Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Wykłady: Czas na sztukę!

 

Cykl zajęć powstał z myślą o seniorach oraz wszystkich, którzy interesują się malarstwem, rzeźbą, grafiką i architekturą. Zapraszamy na wykłady i zachęcamy do skorzystania z kart pracy, pomocnych w interpretacji dzieł sztuki. 

 

Termin: wtorek, wykład godz. 13.00, karta pracy dostępna w punkcie informacji od godz. 12.00

Czas trwania: ok. 60 minut

Miejsce: Gmach Główny MNW, Kino Muz

Dla kogo: seniorzy, dorośli, młodzież

Zasady udziału: wstęp bezpłatny, wejściówki dostępne są online i w kasie w dniu wykładu od godziny 10.00

 

 

HARMONOGRAM SPOTKAŃ

 

4 stycznia

Moda z fasonem, czyli jak ubierali się Polacy w czasie II wojny światowej / dr Magdalena Bialic

Wydaje się, że moda jest ostatnią rzeczą, o której można myśleć w czasie wojny. Ale wbrew pozorom lata 1939–1945 pod względem mody, były bardzo ciekawym czasem, a Polacy ubierali się wówczas z fasonem. Także po to, żeby pokazać Niemcom, iż podbili nas militarnie, ale ducha i fantazji w Polkach i Polakach nie zabili.

 

11 stycznia

Polski malarz na paryskich salonach. O twórczości Eugeniusza Zaka / Paweł Bień

Urodzony w maleńkim Mogilnie, leżącym na terenie dzisiejszej Białorusi, Eugeniusz Zak prędko wyjechał do Warszawy, by pod okiem stołecznych artystów kształcić swój niezwykły talent. Ambicja zaprowadziła go jednak znacznie dalej, bo aż do Paryża, gdzie zaprzyjaźnił się m.in. z Markiem Chagallem i zyskał uznanie, jako twórca wyszukanych kompozycji malarskich.

 

18 stycznia

Jusepe de Ribera – malarz ciała / Paweł Masłowski

Nagie ciała hadesowych potępieńców i świętych męczenników modelowane tak dramatycznym chiaroscuro, że kolory gubią się w skrajnym kontraście światła i cienia.  To sprawia, że Jusepe de Ribera jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych mistrzów wczesnego baroku a jednocześnie ulubionym malarzem współczesnych fotografów. Obok najsłynniejszych dzieł artysty omówimy  obraz Męczeństwo św. Sebastiana ze zbiorów MNW i przyjrzymy się kontekstowi tego dzieła sztuki, którego autorstwo przypisywano wcześniej Francesco Guariniemu.

 

25 stycznia

Średniowieczne bestiariusze, czyli symbolika zwierząt / Zofia Załęska

Bestiariusze to średniowieczne traktaty o zwierzętach. Opisywano w nich stworzenia żyjące w rzeczywistości, ale również fantastyczne stwory. Wszystkim stworzeniom opisanym w bestiariuszach przypisywano znaczenia alegoryczne i moralne przesłanie. Podczas wykładu poznamy historie dotyczące zwierząt uwiecznionych na średniowiecznych dziełach sztuki i prześledzimy ich ukryte znaczenia, które wywodzą się właśnie z bestiariuszy.

 

1 lutego

Francuzka na polskim tronie / Monika Miżołębska

Francuska księżniczka Maria Ludwika Gonzaga, przyszła żona dwóch polskich królów z dynastii Wazów, przedstawiona została na portrecie Justusa van Egmont, któryprezentowany jest w Galerii Stuki Dawnej MNW. Ta silna i inteligentna kobieta zyskała w Polsce zarówno grono popleczników, jak i zagorzałych wrogów. Jak ocenić tę niezwykłą postać? Czy była intrygantką, czy obrończynią kraju, podtrzymującą ducha oporu w czasie potopu szwedzkiego?

 

8 lutego

Podróżnik i mistyk. O twórczości Kazimierza Stabrowskiego / Paweł Bień

W malarstwie Kazimierza Stabrowskiego odnaleźć można secesyjną dekoracyjność, młodopolski polot i pierwiastek mistyczny. Artysta przechodził różne zawirowania życiowe, na przykład stracił stanowisko wykładowcy w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. Mimo niesprzyjających okoliczności nie porzucił jednak pasji podróżowania, a jego obrazy są kroniką wypraw artysty na południe Europy i Bliski Wschód.

 

15 lutego

Piękni mężczyźni / Monika Miżołębska

Pogromcy kobiecych serc, legendarni uwodziciele, piękni władcy i przystojni artyści. Podczas spotkania poznamy historie mężczyźni, którzy słynęli z urody albo nieodpartego uroku, a ich miłosne podboje przeszły do historii. Piękno podlega jednak zmiennym gustom epok. Czy więc współcześni amanci odpowiadaliby kanonom męskiej urody z dawnych czasów?

 

22 lutego

Kultowe sklepy i marki II Rzeczypospolitej / dr Magdalena Bialic

W każdej epoce istnieją kultowe sklepy, marki i przedmioty. Zapraszam na opowieść o sklepach i markach z czasów II Rzeczpospolitej, za którymi tęsknili nasi dziadkowie i z rozrzewnieniem o nich opowiadali. 

 

1 marca
Sen w sztuce – forma i znaczenie / Karolina Zalewska

„Jedną z najmniej zbadanych dziedzin sztuki są sny” – twierdził malarz Johann Heinrich Füssli. Senne wizje przedstawiane był przez artystów zarówno jako marzenia, koszmary, jak i wizje lub synonim śmierci. Dla surrealistów były one źródłem inspiracji, które pozwalało połączyć sprzeczności istniejące w świecie realnym. W sztuce współczesnej śpiący człowiek bywał obiektem wystawienniczym. 

 

8 marca

Kobiety wszechczasów / Roma Radwańska

Pośród dzieł sztuki z kolekcji MNW możemy spotkać takie, których historia związane są z postaciami wielu nieprzeciętnych kobiet: artystek, poetek, projektantek. Są również takie, które przedstawiają kobiety o silnych osobowościach, zajmujące istotne miejsce w społeczeństwie. Podczas wykładu przyjrzymy się właśnie takim obiektom. Przekonamy się, że w świecie sztuki – od starożytności po współczesność – kobiety są i były zawsze obecne.

 

15 marca
Na ludowo / Roma Radwańska

Sztuka i rzemiosło wsi jest niewyczerpanym źródłem inspiracji dla polskiego wzornictwa, poczynając od stylu zakopiańskiego stworzonego przez Stanisława Witkiewicza, aż po stołek PLOPP Oskara Zięty. Zarówno rozwiązania techniczne, jak i estetyka czerpana z folkloru, dają się twórczo przekształcać, co daje możliwość kreowania przedmiotów nowoczesnych, funkcjonalnych i pięknych. W Galerii Wzornictwa Polskiego zobaczymy meble, tkaniny, kilimy, dywany, ceramikę i zabawki inspirowane sztuką ludową.

 

22 marca

Ptasia menażeria, czyli o czym szczebiocą ptaki w muzealnej kolekcji / Wioletta Cicha

Szare, wielobarwne, mniejsze lub większe ptaszki. Nasłuchujemy ich głosów, oglądamy je chętnie w naturze. Być może jeszcze większa przyjemność sprawić może podziwianie ptasiej menażerii przedstawionej w dziełach sztuki. Kiedy przyjrzymy się im uważnie, odsłonią przed nami wiele ukrytych znaczeń…

 

 

Koordynacja: / Dział Edukacji