Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Szkoły podstawowe. Klasy I–III

Przeszłość i teraźniejszość, zwierzęta rzeczywiste i fantastyczne, a także baśnie i legendy. Już najmłodsze dzieci mogą w Muzeum poznawać świat, rozwijać wrażliwość na piękno i uczyć się wyrażania opinii oraz dzielenia odczuciami i emocjami. Prowadzone przez doświadczonych i pełnych pasji edukatorów inspirują do odkrywania świata, poznawania kultury i piękna dzieł sztuki.

 

Zajęcia dla klas I-III szkoły podstawowej (czas trwania: 60 minut)

 

 

GMACH GŁÓWNY MNW
Al. Jerozolimskie 3

 

Tworzymy kolekcję

Skąd biorą się eksponaty w Muzeum? Kto decyduje o ich wyborze? Gdzie można je kupić? Co się z nimi dzieje, gdy trafią do Muzeum? Zapraszamy na zajęcia, podczas których obejrzymy niedawno zakupione dzieła sztuki i porozmawiamy o tym, jak tworzy się kolekcję muzealną. Na koniec spróbujemy stworzyć własną!
Zajęcia są realizowane na wystawie czasowej "MNW kolekcjonuje. Zakupy z lat 2017–2022"

 

Co to jest rzeźba?
Obejrzymy i zastanowimy się, w jaki sposób powstały rzeźby wykonane przez XIX-wieczne artystki. Porozmawiamy również o materiałach, technikach i narzędziach wykorzystywanych przez rzeźbiarki w czasie pracy. Inspirując się obejrzanymi rzeźbami, stworzymy własną pracę plastyczną.
Zajęcia są realizowane na wystawie czasowej "Bez gorsetu. Camille Claudel i polskie rzeźbiarki XIX wieku"
 

Witamy w Muzeum
W czasie wędrówki po galeriach porozmawiamy o tym, czym jest Muzeum i jakie pełni funkcje. Dowiemy się, kto w nim pracuje i nauczymy się muzealnego słownika. Poznamy różnicę między zabytkiem a eksponatem i odpowiemy na pytanie, co to jest arcydzieło.

Tajemnice mumii
Dlaczego w starożytnym Egipcie robiono mumie? Co to były sarkofag i kartonaż? Ilu bandaży zużywano do zrobienia jednej mumii? W czasie lekcji dowiemy się wszystkiego. Poznając mit o Ozyrysie i zwiedzając jego królestwo, zapoznamy się też z egipską wiarą w życie pozagrobowe.

Wyprawa na Olimp
Wyruszymy na wyprawę do siedziby bogów, podczas której spotkamy m.in. Zeusa, Heraklesa, Afrodytę i Atenę. Poznamy najważniejsze mity greckie. Ilustracją dla naszej opowieści będą marmurowe posągi i malowidła na wazach.

 

Przygoda z archeologią
Kim jest archeolog? Czym się zajmuje? Co to są wykopaliska? Zapraszamy na wyprawę śladami profesora Kazimierza Michałowskiego, wybitnego polskiego archeologa, odkrywcy m.in. katedry na pustyni w Faras. Dowiemy się, jak wydobyte z ziemi zabytki odkrywają przed badaczami tajemnice zamierzchłej przeszłości.

Ożywione obrazy
Za pomocą wyobraźni sprawimy, że obrazy w galeriach ożyją. Czeka nas wspaniała przygoda – wypłyniemy w morze, wybierzemy się do teatru i usłyszymy burzę.

Zabawy z barwami
Jako początkujący artyści postawimy pierwsze kroki w świecie kolorów. Poszukamy barw ciepłych i zimnych, podstawowych i pochodnych, kontrastowych i uzupełniających. Zastanowimy się, co sprawia, że jedne obrazy wydają nam się wesołe, a inne smutne.

Ptaki, robaki i inne zwierzaki
W Muzeum ukryło się wiele zwierząt, zarówno tych dobrze nam znanych, jak i fantastycznych stworów. Może uda nam się je wytropić? Na koniec wykonamy własne zwierzaki z papieru.

Pory roku, pory dnia
Natura zawsze inspirowała artystów. Przekonamy się, czy łatwo przedstawić noc, upalny, wietrzny lub mroźny dzień i ilu kolorów potrzeba, żeby namalować śnieg. Poznamy tajniki pracy malarza pejzażysty.

W malarskiej pracowni
Co jest potrzebne malarzowi do pracy? Czym jest talent? Gdzie pracuje artysta? Wyjaśnimy, co każdy malarz powinien wiedzieć o sztuce malowania, opowiemy, jak wygląda jego pracownia oraz pokażemy, jakich narzędzi używa.
Lekcja dostępna również w języku angielskim.

Obrazy mistrza Jana
Obrazy Jana Matejki przedstawiają najważniejsze wydarzenia z dziejów Polski. Dowiemy się, skąd Matejko czerpał wiedzę o historii i do czego był mu potrzebny „Skarbczyk”. Poznamy rodzinę artysty i ciekawostki z jego życia.

Warszawa jak z obrazka
Dowiemy się, jak wyglądała kiedyś Warszawa i obejrzymy jej przedstawienia na obrazach Canaletta, Aleksandra Gierymskiego, Władysława Podkowińskiego i Marcina Zaleskiego. Czy odnajdziemy znajome miejsca?

Pomysł na zabawkę
Samochód ze szczotki, dźwig z klamerek, miasto z kartonu. Ciekawa zabawka może powstać z niczego. Wystarczy świeżym okiem spojrzeć na otaczające nas rzeczy. Jakie jeszcze przedmioty tworzyli i tworzą projektanci z myślą o dzieciach? Co lub kto ich inspiruje? Poszukamy odpowiedzi na te pytania. Każdy z nas wykona także wyjątkową papierową zabawkę.

Prawdziwa historia świętego Mikołaja
Gdzie i kiedy żył święty Mikołaj? Jakie imiona nosili Trzej Królowie i jak ich przedstawiano? Obejrzymy sceny z historii Bożego Narodzenia tworzone przez artystów różnych epok.
Zajęcia realizowane są od listopada do stycznia

Wielkanocne pisanki, kraszanki i kogutki
Porozmawiamy o zwyczajach związanych ze świętami Wielkanocy – malowaniu pisanek i święceniu pokarmów. Poznamy różnicę między śmigusem a dyngusem. Dowiemy się również, jak wydarzenia Wielkiego Tygodnia były przedstawiane w sztuce.
Zajęcia realizowane są od marca do kwietnia

 

 

KRÓLIKARNIA

ul Puławskiej 113a

 

Moja pierwsza wizyta w Muzeum Rzeźby 

Zwiedzając nasze muzeum zastanowimy się, po co istnieją muzea  i jaka jest ich funkcja? Dowiemy się też, jak należy się w nich zachowywać. Poznamy historię Królikarni, dowiemy się kim był Xawery Dunikowski  i odkryjemy, czy w Królikarni kiedyś hasały króliki.  Na koniec wyrzeźbimy własne dzieło.

Uwaga: zajęcia prowadzone są w Muzeum Rzeźby im. X. Dunikowskiego w Królikarni przy ul Puławskiej 113a (w poniedziałki i piątki)

 

Materiał na rzeźbę

Lekcja wprowadzająca w tematykę rzeźby. Spotkanie rozpoczniemy od zapoznania się z klasycznymi materiałami i narzędziami rzeźbiarskimi, które następnie będziemy mieli okazję wypróbować. Podczas zwiedzania Magazynów Studyjnych poszukamy także odpowiedzi na pytanie, co może być materiałem rzeźbiarskim. Przyglądając się rozmaitym rzeźbom ocenimy, jak użyty materiał wpływa na charakter dzieła. Zajęcia zakończymy działaniem w grupach, które będą miały za zadanie stworzyć rzeźbiarską kompozycję w oparciu o wybrany rodzaj tworzywa.

Uwaga: zajęcia prowadzone są w Muzeum Rzeźby im. X. Dunikowskiego w Królikarni przy ul Puławskiej 113a (w poniedziałki i piątki)

 

 

LEKCJE ON-LINE

 

Rejs po Wiśle, czyli artystyczna wyprawa po polskich miastach i miasteczkach

Wszyscy na pokład! Wyruszamy w rejs, podczas którego zawitamy do miast, miasteczek i wsi leżących nad Wisłą. Poznamy związane z nimi legendy i opowieści. Może któreś z tych miejsc zostanie celem Twojej następnej podróży?

 

Wyprawa w góry, czyli dlaczego Tatry zachwyciły artystów
Aparat fotograficzny, szkicownik i ołówek, czasem farby. Wyruszymy na wyprawę tropem artystów, aby poznać ich sposoby na uwiecznienie piękna gór.

  

Skarby Muzeum Narodowego
Muzeum Narodowe w Warszawie to prawdziwy skarbiec! Znajduje się w nim blisko 830 tysięcy eksponatów. Znajdziecie tutaj obrazy, rzeźby, porcelanę, meble, a nawet stroje! Przedmioty te pochodzą z różnych czasów, co znaczy, że jedne mogą mieć niecałe sto, a inne nawet tysiąc lat. Wspólnie zwiedzimy muzeum tropem naszych wyjątkowych dzieł.

 

Jak zamówić zajęcia?