Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Wieczory w Muzeum on-line

Przenosząc do przestrzeni on-line cykl "Wieczorów w Muzeum” zdecydowaliśmy się zmienić nieco ich formę. W czwartkowe wieczory zapraszamy do wysłuchania rozmów z kuratorami, konserwatorami i postaciami ze świata kultury i sztuki. Punktem wyjścia do dyskusji będą dzieła ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie i kryjące się za nimi historie ich autorów, sekrety ikonografii i zagadnienia z zakresu historii sztuki i kultury.

 

 

WIECZORY W MUZEUM ON-LINE / HARMONOGRAM

 

9 kwietnia / czwartek

 

Wielkanocna wyprawa do Jerozolimy

Tryptyk Jerozolimski swoją nazwę zawdzięcza przedstawionemu na nim widokowi Świętego Miasta. Wykonany został dla jednej z kaplic kościoła Panny Marii w Gdańsku ok. 1497-1500, dziś znajduje się w Galerii Sztuki Średniowiecznej MNW. Cykl scen z życia Chrystusa został osadzony w panoramie Jerozolimy, pozwalając średniowiecznym wiernym odbyć imaginacyjną pielgrzymkę do Ziemi Świętej. W przeddzień świąt wielkanocnych zapraszamy na wspólne odbycie podobnej podróży!

 

rozmowa z prof. Antonim Ziembą - prowadzi Zofia Załęska

 

prof. Antoni Ziemba - wieloletni kurator Zbiorów Sztuki Dawnej MNW, redaktor naukowy "Rocznika Muzeum Narodowego w Warszawie" i wykładowca.

 

 


 

16 kwietnia / czwartek

 

Muzułmańskie amulety z kolekcji MNW

W zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie znajduje się ciekawa grupa amuletów muzułmańskich pochodzących z różnych epok (począwszy od średniowiecza po wiek XIX) oraz kultur (arabskiej, tureckiej, perskiej i mogolskiej). Są to obiekty inskrybowane (czyli z napisami) fragmentami Koranu, które miały chronić właścicieli od nieszczęścia i tzw. złego oka. Opowieść o amuletach ze świata islamu jest również okazją do zapoznania się ze znaczeniem słowa w kulturze i sztuce muzułmańskiej.

 

rozmowa z dr Magdaleną Pinker - prowadzi Wioletta Cicha

 

dr Magdalena Pinker - kuratorka Zbiorów Sztuki Orientalnej w Muzeum Narodowym w Warszawie.

 

 


 

23 kwietnia / czwartek

 

Fenomen artystycznej dynastii Kossaków
W historii polskiej sztuki niewiele jest artystycznych rodzin, których kolejni przedstawiciele tak trwale zapisali się w zbiorowej świadomości. Podczas internetowego Wieczoru w muzeum wraz z Grzegorzem Ładą-Bartoszewiczem postaramy się zgłębić fenomen malarskiej i literackiej dynastii, która mimo kontrowersji dla wielu odbiorców nadal pozostaje synonimem najświetniejszego malarstwa batalistycznego. Czy „Kossaki” to tylko obrazy z końmi, ułanami i zalotnymi dziewczętami?

 

rozmowa z Grzegorzem Ładą-Bartoszewiczem - prowadzi Paweł Bień


Grzegorz Łada-Bartoszewicz - historyk sztuki, architekt krajobrazu, antykwariusz i kolekcjoner.

 

 


 

30 kwietnia / czwartek

 

O skarbach Muzeum Narodowego w Warszawie oddanych do adopcji

Adoptuje się,, usynowia, przyjmuje kogoś rodziny zwykle wówczas, , gdy wiąże nas z tą osobą szczególna relacja i pragniemy dla niej uczynić coś dobrego. Czy podobne uczucia można żywić  do dzieł sztuki? Ich historia, tematy, które poruszają, piękno ich kształtu i barw na pewno są w stanie wywołać bardzo osobiste emocje. Jednak, czy arcydzieła potrzebują naszej opieki? I w jaki sposób można zaadoptować wybrane skarby z muzealnej kolekcji? Będzie można dowiedzieć się tego podczas spotkania z cyklu „Wieczory w muzeum”.

 

rozmowa z Pawłem Kastory - prowadzi Renata Higersberger

 

Paweł Kastory - Prezes Zarządu stowarzyszenia „Przyjaciele Muzeum Narodowego w Warszawie”. Wiceprzewodniczący Rady Powierniczej MNW ostatniej kadencji.

 

Renata Higersberger - historyk sztuki, kustosz w dziale Zbiorów Sztuki Polskiej do 1914 r. w  Muzeum Narodowym w Warszawie.

 

 


 

7 maja / czwartek

 

Tajemnice muzealnej robe à la française

W Muzeum Narodowym w Warszawie znajduje się ciekawa kolekcja ubiorów i ich fragmentów pochodzących z różnych epok. W tym internetowym spotkaniu porozmawiamy z kustoszką kolekcji tkanin, panią Ewą Orlińską-Mianowską, o sukni typu robe à  la française, którą można podziwiać w Galerii Sztuki Dawnej. Tematem rozmowy będzie również przygotowywanie tego typu obiektu do ekspozycji. W jaki sposób dobrać odpowiedni  manekin? W jaki sposób pokazać muzealnej publiczności suknię, by nie tylko pięknie się prezentowała, ale również by była bezpieczna? Jak ważna jest, przy ekspozycji, współpraca z konserwatorami?

 

rozmowa z Ewą Orlińską-Mianowską - prowadzi Zofia Załęska

 

Ewa Orlińska-Mianowska - historyczka sztuki, kustosz Kolekcji Tkanin w Zbiorach Sztuki Zdobniczej w Muzeum Narodowym w Warszawie.

 

 


 

14 maja / czwartek

 

Co najbardziej ceniono w sztuce dawnej?

Jakimi kryteriami dawni znawcy sztuki oceniali nabywane przez siebie lub specjalnie zamawiane do kolekcji dzieła? Czy kierowali się oceną kompozycji, doborem kolorów, sposobem wykonania modelunku światłocieniowego, czy może tematu? Bohaterami spotkania będzie grupa włoskich renesansowych obrazów z Galerii Sztuki Dawnej MNW: obrazy Sandra Botticellego, Giovanniego Battisty Cimy da Conegliano, Pasqualina Veneziana i Giovanniego Francesca Penniego. Każdy z obiektów należy do innego typu wykonywanych w dawnych warsztatach artystycznych dzieł. Są wśród nich cenne invenzioni, dzieła o oryginalnej, wyjątkowej tematyce, ale też powtórzenia popularnych kompozycji, wykonywane na podstawie kartonów. Który z nich jest najcenniejszy? I czy dawne kryteria oceny pokrywają się ze współczesnymi? Te zagadnienia będą tematem rozmowy Moniki Ośkiewicz z doktor Grażyną Bastek w kolejnym, czwartkowym „Wieczorze w muzeum”.

 

rozmowa z dr Grażyną Bastek - prowadzi Monika Ośkiewicz

 

dr Grażyna Bastek - historyczka sztuki i publicystka; kustoszka malarstwa włoskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie.

 


 

21 maja / czwartek

 

Kulisy konserwacji płaszcza koronacyjnego Augusta III

Płaszcz został wykonany na ceremonię koronacji Augusta III Sasa, która odbyła się w katedrze wawelskiej w 1734 roku.  Obecnie jest on eksponowany w Galerii Sztuki Dawnej MNW. Olśniewające wrażenie, jakie wywołuje na zwiedzających, jest wynikiem pracy nie tylko rzemieślników z XVIII wieku, ale i współczesnych konserwatorów tkanin z MNW. Burzliwe dzieje płaszcza odcisnęły bowiem ślady na jego kształcie i materiałach, z których został wykonany.
Spotkanie odsłania kulisy skomplikowanej pracy konserwatorów, która miała na celu przywrócenie blasku królewskiemu ubiorowi oraz zabezpieczenie go przed uszkodzeniami w przyszłości.

 

rozmowa z Mirosławą Machulak - prowadzi Ewa Krawczyk

 

Mirosława Machulak - konserwator w Pracowni Konserwacji Tkanin w Muzeum Narodowym w Warszawie.

 


 

28 maja / czwartek

 

Dla Muzeum Narodowego w Warszawie – współpraca artystów ze Stowarzyszeniem Przyjaciele MNW

W ramach projektu „Spragnieni Piękna” Stowarzyszenie Przyjaciele MNW organizuje doroczne bale dobroczynne. Kulminacyjnym momentem wieczoru jest aukcja, podczas której licytowanych jest około dziesięciu dzieł współczesnych artystów polskich.. Prace tworzone są specjalnie na tę okazję. Michał Suchora, członek zarządu Stowarzyszenia, opowiada, czy artyści chętnie biorą udział w aukcji, czy ich dzieła znajdują nabywców, i jak układa się współpraca między twórcami a Stowarzyszeniem.

 

rozmowa z Michałem Suchorą - prowadzi Romualda Radwańska

 

Michał Suchora – z wykształcenia historyk sztuki, właściciel Galerii BWA w Warszawie, członek zarządu Stowarzyszenia Przyjaciele MNW.

 


 

4 czerwca / czwartek

 

Holendrów podróże nieznane

Ciekawość prowadzi nas poza granice tego, co znane. Na przykładzie dzieł z Galerii Sztuki Dawnej zobaczymy, jak daleko zaprowadziła ona XVII-wiecznych Holendrów w ich podróżach. Zajrzymy do menażerii cesarza Rudolfa II, będziemy towarzyszyć Johanowi Maurycemu w podróży do Brazylii i przemierzymy południowe morze w poszukiwaniu łodzików. A na koniec zrobimy to, o czym marzy każdy znużony podróżnik – zasiądziemy przy suto zastawionym stole.

 

rozmowa z Aleksandrą Janiszewską - prowadzi Paweł Bień

 

Aleksandra Janiszewska – kustoszka w Zbiorach Dawnej Sztuki Europejskiej w Muzeum Narodowym w Warszawie.

 


 

11 czerwca / czwartek

 

Prototyp i co dalej? Ceramika z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego z kolekcji MNW

W muzealnej kolekcji znajduje się wiele ciekawych przykładów ceramiki pochodzącej z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Część z nich to prototypy przedmiotów, które latami produkowano w polskich wytwórniach porcelany i porcelitu. Niektóre obiekty nigdy nie weszły jednak do masowej produkcji, pozostały wyłącznie w formie prototypów. Na spotkaniu dokładnie przyjrzymy się kilku takim wzorom, dowiemy się, jak wyglądał proces przygotowywania projektu, wykonywania prototypu oraz wdrażania go do produkcji.

 

rozmowa z Kają Muszyńską - prowadzi Zofia Załęska

 

Kaja Muszyńska – kuratorka Galerii Wzornictwa Polskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie.

 


 

18 czerwca / czwartek

 

Grafika Albrechta Dürera w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie

Muzeum Narodowe w Warszawie może się pochwalić bogatymi zbiorami grafik artystów światowej rangi. Wśród nich frapujące pod względem ikonograficznym, artystycznym i technicznym są ryciny Albrechta Dürera. Mistrzostwo „najszczęśliwiej położonych linii, czarnych w dodatku” sławił Erazm z Rotterdamu. O tym, co stanowi o wyjątkowości prac graficznych Dürera opowie dr Joanna Sikorska, kuratorka Gabinetu Rycin i Rysunków MNW.

 

rozmowa z dr Joanną Sikorską - prowadzi Wioletta Cicha

 

dr Joanna Sikorska – kuratorka Gabinetu Rycin i Rysunku w Muzeum Narodowym w Warszawie.

 


 

25 czerwca / czwartek

 

Sztuka na talerzu
Kuropatwy na śniegu Józefa Chełmońskiego to dzieło wyjątkowe. Poetycka wizja melancholijnego zaśnieżonego pejzażu skłania do refleksji o sposobach odczuwania i rozumienia natury, każe podziwiać malarską wirtuozerię artysty i przekonuje o jego miłości do rodzimych krajobrazów. Dla nas – nieco przewrotnie – obraz będący swoistym hołdem dla piękna przyrody, stanie się punktem wyjścia do rozmowy o polskich tradycjach kulinarnych.


O artystyczno-kulinarnych inspiracjach rozmawiają:

 

Agnieszka Kręglicka - restauratorka, felietonistka kulinarna, orędowniczka zrównoważonego rolnictwa. Od ponad trzydziestu lat wraz z bratem Marcinem Kręglickim kreuje warszawską scenę gastronomiczną. Kręgliccy rokrocznie dbają o oprawę kulinarną balu dobroczynnego „Spragnieni Piękna”.


Agnieszka Rosales Rodríguez - historyczka sztuki, kurator Zbiorów Sztuki Polskiej do 1914 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie.


Kasia Sokołowska - reżyser, choreograf i producent pokazów mody. Dyrektor artystyczny The Designer Gallery. Juror w programie Top Model. Wspólnie z Arturem Kozieją adoptowała obraz Kuropatwy na śniegu Józefa Chełmońskiego w ramach aukcji adopcyjnej prowadzonej przez Stowarzyszenie Przyjaciele MNW; wraz z adopcją obrazu wylicytowała kolację, którą przygotuje w swojej restauracji Agnieszka Kręglicka.


Małgorzata Wandzel - wiceprezeska Stowarzyszenia Przyjaciele MNW, darczyńca Muzeum, dyrektorka kreatywna i współtwórczyni projektu „Spragnieni Piękna”.

 

 

Koordynacja: / Dział Edukacji