Oprowadzania po Galeriach stałych MNW
Oprowadzania po galeriach stałych MNW
W soboty zapraszamy Państwa na oprowadzania po Galeriach Stałych Muzeum Narodowego w Warszawie. Jest to świetna okazja by dokładnie poznać każdą z naszych kolekcji. Zapoznać się z dziejami zbiorów, a także dowiedzieć się czegoś więcej o twórcach, których dzieła prezentujemy w naszych galeriach.
Termin: soboty, godz. 11.00
Czas trwania: 80 minut
Miejsce: Gmach Główny MNW, galerie stałe
Dla kogo: młodzież, dorośli i seniorzy
Zasady udziału: bilety w cenie 20 lub 10 zł dostępne w kasie i on-line od godz. 10.00 we wtorek poprzedzający wydarzenie
Regulamin wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych
HARMONOGRAM
14 stycznia
Świt cywilizacji – wyprawa do Egiptu i Mezopotamii / Monika Jabłońska
Wielkie cywilizacje nad Nilem, Eufratem i Tygrysem rozwijały się już od trzeciego tysiąclecia przed narodzinami Chrystusa. Zapraszamy na wyprawę w czasie, podczas której poznamy potężne bóstwa i groźnych władców Egiptu, Asyrii i Babilonii. Dowiemy się, do czego służyły mezopotamskie pieczęcie cylindryczne i dlaczego pojawienie się naczyń było wynalazkiem na miarę wynalezienia koła. Zastanowimy się, dlaczego dla starożytnych Egipcjan tak ważne było zachowanie ciała po śmierci i dlaczego jeszcze do niedawna mumia kobiety uchodziła za mumię kapłana Hor-Dżehutiego!
21 stycznia
Bogowie, herosi i śmiertelnicy – wyprawa do Grecji i Rzymu / Paweł Masłowski
Herakles, Odyseusz, Achilles – kto z nas nie zna tych imion. Podczas zwiedzania Galerii Sztuki Starożytnej odkryjemy świat, w którym uważano, że mityczni herosi istnieli naprawdę, a na losy ludzi wpływ mieli boscy mieszkańcy Olimpu. Liczące dwa tysiące lat zabytki posłużą nam do zbudowania opowieści o pierwszym rozkwicie sztuki europejskiej, ale sprawią również, że bliżej poznamy mieszkańców starożytnego Rzymu i Aten. Zastanowimy się, dlaczego wino należało mieszać z wodą, na czym polegała gra w kottabos oraz czemu niepozorna cegła bardziej świadczy o potędze rzymskiej armii, niż miecz legionisty.
28 stcznia
PROWADZĄCY
Maja Piotrowska-Krawczyk – artystka, humanistka, edukatorka muzealna, nauczycielka przedmiotów artystycznych. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i Studiów Doktoranckich w Zakładzie Estetyki Instytutu Filozofii UW, stypendystka Università degli Studi di Padova.
Koordynacja: / Dział Edukacji