Zwiedzanie z przewodnikiem

Zapraszamy do wspólnego poznawania galerii stałych i wystaw czasowych

 

W czasie zwiedzania, któreś dzieło sztuki zwróciło Twoją uwagę i chcesz dowiedzieć się o nim więcej? Przyszło Ci do głowy pytanie, ale nie znalazłeś na nie odpowiedzi? Zapraszamy do skorzystania z możliwości wspólnego zwiedzania MNW z przewodnikiem. Z powodu obostrzeń epidemicznych nie możemy się jeszcze spotykać w większym gronie, zapraszamy jednak małe, liczące do piętnastu osób grupy, na oprowadzania po muzealnych galeriach.


 

Najważniejsze informacje:

 • koszt przewodnika to 200 zł od grupy, dodatkowo każdy uczestnik wykupuje bilet za 10 zł (galerie stałe) lub 15 zł (wystawy czasowe);
 • można zamówić oprowadzanie w języku obcym - koszt przewodnika to 300 zł od grupy, dodatkowo każdy uczestnik wykupuje bilet za 10 zł (galerie stałe) lub 15 zł (wystawy czasowe);
 • zwiedzanie odbywa się w grupach do dwudziestu osób plus przewodnik;
 • prosimy o punktualne przychodzenie na zajęcia - grupa, która spóźni się ponad 15 minut może nie zostać przyjęta, zostanie jednak obciążona opłatą za przewodnika;
 • oprowadzanie trwa do 90 minut;
 • w trakcie zwiedzania przestrzegamy aktualnych wytycznych sanitarnych;
 • rezerwację można odwołać najpóźniej dwa dni robocze przed planowanymi zajęciami, rezygnacje z zajęć przyjmujemy wyłącznie telefonicznie;
 • w przypadku rezygnacji z zajęć w terminie późniejszym lub nieobecności na umówionym oprowadzaniu zamawiający jest zobowiązany do zwrotu kosztów oprowadzania w pełnej wysokości 200 zł.

Informacje o przetwarzaniu danych osobowych na potrzeby rezerwacji zajęć edukacyjnych

 

 

W jaki sposób zamówić zwiedzanie?

 • zajęcia rezerwujemy pod numerami telefonów: 22 629 50 60 lub 22 621 10 31 wew. 246 (od poniedziałku do piątku w godz. 8.30–15.00) albo korzystając z poczty elektronicznej:
 • prosimy wybrać jeden z dostępnych tematów – w razie wątpliwości chętnie doradzimy;
 • prosimy zamawiać przewodnika przynajmniej z dwudniowym wyprzedzeniem;
 • w wypadku zwiedzania zamawianego z wyprzedzeniem większym niż cztery dni, wizytę w Muzeum należy potwierdzić lub odwołać najpóźniej na dwa dni przed jej terminem.

 

 

TEMATY OPROWADZAŃ

W związku z otwarciem Galerii Sztuki Starożytnej oraz trwającymi wystawami: "Anna Bilińska. Artyska 1854-1893" i "Xawery Dunikowski. Malarstwo" zachęcamy szczególnie do odwiedzenia tych ekspozycji.

 

 

Oprowadzania rodzinne

 

Xawery Dunikowski, malujący rzeźbiarz – oprowadzanie dla rodzin z dziećmi w wieku 5-12 lat (Muzeum Rzeźby w Królikarni)

Dunikowski znany jest przede wszystkim jako rzeźbiarz, ale był on również malarzem. Malował przez całe swoje długie życie. Zapraszamy na interaktywne oprowadzanie rodzinne, podczas którego odkryjemy tę nieznaną część twórczości Dunikowskiego. Przyjrzymy się portretom bliskich mu osób, dowiemy się jaką rolę w jego twórczości odgrywała muzyka i  rośliny, a na koniec razem z Dunikowskim polecimy w kosmos!  W trakcie oprowadzania czeka na Was wiele zagadek i ćwiczeń.

 

Przeżyć jeden dzień w starożytności – oprowadzanie dla rodzin z dziećmi w wieku 5-12 lat

Zapraszamy na wspólną podróż po Galerii Sztuki Starożytnej. Spróbujemy odpowiedzieć na różne pytania związane z życiem codziennym w tej epoce. Na przykład Egipcjanie wierzyli, że życie każdego człowieka trwa także po śmierci i już teraz należy się do niego dobrze przygotować, a starożytni Grecy i Rzymianie byli przekonani, że bogowie mają wpływ na wszystko, co dzieje się w ich życiu. Sprawy religii były więc dla starożytnych bardzo istotne, ale podczas rodzinnego oprowadzania dowiemy się też, w jaki sposób pisali, co jedli na śniadanie i na obiad, w co się ubierali i czy uprawiali sporty.

 

Muzealne Archiwum X – oprowadzanie dla rodzin z dziećmi w wieku 5-12 lat
Wierzcie albo nie, ale obrazy, tak jak ludzie, mogą przeżywać mrożące krew w żyłach przygody. Przekonacie się o tym na wycieczce po galeriach, podczas której zamienimy się w detektywów i przeprowadzimy prawdziwe śledztwo, tropiąc tajemnice dzieł sztuki… Odkryjemy na przykład odciski palców na płótnach i zbadamy, jak uratowano ponad stuletnią Żydówkę z pomarańczami. Wyniki naszego śledztwa znajdą się w muzealnym Archiwum X.
 

Artystki w sztuce  – oprowadzanie dla rodzin z dziećmi w wieku 5-12 lat          TEMAT CZASOWO ZAWIESZONY

Sofonisba Anguissola, Anna Bilińska, Olga Boznańska, Zofia Stryjeńska czy Henryka Beyer to malarki, które osiągnęły artystyczny sukces podziwiany przez nas do dziś. Nie było to łatwe w świecie sztuki, gdzie tradycyjnie prym wiedli mężczyźni. Podczas rodzinnego oprowadzania poznamy barwne życiorysy artystek oraz dowiemy się, jak tworzyły swoje dzieła i jakie tematy najchętniej podejmowały.

 

 

Oprowadzania

 

Xawery Dunikowski. Malarstwo (Muzeum Rzeźby w Królikarni)
Dla Dunikowskiego, przede wszystkim rzeźbiarza, malarstwo było istotną częścią działalności artystycznej. W obrazach opowiadał o osobistych uczuciach i przeżyciach, których nie chciał, lub z różnych przyczyn nie mógł, przełożyć na język form rzeźbiarskich. W malarstwie poszukiwał też odpowiedzi na fundamentalne pytania. Ekspozycja podzielona jest na sale tematyczne, które pozwalają prześledzić tok myśli artysty, jego zmaganie się z tematem i udoskonalanie warsztatu.

 

Sztuka starożytna

Obiekty wybrane spośród 1800 zabytków pokazywanych w Galerii Sztuki Starożytnej, posłużą do zaprezentowania i omówienia najważniejszych i najciekawszych aspektów sztuki starożytnej Mezopotamii, Egiptu, Grecji i Rzymu. Dowiemy się, w jakim celu Egipcjanie mumifikowali zwierzęta, dlaczego w greckim malarstwie wazowym odwrócono kolory. Te i inne ciekawostki, anegdoty i historie, nie zawsze nadające się dla uszu najmłodszych, sprawią, że podczas zwiedzania na pewno nie będzie nudno.

 

Świt cywilizacji – wyprawa do Egiptu i Mezopotamii

Wielkie cywilizacje nad Nilem, Eufratem i Tygrysem rozwijały się już od trzeciego tysiąclecia przed narodzinami Chrystusa. Zapraszamy na wyprawę w czasie, podczas której poznamy potężne bóstwa i groźnych władców Egiptu, Asyrii i Babilonii. Dowiemy się, do czego służyły mezopotamskie pieczęcie cylindryczne i dlaczego pojawienie się naczyń było wynalazkiem na miarę wynalezienia koła. Zastanowimy się, dlaczego dla starożytnych Egipcjan tak ważne było zachowanie ciała po śmierci i dlaczego jeszcze do niedawna mumia kobiety uchodziła za mumię kapłana Hor-Dżehutiego!

 

Bogowie, herosi i śmiertelnicy – wyprawa do Grecji i Rzymu

Herakles, Odyseusz, Achilles – kto z nas nie zna tych imion. Podczas zwiedzania Galerii Sztuki Starożytnej odkryjemy świat, w którym uważano, że mityczni herosi istnieli naprawdę, a na losy ludzi wpływ mieli boscy mieszkańcy Olimpu. Liczące dwa tysiące lat zabytki posłużą nam do zbudowania opowieści o pierwszym rozkwicie sztuki europejskiej, ale sprawią również, że bliżej poznamy mieszkańców starożytnego Rzymu i Aten. Zastanowimy się, dlaczego wino należało mieszać z wodą, na czym polegała gra w kottabos oraz czemu niepozorna cegła bardziej świadczy o potędze rzymskiej armii, niż miecz legionisty.

 

Faras – skarby zatopionej pustyni

Odkrycie katedry w Faras zmieniło oblicze archeologii. W 1961 roku misja archeologiczna profesora Kazimierza Michałowskiego rozpoczęła wykopaliska w Sudanie. Polacy prowadzili prace w niewielkiej miejscowości Faras. Odkryli ruiny katedry z VIII wieku. Na ścianach budynku było ponad sto dwadzieścia malowideł, przedstawiających m.in.: anioły, świętych i biskupów. W Faras archeolodzy znaleźli nie tylko katedrę. Odkryli ślady zapomnianej cywilizacji Nubii, która prężnie rozwijała się na styku wielu kultur. Dziś malowidła i inne zabytki z katedry możecie obejrzeć w Galerii Faras – największej w Europie ekspozycji sztuki nubijskiej. Poznajcie Faras i jego odkrywców!

Oprowadzanie realizowane również w Polskim Języku Migowym (PJM)

 

Sztuka średniowieczna pełna blasku

Poznaj najbogatszą kolekcję sztuki średniowiecznej w Polsce, a w niej dzieła pochodzące z okresu od XII do początku XVI wieku. Monumentalne nastawy ołtarzowe zdobiące niegdyś gotyckie kościoły, także dzisiaj wzbudzają podziw. Polichromowane rzeźby powstałe w warsztatach dawnych mistrzów cechowych zachwycają ekspresyjną formą lub subtelną, elegancką stylizacją. Odkrywanie bogatej symboliki, przekazywanych w sztuce prawd teologicznych, legend, pozwala przez chwilę spojrzeć na świat oczami ludzi żyjących w czasach średniowiecza.

Oprowadzanie realizowane również w Polskim Języku Migowym (PJM)

 

Przepych renesansu i baroku, czyli Galeria Sztuki Dawnej

Obrazy, rzeźby, królewska korona, miśnieńska porcelana, haftowane suknie, tapiserie – to tylko część z bogactw czekających w galerii poświęconej sztuce XV–XVIII wieku. Podczas zwiedzania galerii nie tylko docenimy kunszt i umiejętności dawnych artystów i rzemieślników, ale poszukamy też odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób sztuka zaspokajała ambicje książąt, arystokratów, duchownych, bogatych mieszkańców miast. Odkryjemy polityczną intrygę kryjącą się za regaliami Augusta III Sasa. Dowiemy się, który obraz król Anglii przegrał w zakładzie ze swoim dworzaninem. Przekonamy się też, że nie zawsze opłaca się być wielkim wynalazcą.

Oprowadzanie realizowane również w Polskim Języku Migowym (PJM)

 

Perła w koronie Muzeum, czyli Galeria Sztuki XIX Wieku          TEMAT CZASOWO ZAWIESZONY

Spacer po najchętniej odwiedzanej galerii Muzeum to jak przeglądanie albumu z najważniejszymi pracami polskiego malarstwa. Wspólnie prześledzimy, jak zmieniało się oblicze polskiej sztuki od końca XVIII do początków XX wieku. Nie zabraknie ikonicznych prac Józefa Simmlera i Jana Matejki o tematyce historycznej, wielkich, akademickich płócien Henryka Siemiradzkiego. Zastanowimy się, dlaczego Babie lato Józefa Chełmońskiego wywołało skandal w warszawskim świecie artystycznym oraz kto jest kim na obrazach Jacka Malczewskiego. Galeria Sztuki XIX Wieku jest jak skarbiec pełen niezwykłych historii, dostarczający estetycznych zachwytów. 

Oprowadzanie realizowane również w Polskim Języku Migowym (PJM)

 

Piękne i praktyczne – Galeria Wzornictwa Polskiego

Jedyna galeria w Muzeum, w którym zobaczycie meble i sprzęty prawdopodobnie dobrze znane z Waszej młodości. Podczas oprowadzania przyjrzymy się zarówno ikonom polskiego wzornictwa, jak i mniej znanym obiektom od kręgu zakopiańskiego z przełomu XIX i XX wieku, po prace młodych projektantów z ostatnich lat. W nowocześnie zaaranżowanej galerii prezentowane są realizacje z seryjnej produkcji, jak popularne odbiorniki telewizyjne i radiowe, meble, tkaniny, sprzęt gospodarstwa domowego, ale również wybitne prace polskich autorów, które jako projekty, modele i prototypy nie zaistniały w powszechnym odbiorze.

Oprowadzanie realizowane również w Polskim Języku Migowym (PJM)

 

Arcydzieła czyli MNW w pigułce

Prawie pięć tysięcy dzieł w sześciu galeriach, a na wizytę tylko 90 minut? Nie przejmuj się i zdaj się na nas! W trakcie zwiedzania odkrywamy to, co „naj” – najbardziej znane, najcenniejsze, najbardziej lubiane, ale też najbardziej zaskakujące w kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Poszukamy najstarszego przedmiotu w Galerii Sztuki Starożytnej, zastanowimy się, ile ważą ślepe wrota, a w Galerii Faras spojrzymy w oczy... nubijskiej Mona Lisie. Nie zabraknie wielkich nazwisk, takich jak Botticelli oraz ikon polskiego wzornictwa. I, oczywiście, okazji do wspólnego zdjęcia przed największym obrazem w muzeum, czyli Bitwą pod Grunwaldem Jana Matejki.

Oprowadzanie realizowane również w Polskim Języku Migowym (PJM)

 

Spacer po Parku Rzeźby w Królikarni

Pałac, w którym mieści się Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego, otoczony jest pięknym parkiem. To wspaniała przestrzeń dla rekreacji i odpoczynku, ale przede wszystkim jest to miejsce prezentacji dzieł sztuki. Oferuje zwiedzającym zupełnie inny rodzaj poznania i obcowania ze sztuką. Sztuką uwolnioną z klasycznych ram architektoniczno-wystawienniczych, otwartą na widza i wchodzącą w relację z rozległą przestrzenią i naturą. Rzeźby rozmieszczone wokół pałacu, w wąwozie oraz przy wejściu do parku, pochodzą z różnych czasów: od drugiej połowy XIX wieku, aż do współczesności. Stworzone zostały przez różnych twórców. Każda z nich ma swoją historię. Każda skłania również do poszukiwań nowych interpretacji. Zapraszamy na oprowadzanie i wspólne odkrywanie ukrytych znaczeń rzeźb z Parku Rzeźby.

 

 

Zasady obowiązujące uczestników zajęć edukacyjnych

 

Minimalizowanie ryzyka epidemicznego jest naszym wspólnym zadaniem. W trosce o bezpieczeństwo zwiedzających i pracowników MNW prosimy o przestrzeganie kilku podstawowych zasad:

 • zasłanianie nosa i ust (na terenie całego Muzeum, w tym podczas zajęć);
 • częste dezynfekowanie i mycie rąk (w tym – obowiązkowo – przed wejściem do Muzeum);
 • utrzymywanie bezpiecznego dystansu (1,5 metra) od pozostałych uczestników zajęć (dotyczy osób, które nie prowadzą wspólnego gospodarstwa domowego);
 • stosowanie się do zaleceń pracowników Muzeum.