Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Oprowadzania po Galeriach stałych MNW

 

W soboty zapraszamy Państwa na oprowadzania po Galeriach Stałych Muzeum Narodowego w Warszawie. Jest to świetna okazja by dokładnie poznać każdą z naszych kolekcji. Zapoznać się z dziejami zbiorów, a także dowiedzieć się czegoś więcej o twórcach, których dzieła prezentujemy w naszych galeriach.

 

Termin: soboty, godz. 11.00
Czas trwania: 80 minut
Miejsce: Gmach Główny MNW, galerie stałe
Dla kogo: młodzież, dorośli i seniorzy
Zasady udziału: bilety w cenie 25 lub 10 zł dostępne w kasie i on-line od godz. 10.00 we wtorek poprzedzający wydarzenie

 

Regulamin wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych

 

 

HARMONOGRAM

 

6 stycznia
Pokłon Trzech Króli / Katarzyna Ampt

W obrazach Pokłonu Trzech Króli naszą uwagę przyciągają bogate, orientalne stroje niezwykłych gości betlejemskiej stajenki oraz ich kosztowne dary. Efektowna forma to jednak nie wszystko – najważniejsze jest teologiczne znaczenie przedstawionego wydarzenia. Podczas spotkania przybliżymy ikonografię sceny Pokłonu Trzech Króli.
bilety dostępne od 2 stycznia

 

13 stycznia
Galeria Sztuki XIX Wieku – część I / Paweł Masłowski
Spacer po najchętniej odwiedzanej galerii Muzeum to jak przeglądanie albumu z najważniejszymi pracami polskiego malarstwa. W czasie pierwszych odwiedzin prześledzimy, jak zmieniało się oblicze polskiej sztuki od końca XVIII do końca wieku XIX. Nie zabraknie ikonicznych prac Józefa Simmlera i Jana Matejki o tematyce historycznej czy wielkich, akademickich płócien Henryka Siemiradzkiego. Galeria Sztuki XIX Wieku jest jak skarbiec pełen niezwykłych historii, dostarczający estetycznych zachwytów.
bilety dostępne od 9 stycznia

 

20 stycznia
Muzy, mecenaski, artystki / Romualda Radwańska

Kobiety od zawsze zaznaczały swoją obecność w sztuce, choć było im bardzo trudno zdobyć profesjonalne wykształcenie. Wiek XIX przyniósł w tej dziedzinie wielką zmianę. W Galerii XIX  spotkamy postacie wybitnych kobiet, niestety często zapomnianych. Spotkanie będzie okazją by o nich porozmawiać, poznać ich niezwykłe życiorysy i przyjrzeć się ich dziełom.
bilety dostępne od 16 stycznia

 

27 stycznia
Galeria Sztuki XIX Wieku – część II / Paweł Masłowski

Druga wizyta w Galerii będzie poświęcona twórczości najwybitniejszych polskich artystów, m.in.: Olgi Boznańskiej, Aleksandra Gierymskiego, Juliana Fałata, Józefa Mehoffera, Jacka Malczewskiego czy Stanisława Wyspiańskiego. Dziełom polskim towarzyszą też wybrane prace twórców francuskich, niemieckich, austriackich, rosyjskich, holenderskich. Pozwala to zasygnalizować związki między dziełami powstającymi w tym samym czasie w różnych zakątkach Europy. Wystawa odzwierciedla bogactwo i różnorodność nurtów, gatunków i postaw artystycznych w XIX wieku, przemiany stylistyczne i tematyczne, tendencje narodowe i kosmopolityczne.
bilety dostępne od 23 stycznia

 

3 lutego
Muzealny bestiariusz / Zofia Załęska

Zapraszamy na podróż przez galerie muzealne, by odkryć zwierzęta namalowane lub wyrzeźbione na dziełach sztuki. Podczas oprowadzania nie tylko wyśledzimy te stworzenia, ale także odczytamy ich głębszy sens korzystając z przypisywanych im alegorycznych i moralnych znaczeń zawartych w bestiariuszach. 
bilety dostępne od 30 stycznia

 

10 lutego
Arcydzieła czyli MNW w pigułce / Monika Jabłońska
Prawie pięć tysięcy dzieł w sześciu galeriach, a na wizytę tylko 90 minut? Nie przejmuj się i zdaj się na nas! W trakcie zwiedzania odkrywamy to, co „naj” – najbardziej znane, najcenniejsze, najbardziej lubiane, ale też najbardziej zaskakujące w kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Poszukamy najstarszego przedmiotu w Galerii Sztuki Starożytnej, zastanowimy się, ile ważą ślepe wrota, a w Galerii Faras spojrzymy w oczy... nubijskiej Mona Lisie. Nie zabraknie wielkich nazwisk, takich jak Botticelli oraz ikon polskiego wzornictwa. I, oczywiście, okazji do wspólnego zdjęcia przed największym obrazem w muzeum, czyli Bitwą pod Grunwaldem Jana Matejki.
bilety dostępne od 6 lutego

 

17 lutego

Cijurim mi-Polin. Razem przez stulecia / Romualda Radwańska
Przez wiele wieków Żydów i Polaków łączyły ziemia, którą zamieszkiwali, praca, sąsiedzkie stosunki, a także kultura. Na tej płaszczyźnie doszło do fascynujących spotkań chrześcijaństwa i judaizmu, czego wyrazem jest twórczość Maurycego Gottlieba.  Na styku dwu różnych kultur i obyczajów rodziła się oryginalna, bogata twórczość czego świadectwem są dzieła znajdujące się w kolekcji MNW. Ilustrują one bezcenny wkład polskich artystów pochodzenia żydowskiego w dziedzictwo kulturowe Polski i Europy. Spotkanie będzie okazją do poznania obrazów, rzeźb, a także przedmiotów użytkowych będących owocem tej niezwykłej relacji.
bilety dostępne od 13 lutego
 

24 lutego
Świt cywilizacji – wyprawa do Egiptu i Mezopotamii / Magdalena Chludzińska

Wielkie cywilizacje nad Nilem, Eufratem i Tygrysem rozwijały się już od trzeciego tysiąclecia przed narodzinami Chrystusa. Zapraszamy na wyprawę w czasie, podczas której poznamy potężne bóstwa i groźnych władców Egiptu, Asyrii i Babilonii. Dowiemy się, do czego służyły mezopotamskie pieczęcie cylindryczne i dlaczego pojawienie się naczyń było wynalazkiem na miarę wynalezienia koła. Zastanowimy się, dlaczego dla starożytnych Egipcjan tak ważne było zachowanie ciała po śmierci i dlaczego jeszcze do niedawna mumia kobiety uchodziła za mumię kapłana Hor-Dżehutiego!
bilety dostępne od 20 lutego

 

2 marca
Tajemniczy świat roślin / Beata Staniszewska

Rośliny towarzyszą człowiekowi od zawsze. Wykorzystywane są jako pożywienie i surowiec do budowy. Z ich włókien wykonuje się materiały na odzież. Ale rośliny to też coś więcej. To poranna kawa i wieczorna lampka wina, piękne ornamenty i naczynia a nawet wojny. Światy ludzi i roślin przenikały się na wielu poziomach.
bilety dostępne od 27 lutego

 

9 marca
Bogowie, herosi i śmiertelnicy – wyprawa do Grecji i Rzymu

Herakles, Odyseusz, Achilles – kto z nas nie zna tych imion. Podczas zwiedzania Galerii Sztuki Starożytnej odkryjemy świat, w którym uważano, że mityczni herosi istnieli naprawdę, a na losy ludzi wpływ mieli boscy mieszkańcy Olimpu. Liczące dwa tysiące lat zabytki posłużą nam do zbudowania opowieści o pierwszym rozkwicie sztuki europejskiej, ale sprawią również, że bliżej poznamy mieszkańców starożytnego Rzymu i Aten. Zastanowimy się, dlaczego wino należało mieszać z wodą, na czym polegała gra w kottabos oraz czemu niepozorna cegła bardziej świadczy o potędze rzymskiej armii, niż miecz legionisty.
bilety dostępne od 5 marca

 

16 marca
Faras – skarby zatopionej pustyni
Odkrycie katedry w Faras zmieniło oblicze archeologii. W 1961 roku misja archeologiczna profesora Kazimierza Michałowskiego rozpoczęła wykopaliska w Sudanie. Polacy prowadzili prace w niewielkiej miejscowości Faras. Odkryli ruiny katedry z VIII wieku. Na ścianach budynku było ponad sto dwadzieścia malowideł, przedstawiających m.in.: anioły, świętych i biskupów. W Faras archeolodzy znaleźli nie tylko katedrę. Odkryli ślady zapomnianej cywilizacji Nubii, która prężnie rozwijała się na styku wielu kultur. Dziś malowidła i inne zabytki z katedry możecie obejrzeć w Galerii Faras – największej w Europie ekspozycji sztuki nubijskiej. Poznajcie Faras i jego odkrywców!
bilety dostępne od 12 marca

 

23 marca
Obrazy Włoch. VII odsłona Gabinetu Fotografii / Magdalena Bajbor

Fotografie alei cyprysowych, samotnych agaw nad brzegiem morza, skąpanych w promieniach słońca starożytnych kolumn na Forum Romanum czy olśniewających palazzi nad Canal Grande miały swój znaczący udział w kształtowaniu się obrazu Włoch u dziewiętnastowiecznego odbiorcy. Półwysep Apeniński od chwili wynalezienia fotografii był miejscem dynamicznego i spektakularnego rozwoju tego medium. To tutaj, w wyjątkowym połączeniu architektury, dzieł sztuki, krajobrazu i południowego światła twórcy ujrzeli doskonałe miejsce do eksperymentowania w nowo powstałej dziedzinie obrazowania.
bilety dostępne od 19 marca

 

 

Magdalena Bajbor - kuratorka VII odsłony Gabinetu Fotografii.
 

WIELKANOC

 


 

PROWADZĄCY

 

Katarzyna Ampt - archeolog, edukatorka od ponad dwudziestu lat związana z MNW. Pracuje w pracowni witrażu i mozaiki. W wolnym czasie zajmuje się rekonstrukcją historyczną starożytnych technik szklarskich.

 

Magdalena Chludzińska – edukatorka MNW, absolwentka archeologii, podróżniczka i miłośniczka sztuk pięknych. Związana z Uniwersytetem Warszawskim.
 
Monika Jabłońska – absolwentka historii sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2014 pracuje w Muzeum Narodowym. Interesuje się sztuką średniowieczną i związkami sztuki z filozofią oraz teologią.
 
dr Paulina Komar - archeolożka, doktor nauk humanistycznych, wieloletnia współpracowniczka MNW. Pracuje na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
 
Monika Miżołębska – absolwentka Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Od wielu lat edukatorka i wykładowczyni Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie, autorka audiodeskrypcji w Galerii Sztuki Średniowiecznej. Prowadzi wykłady, zajęcia z grupami dzieci i dorosłych, a także warsztaty rodzinne. Przedmiotem jej zainteresowania jest historia kulinariów, pogranicze sztuki i historii obyczajów. 
 
Paweł Masłowski – filolog klasyczny, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, nauczyciel łaciny i wiedzy o kulturze, tłumacz literatury pięknej, od 2017 roku edukator w Muzeum Narodowym w Warszawie.
 

Maja Piotrowska-Krawczyk – artystka, humanistka, edukatorka muzealna, nauczycielka przedmiotów artystycznych. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i Studiów Doktoranckich w Zakładzie Estetyki Instytutu Filozofii UW, stypendystka Università degli Studi di Padova.

 
Romualda Radwańska – edukatorka i wykładowczyni, pracująca w Dziale Edukacji MNW. Absolwentka podyplomowego studium historii sztuki Collegium Civitas.
 
Beata Staniszewska – archeolog, edukatorka, akwarelistka, miłośniczka roślin i zwierząt.
 
Rita Twardziak – historyczka sztuki, edukatorka, nauczycielka, popularyzatorka wiedzy o sztuce. Związana z Oddziałem Muzeum Rzeźby w Królikarni, zajmuje się historią rzeźby i mediów przestrzennych oraz sztuką i architekturą średniowiecza.

 

 

Koordynacja: / Dział Edukacji