Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Czas na sztukę!

 

Masz wolny wtorek i ochotę na solidną dawkę wiedzy? Cykl popularyzatorskich wykładów powstał z myślą o seniorach oraz wszystkich, którzy interesują się malarstwem, rzeźbą, grafiką i architekturą. Podczas spotkań przyglądamy się bogatej kolekcji MNW z różnych, często zaskakujących perspektyw. Przy wykładem zachęcamy do skorzystania z kart pracy, będących zaproszeniem do samodzielnej interpretacji dzieł sztuki.
 
Termin: wtorek, godz. 13.00, karta pracy dostępna w Punkcie Informacji od godz. 12.00
Czas trwania: ok. 60 minut
Miejsce: Gmach Główny MNW – Kino Muz
Dla kogo: seniorzy, dorośli, młodzież
Zasady udziału: wstęp bezpłatny, wejściówki dostępne online i w kasie od godz. 10.00 w dniu wykładu
 
HARMONOGRAM
 

9 stycznia 2024
W cieniu Apolla – Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie / Marcin Matuszewski


Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych to jedna z najstarszych europejskich organizacji wspierających sztukę. Istniejące od 1860 roku, rozwiązane w 1945, do swojej pierwotnej działalności wróciło dopiero w 1991 roku i działa do dziś. Z Muzeum Narodowym w Warszawie związane jest swoimi dramatycznymi losami – do muzealnej kolekcji po wojnie trafiła większość ocalonych i odzyskanych arcydzieł, które w muzealnych galeriach możemy podziwiać do dziś. Podczas spotkania poznamy losy Zachęty, nie zabraknie opowieści o wielkich dziełach, skandalach, artystycznych dyskusjach aż po polityczne morderstwo, które splamiło karty dwudziestowiecznej historii Polski.
 

16 stycznia 2024
IRPO: Irena Pokrzywnicka, czyli o tym jak połączyć malarstwo z modą / Magdalena Bialic


Irena Pokrzywnicka jest dziś artystką niemal zapomnianą. W dwudziestoleciu międzywojennym była znana i ceniona, a warszawianki chciały wyglądać i ubierać się tak jak ona – uosobienie francuskiego szyku. Wielkimi pasjami Pokrzywnickiej były malarstwo i moda, które we wdzięczny sposób łączyła, o czym mogli się przekonać m.in. zwiedzający Polski Pawilon na Wystawie Światowej w Nowym Jorku w 1939 roku.

 

23 stycznia 2024
Jak wam się podoba – dzieła Williama Shakespeare’a w sztuce / Karolina Zalewska


W malarstwie polskim 2. połowy XIX wieku znajdziemy wiele obrazów ilustrujących sceny z dramatów Shakespeare’a. Znaczna część z nich powstała jako prace dyplomowe młodych artystów, studiujących w Akademii Monachijskiej u Karla Theodora Piloty’ego. Uniwersalność i ponadczasowość utworów angielskiego dramatopisarza oraz barwne czasy renesansu sprawiały, że zadany przez profesora temat znajdował interesujące pod względem kompozycyjnym i kolorystycznym rozwiązania.


30 stycznia 2024
Faras. Profesor Michałowski i tajemnica nubijskiej świątyni / Katarzyna Ampt


Kiedy w 1961 roku profesor Kazimierz Michałowski wraz z polską misją archeologiczną wyruszał do Faras, miejscowości na północy Sudanu, nikt nie spodziewał się, że zaowocuje to unikatowym w skali światowej znaleziskiem – odkryciem katedry ze wspaniałymi malowidłami na ścianach. Pomimo trudnych, pustynnych warunków, braku nowoczesnego sprzętu i zwykłych przeciwności losu, uczestnicy misji odkryli i uratowali bezcenne skarby sprzed wieków. Odkrycia polskich archeologów zapoczątkowały też intensywne badania nad kulturą Nubii.

 

6 lutego 2024
Julian Fałat – wielka kariera malarska syna wiejskiego organisty / Roma Radwańska


Faktami z życiorysu Juliana Fałata, uważanego za czołowego polskiego akwarelistę, można by obdzielić niejedną artystyczną biografię. Skromne pochodzenie, posada rysownika, studia w monachijskiej Królewskiej Akademii Sztuki, podróż dookoła świata, własna pracownia w Berlinie, stanowisko rektora Krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych, praca malarza na froncie I wojny światowej, kariera ministerialna i wreszcie spokojne lata w Bystrej na Śląsku. To bogate życie znalazło odzwierciedlenie w jego obrazach, z których wiele znajduje się w zbiorach MNW.  Wykład będzie okazją poznania niezwykłej osobowości twórczej Juliana Fałata.

 

13 lutego 2024
Jan Matejko. Najpiękniejsze portrety / Paweł Bień


Twórczość Jana Matejki słusznie kojarzy nam się z monumentalnymi kompozycjami historycznymi, jednak był on również utalentowanym portrecistą. Dzięki licznym zachowanym obrazom możemy prześledzić drogę, jaką krakowski mistrz przebył od młodzieńczo nieporadnych konterfektów, przez dojrzałe portrety o zachwycająco bogatym sztafażu, aż po dzieła późne – pełne wyrazu i zagadkowej nostalgii.

 

20 lutego 2024
Pędzel natury – fotografia XIX wieku / Monika Miżołębska


Fotografia, czasem określana jako „pędzel natury”, fascynowała zarówno naukowców, jak i malarzy, którzy wykorzystywali nowe medium w swojej pracy. Od momentu prezentacji 19 sierpnia 1839 roku w Paryżu, w ciągu zaledwie kilku miesięcy pierwsze zdjęcia można było oglądać w wielu miastach świata, także w Warszawie. Fotografia XIX wieku ilustruje zarówno zainteresowania, jak i estetykę XIX-wiecznej publiczności.

 

27 lutego 2024
Centralne Biuro Wystaw Artystycznych / Marcin Matuszewski


Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, organizacja skupiająca artystów i miłośników sztuki, została założona w 1860 roku w Warszawie. Rozwiązana w 1939 roku przez nazistów, nie zaistniała oficjalnie przez kolejne kilka dekad. W 1945 roku jego „burżuazyjny i drobnomieszczański” charakter nie wpisywał się w politykę kulturalną powojennej Polski. W gmachu przy placu Małachowskiego w miejsce TZSP powstało Centralne Biuro Wystaw Artystycznych. Spróbujemy zrekonstruować jego interesującą historię, wciąż odkrywaną od nowa.

 

5 marca 2024
Spod kobiecej ręki / Romualda Radwańska


Galeria Wzornictwa Polskiego w MNW prezentuje wiele przykładów znakomitych projektów o ponadczasowej urodzie, których autorkami są kobiety. Podczas spotkania zobaczymy nie tylko dzieła artystek tworzących w latach 60. czy 70. ubiegłego wieku, ale także prace powstałe w naszym stuleciu. Obok tkanin autorstwa Alicji Wyszogrodzkiej czy mebli opracowanych przez Marię Chomentowską, przyjrzymy się dywanowi-wycinance, wymyślonemu przez Magdalenę Lubińską czy siedzisku z kolekcji „Yacht”, którego współautorką jest Agata Kulig-Pomorska.

 

12 marca 2024

Arkadia / Barbara Tichy 

Mit Arkadii to wyobrażenie świata idealnego, w którym panuje pogodny ład, a jego mieszkańcy doświadczają błogiego szczęścia, wiecznej młodości i wolności. Imponująca wystawa w MNW prezentuje nie tylko obrazy i ryciny, ale także tapiserie, ceramikę i modę, pochodzące z naszej kolekcji, a także wypożyczone z Musée du Louvre i Musée d'Orsay w Paryżu czy wiedeńskiego Kunsthistorisches Museum. 

 

19 marca 2024
Paryż końca XIX wieku / Barbara Tichy


Klimat Paryża drugiej połowy XIX wieku kojarzy nam się najczęściej z obrazami tworzących w tym czasie impresjonistów. Nie zawsze uświadamiamy sobie, jak burzliwy był to czas w historii stolicy Francji: poczynając od wielkiej przebudowy Haussmanna, która radykalnie zmieniła oblicze miasta, poprzez zniszczenia wojny francusko-pruskiej i Komuny Paryskiej, po afirmację postępu i nowoczesności na Wystawach Światowych. W powstających w tym czasie dziełach sztuki poszukamy odniesień do tych wydarzeń.
 

26 marca 2024
Co to jest New Look? / Roma Radwańska


New Look – modne określenie, kojarzące się z nowoczesnością, a nawet ekstrawagancją, to nazwa sztuki lat 50 i 60. XX wieku, choć samą nazwę stosowano już wcześniej. Dowiemy się, kto pierwszy jej użył, poznamy też dzieła z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie, które zilustrują cechy tego stylu.
 

WIELKANOC


 

9 kwietnia 2024
Badania proweniencyjne / Karolina Zalewska


Zapełnione naklejkami, pieczęciami i odręcznymi napisami odwrocie obrazu to istna kopalnia wiedzy. Szczegółowe oględziny zabytku pozwalają na odkrycie różnego rodzaju informacji pomocnych w określeniu pochodzenia dzieła, czyli jego proweniencji. Są to najczęściej sygnatury twórców, oznaczenia warsztatów i firm produkujących materiały dla artystów, inskrypcje fundacyjne i powstałe w czasie konserwacji, nalepki z domów aukcyjnych i wystaw. Na spotkaniu dowiemy się, w jaki sposób je odczytywać i badać.
 

16 kwietnia 2024
Jacek Malczewski i Karol Lanckoroński – historia wyjątkowej przyjaźni / Magdalena Kucza-Kuczyńska


Karol Lanckoroński (1848–1933), mecenas i kolekcjoner sztuki, dziedziczny członek Izby Panów w austriackiej Radzie Państwa i Jacek Malczewski, rysownik oraz malarz, reprezentant Młodej Polski. Poznajmy dzieje niezwykłej przyjaźni, którą dokumentuje 229 rysunków i akwarel – dar Karoliny Lanckorońskiej dla Zamku Królewskiego na Wawelu.

 

23 kwietnia 2024
Malarskie zbrodnie na dworach władców / Edyta Rubka


Motyw zbrodni, obok miłości, to chyba jeden z najchętniej poruszanych tematów w XIX-wiecznym malarstwie. Czy obrazy pokazujące sensacyjne wydarzenia miały tylko wzbudzać ciekawość wśród wystawowej publiczności? Służyć rozrywce okraszonej dawką historycznej wiedzy? A może wręcz przeciwnie – dawać moralne pouczenie i kształtować charaktery? O tym wszystkim porozmawiamy na spotkaniu.
 

30 kwietnia 2024
Nasi bracia mniejsi. Zwierzęta na obrazach / Romualda Radwańska


Nieliczne są przykłady portretów zwierząt, ale przecież są one stale obecne w sztuce już od prehistorii. Małe, duże, oswojone i dzikie, piękne i przerażające. Są umieszczane na obrazach lub rzeźbione, motywy zwierzęce pojawiają się także w projektach użytkowych. Podczas spotkania poszukamy ich w dziełach sztuki oraz prześledzimy ich znaczenie i symbolikę.
 

7 maja 2024
Józef Czapski – malarz uważny, pisarz sumienia. Niezwykła historia niezwykłego człowieka / Magdalena Kucza-Kuczyńska


12 stycznia 1993 roku w Maisons-Laffitte pod Paryżem zmarł Józef Czapski, malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców paryskiej „Kultury”. Od śmierci Czapskiego minęło 30 lat, a my spojrzymy na malarstwo wyjątkowego człowieka, jednego z kapistów, który postrzegał sztukę jako wartość ocalającą prawdę i pamięć o człowieku.
 

14 maja 2024
Na płótnach mistrzów Młodej Polski. Portrety Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego / Magdalena Kucza-Kuczyńska


Feliks „Manggha” Jasieński, krytyk i kolekcjoner sztuki był właścicielem jednej z największych kolekcji dzieł sztuki japońskiej w Europie, a także wspaniałego zbioru obrazów polskich mistrzów. Jak sam zwykł o sobie mówić: „mieszkam kątem u moich zbiorów”. Zapraszamy na wykład poświęcony tej barwnej postaci.
 

21 maja 2024
Kopernik i artyści / Karolina Zalewska


W 2023 roku obchodziliśmy 550 rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Niedawno naukowcy, na podstawie odnalezionych szczątków ustalili, jak naprawdę wyglądał astronom u kresu życia. Na spotkaniu przyjrzymy się nie tylko rysom twarzy i charakterystycznej fryzurze na portretach najsłynniejszego fromborskiego kanonika, ale najważniejszym momentom z jego życia, przedstawionym przez artystów.
 

28 maja 2024
Józef Chełmoński – malarz / Roma Radwańska


Twórczość tego niezwykle popularnego artysty przez lata odczytywana była poprzez losy narodu pozbawionego swego państwa, co sprawiło, ze wiele istotnych aspektów jego sztuki było słabiej poznanych. Spróbujemy spojrzeć na Babie lato, Bociany, Żurawie czy Studium do głuszca jako na realizacje czysto malarskie. Spotkanie będzie także przygotowaniem do monograficznej wystawy twórczości Józefa Chełmońskiego w MNW, planowanej na jesień 2024 roku.

 

4 czerwca 2024
Poszerzenie pola Bitwy pod Grunwaldem / Marcin Matuszewski


W polskich kolekcjach muzealnych trudno znaleźć obraz, który byłby bardziej obecny w zbiorowej świadomości. Bitwa pod Grunwaldem Matejki od chwili powstania wzbudzała ogromne emocje i do dziś zachwyca publiczność. Podczas wykładu poznamy fascynującą historię dzieła, zapoznamy się z jego losami, a także przyjrzymy się obrazowi jako tekstowi kultury: cytowanemu, parafrazowanemu, dyskutowanemu i poddawanemu analizie.

 

11 czerwca 2024
Picasso i jego rywalizacja z wielkimi mistrzami / Magdalena Kucza-Kuczyńska


Pablo Picasso był jednym z najwybitniejszych artystów w historii, który zrewolucjonizował   sztukę XX wieku, ale jednak do końca życia rywalizował z największymi. Spojrzymy na dzieła dawnych mistrzów – Rubensa, Velázqueza, Maneta – oczami Picassa, co pozwoli zobaczyć je w nieco inny sposób.

18 czerwca 2024
Wielkie powroty dzieł / Karolina Zalewska


W ostatnich latach do Muzeum Narodowego w Warszawie powróciło wiele zagrabionych w czasie II wojny dzieł sztuki. Wśród nich obrazy: Wnętrze katedry w Mediolanie Marcina Zaleskiego, Przy fortepianie Jacka Malczewskiego i Portret starszego mężczyzny w peruce, z laską holenderskiego malarza Godfrieda Schalckena. W historii każdego z tych płócien zawiera się tragizm zbrodni przeciwko kulturze i determinacja dziesiątek osób, które starały się przez lata odzyskać choćby cząstkę utraconej wówczas kolekcji muzealnej.

 

25 czerwca 2024

Podpis mistrza / Marek Płuciniczak


Współcześnie trudno wyobrazić sobie, by artysta nie podpisał obrazu. Czy podobnie było we wcześniejszych epokach? Podczas wykładu przyjrzymy się nowożytnym sygnaturom, czyli właśnie podpisom, pojawiającym się na obrazach, rzeźbach, rysunkach czy rycinach. Jakie motywacje stały za tą praktyką, jak często sygnowano dzieła i jakie znacznie mogło mieć miejsce umieszczenia oraz forma sygnatury? Na jednym z obrazów poszukamy podpisu Jacoba Jordaensa, a potem monogramu Albrechta Dürera, ale… na płótnie zupełnie innego mistrza.
 

 

Regulamin wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych

 

Koordynacja:  / Dział Edukacji