malarskim opisem żywiołu, kompensacją braku...
MNW
2014-05-15 / 18:00

SPOTKANIA I WYKŁADY CZWARTKOWE: „...Nic dla efektu, wszystko dla prawdy” –...

15 maja / czwartek   godz. 18.00   Wykład dotyczyć będzie recepcji sztuki Aleksandra Gierymskiego na gruncie kultury artystycznej. Obecność dzieł artysty w przestrzeni...
MNW
2014-05-15 / 19:30

ŚREDNIOWIECZE O ZMROKU: „Męczennicy, asceci, władcy i zakonnicy –...

15 maja / czwartek   godz. 19.30   W cyklu „Średniowiecze o zmroku” zapraszamy na spotkanie z Urszulą Król zatytułowane: „Męczennicy, asceci,...
MNW
2014-05-16 / 17:00

URODZINY MISTRZÓW: Tamara Łempicka – 116 rocznica urodzin

16 maja / piątek   godz. 17.00   Tamara Łempicka – 116 rocznica urodzin Artystka dwudziestolecia międzywojennego tworząca w stylu art deco. Pracowała w Paryżu, a...
MNW
2014-05-17

Noc Muzeów w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim

Noc Muzeów 2014 w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim. Piknik historyczny w Otwocku Wielkim. Program wydarzenia.   17 maja 2014 r. (SOBOTA)   W obozowisku …...
MNW
2014-05-17 / 12:00 - 2014-05-18 / 02:00

Noc Muzeów 2014

W związku z Nocą Muzeów w dniach 17–18 maja 2014 Muzeum Narodowe w Warszawie będzie czynne w następujących godzinach: 17 maja 2014 / sobota / godz. 10.00–16.00*...
MNW
2014-05-17 / 12:00

ŚREDNIOWIECZNA SOBOTA: „Piękno i blask. Galeria Sztuki Średniowiecznej MNW” –...

ŚREDNIOWIECZNA SOBOTA – WITRAŻOWE KOLORY Tegoroczną Noc Muzeów rozpoczniemy już w dzień, w samo południe! Oferujemy Państwu program towarzyszący nowo otwartej Galerii...
MNW
2014-05-17 / 12:00

ŚREDNIOWIECZNA SOBOTA: „Średniowieczne inspiracje” – animacje plastyczne dla...

ŚREDNIOWIECZNA SOBOTA – WITRAŻOWE KOLORY Tegoroczną Noc Muzeów rozpoczniemy już w dzień, w samo południe! Oferujemy Państwu program towarzyszący nowo otwartej Galerii...
MNW
2014-05-17 / 13:00

ŚREDNIOWIECZNA SOBOTA: „Witrażowe kolory” – warsztaty dla rodzin z dziećmi w...

ŚREDNIOWIECZNA SOBOTA – WITRAŻOWE KOLORY Tegoroczną Noc Muzeów rozpoczniemy już w dzień, w samo południe! Oferujemy Państwu program towarzyszący nowo otwartej Galerii...
MNW
2014-05-17 / 15:00

ŚREDNIOWIECZNA SOBOTA: „Historie światłem malowane” – pokaz specjalny,...

ŚREDNIOWIECZNA SOBOTA – WITRAŻOWE KOLORY Tegoroczną Noc Muzeów rozpoczniemy już w dzień, w samo południe! Oferujemy Państwu program towarzyszący nowo otwartej Galerii...
MNW
2014-05-17 / 16:00

ŚREDNIOWIECZNA SOBOTA: „Średniowieczny kalejdoskop barw” – spotkanie dla...

ŚREDNIOWIECZNA SOBOTA – WITRAŻOWE KOLORY Tegoroczną Noc Muzeów rozpoczniemy już w dzień, w samo południe! Oferujemy Państwu program towarzyszący nowo otwartej Galerii...
MNW
2014-05-18 / 12:00

WYKŁAD NIEDZIELNY: „Aleksander Gierymski – poeta światła”

18 maja / niedziela   godz. 12.00   Wykład przybliży biografię i artystyczne poszukiwania młodszego z braci Gierymskich. Prelekcje, prowadzone przez historyków...
MNW
2014-05-18 / 18:00

MUZYKA DAWNA – SPOTKAJMY SIĘ : „Miłość w dawnej Europie” – koncert Kwartetu...

godz. 18.00 Koncert muzyki dawnej zatytułowany „Miłość w dawnej Europie” zorganizowany przez Stowarzyszenie Artystycznie Miód Materia oraz Kwartet Wokalny...
MNW
2014-05-20 / 13:00

MUZEALNE WTORKI: „Olga Boznańska – kobieta, artystka, dama ekscentryczna…...

W ramach cyklu „W Paryżu...” zapraszamy na spotkanie z Urszulą Król zatytułowane:   20 maja / godz. 13.00 i 14.30 „Olga Boznańska – kobieta,...
MNW
2014-05-20 / 13:00

MUZEALNE WTORKI: „Sceny rodzajowe” – spotkanie z Karoliną Zalewską

W ramach cyklu „Tajemnice malarstwa holenderskiego XVII wieku” zapraszamy na spotkanie z Karoliną Zalewską zatytułowane:   20 maja / godz. 13.00 i 14.30...
MNW
2014-05-20 / 14:30

MUZEALNE WTORKI: „Sceny rodzajowe” – spotkanie z Karoliną Zalewską

W ramach cyklu „Tajemnice malarstwa holenderskiego XVII wieku” zapraszamy na spotkanie z Karoliną Zalewską zatytułowane:   20 maja / godz. 13.00 i 14.30...
MNW
2014-05-20 / 14:30

MUZEALNE WTORKI: „Olga Boznańska – kobieta, artystka, dama ekscentryczna…...

W ramach cyklu „W Paryżu...” zapraszamy na spotkanie z Urszulą Król zatytułowane:   20 maja / godz. 13.00 i 14.30 „Olga Boznańska – kobieta,...
MNW
2014-05-20 / 15:00

URODZINY MUZEUM: specjalne oprowadzania dla dorosłych po Muzeum

godz. 15.00 Urodziny Muzeum – specjalne oprowadzania dla dorosłych po Muzeum Wyjątkowe oprowadzania przygotowane przez pracowników Muzeum, którzy opowiedzą o...
MNW
2014-05-20 / 17:00

URODZINY MUZEUM: „Muzeum Narodowe w Warszawie 1862–2014” – oprowadzanie dla...

godz. 17.00 Muzeum Narodowe w Warszawie 1862–2014 – oprowadzanie dla dorosłych Muzeum Narodowe w Warszawie ma już 152 lata! Jakie były początki tej instytucji? Skąd...
MNW
2014-05-21 / 11:00

WIELCY MALARZE DLA SENIORÓW:„Jacek Malczewski – klucz do świata symboli”,...

Cykl przeznaczony jest dla tych, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę, poznać interesujące szczegóły z życia znanych artystów oraz miło i komfortowo...
MNW
2014-05-21 / 17:00

URODZINY MISTRZÓW: Albrecht Dürer – 543 rocznica urodzin

21 maja / środa / 17.00 Albrecht Dürer – 543 rocznica urodzin Najważniejszy artysta renesansu na północ od Alp. Zasłynął jako malarz, ale przede wszystkim jako...
MNW
2014-05-22 / 08:30

Sesja naukowa towarzysząca wystawie Aleksander Gierymski 1850–1901 w...

22 maja 2014 Muzeum Narodowe w Warszawie Kino MUZ / Wstęp wolny Muzeum Narodowe w Warszawie serdecznie zaprasza na sesję naukową poświęconą życiu i twórczości Aleksandra...
MNW
2014-05-22 / 16:00 - 2014-05-23

WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI: „Średniowiecze – brutalne, banalne czy mistyczne?”

22–23 maja / czwartek–piątek / 16.00–18.00 Serdecznie zapraszamy nauczycieli na dwudniowe warsztaty pogłębiające wiedzę z zakresu sztuki, zasad opisu, analizy i...
MNW
2014-05-22 / 18:00

SPOTKANIA I WYKŁADY CZWARTKOWE: „We wspólnym grobie” – wykład i dyskusja

22 maja / czwartek   godz. 18.00   22 maja We wspólnym grobie – wykład i dyskusja, dr Michał Laszczkowski, Fundacja Dziedzictwa Kulturowego; Ewa Prządka,...
MNW
2014-05-22 / 19:30

ŚREDNIOWIECZE O ZMROKU: „Obrazy epitafijne”, Małgorzata Kochanowska

22 maja / czwartek   godz. 19.30   W cyklu „Średniowiecze o zmroku” zapraszamy na spotkanie z Małgorzatą Kochanowską zatytułowane: „Obrazy...
MNW
2014-05-24 / 14:00

GIERYMSKI GRA

gpdz. 14.00–18.00   Muzeum Narodowe w Warszawie oraz portal kulturalny MAGAZYN (www.mgzn.pl) zapraszają na grę miejską, której trasę wyznaczył sam Aleksander...
MNW
2014-05-25 / 11:00

DZIEŃ MATKI W MNW: „Nie kocha dziecięcia, kto rózgi oszczędza” – spotkanie...

W ramach Dnia Matki w MNW zapraszamy na spotkania tematyczne w galeriach stałych:   godz. 11.00 i 13.00 „Nie kocha dziecięcia, kto rózgi oszczędza” W...
MNW
2014-05-25 / 11:00

DZIEŃ MATKI W MNW: „Mitologia była kobietą” – spotkanie tematyczne

godz. 11.00 i 13.00 „Mitologia była kobietą” – spotkanie poświęcone będzie mitologicznym wizerunkom kobiet Waleczna dziewica, piękna nimfa, czuła kochanka,...
MNW
2014-05-25 / 11:00

NIEDZIELE ZE SZTUKĄ KOŃCA WIEKU: „Artysta w podróży” – warsztaty dla rodzin z...

godz. 11.00 „Artysta w podróży” – warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 5–12 lat* Warszawskie Powiśle, place Rzymu, widoki Monachium, Paryża i...
MNW
2014-05-25 / 12:00

DZIEŃ MATKI W MNW: „Mamma mia!” – animacje plastyczne dla rodzin z dziećmi

godz. 12.00–13.30 i 14.30–16.00 „Mamma mia!” – animacje plastyczne na Dziedzińcu im. Stanisława  Lorentza W ciepłej, majowej atmosferze...
MNW
2014-05-25 / 12:00

NIEDZIELE ZE SZTUKĄ KOŃCA WIEKU: „Aleksander Gierymski – poeta światła ” –...

Wykład przybliży biografię i artystyczne poszukiwania młodszego z braci Gierymskich.   Prelekcje, prowadzone przez historyków sztuki Urszulę Król i Przemysława...
MNW
2014-05-25 / 12:00

MAJÓWKA NA SKARPIE: „Statki, stateczki, łódki, łódeczki” – animacje plastyczne

12.00–18.00   „Statki, stateczki, łódki, łódeczki” – animacje plastyczne w ramach Majówki na Skarpie Zapraszamy na warsztaty...
MNW
2014-05-25 / 13:00

DZIEŃ MATKI W MNW: „Nie kocha dziecięcia, kto rózgi oszczędza” – spotkanie...

W ramach Dnia Matki w MNW zapraszamy na spotkania tematyczne w galeriach stałych:   godz. 11.00 i 13.00 „Nie kocha dziecięcia, kto rózgi oszczędza” W...
MNW
2014-05-25 / 13:00

DZIEŃ MATKI W MNW: „Mitologia była kobietą” – spotkanie tematyczne

godz. 11.00 i 13.00 „Mitologia była kobietą” – spotkanie poświęcone będzie mitologicznym wizerunkom kobiet Waleczna dziewica, piękna nimfa, czuła kochanka,...
MNW
2014-05-25 / 14:00

NIEDZIELE ZE SZTUKĄ KOŃCA WIEKU: „Lepiej być koniem wyścigowym w Polsce niż...

godz. 14.00 Aleksander Gierymski latami zmagał się ze złą sytuacją materialną, ale jeszcze bardziej doskwierał mu brak uznania dla jego sztuki. Podczas spotkania zastanowimy się,...
MNW
2014-05-25 / 14:30

DZIEŃ MATKI W MNW: „Mamma mia!” – animacje plastyczne dla rodzin z dziećmi

godz. 12.00–13.30 i 14.30–16.00 „Mamma mia!” – animacje plastyczne na Dziedzińcu im. Stanisława  Lorentza W ciepłej, majowej atmosferze...
MNW
2014-05-25 / 20:00

NIEDZIELE ZE SZTUKĄ KOŃCA WIEKU: „Światła Wielkiego Miasta” – spacer dla...

godz. 20.00   spacer dla młodzieży i dorosłych*   Trasa prowadzi przez północne Śródmieście, poznamy miejsca związane z życiem Aleksandra Gierymskiego...
MNW
2014-05-27 / 13:00

MUZEALNE WTORKI: „Słynne historie mitologiczne” – spotkanie z Urszulą Król

W ramach cyklu „Znamy, ale czy dokładnie?” zapraszamy na spotkanie z Urszulą Król zatytułowane:   27 maja / godz. 13.00 i 14.30 „Słynne historie...
MNW
2014-05-27 / 14:30

MUZEALNE WTORKI: „Kompozycja. Czy martwa natura musi być statyczna?” –...

W ramach cyklu „Dźwięki i słowa, barwy i formy” zapraszamy na spotkanie z Moniką Miżołębską zatytułowane:   27 maja / godz. 13.00 i 14.30 „Kompozycja. Czy...
MNW
2014-05-29 / 18:00

SPOTKANIA I WYKŁADY CZWARTKOWE: „ Od świtu do zmierzchu” – spotkanie na...

godz. 18.00 „Od świtu do zmierzchu” – spotkanie z Karoliną Zalewską na wystawie Aleksander Gierymski 1850–1901 . Spotkanie z tłumaczeniem na język migowy...
MNW
2014-05-29 / 19:30

ŚREDNIOWIECZE O ZMROKU: „Zmierzch czy narodziny pewnej epoki?”, Hanna Benesz

godz. 19.30   W ramach cyklu ŚREDNIOWIECZE O ZMROKU zapraszamy na spotkanie z Hanną Benesz zatytułowane: „Zmierzch czy narodziny pewnej epoki?” Powstały w...