Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Wykłady: Czas na sztukę!

 

Cykl zajęć powstał z myślą o seniorach oraz wszystkich, którzy interesują się malarstwem, rzeźbą, grafiką i architekturą. Zapraszamy na wykłady i zachęcamy do skorzystania z kart pracy, pomocnych w interpretacji dzieł sztuki. 

 

Termin: wtorek, wykład godz. 13.00, karta pracy dostępna w punkcie informacji od godz. 12.00

Czas trwania: ok. 60 minut

Miejsce: Gmach Główny MNW, Kino Muz

Dla kogo: seniorzy, dorośli, młodzież

Zasady udziału: wstęp bezpłatny, wejściówki dostępne są online i w kasie w dniu wykładu od godziny 10.00

 

 

HARMONOGRAM SPOTKAŃ

 

 

10 maja
Wątki chasydzkie w sztuce Chagalla / Aleksandra Kresowska

Człowiek powietrzny – w języku jidysz Luftmensch – to marzyciel, bujający w obłokach. Taniec, muzyka wyrażające radość życia, będące także formą modlitwy, stanowią ważny element obyczajowości chasydzkiej, w której wzrastał Chagall. Motywy te nietrudno odnaleźć w jego obrazach. Atmosfera sztetla, żydowskiego miasteczka, przenika dzieła artysty, który choć większość życia spędził we Francji, nieustannie wracał do korzeni, do końca nosił w sobie zapamiętane obrazy dzieciństwa.

 

 

17 maja
Chagall, malarz snów. Oniryzm w sztukach plastycznych / Romualda Radwańska

Wiele cech kompozycji malarskich Chagalla pozwala widzieć w nich przedstawienia marzeń sennych. Odrealniona przestrzeń, w której nie działa siła grawitacji, a odległe w czasie wydarzenia dzieją się jednocześnie to odrębny, wyobrażony świat, pełen ukrytych znaczeń. Oniryzm – tendencja do ukazywania rzeczywistości na kształt marzenia czy koszmaru sennego jest obecna sztuce i literaturze różnych epok. Jak realizowała się ona w twórczości innych artystów?

 

 

24 maja

Tadeusz Dominik – od ogrodu do abstrakcji / Paweł Bień

Tadeusz Dominik uważany jest za jednego z klasyków naszej sztuki XX wieku. Tradycja polskiego koloryzmu została przez niego połączona z fascynacją naturą, jej nieprzebranym bogactwem i rozmaitością form. W ten sposób stworzył pełen energii świat ogrodów, rozmywających się w barwne plamy, balansujący na granicy abstrakcji. Czar tego bezpretensjonalnego i pełnego pogody malarstwa ujął wielu krytyków, licznych gości wystaw profesora warszawskiej ASP i… poetę Zbigniewa Herberta.

 

 

31 maja

Z czasomierzem przez tysiąclecia / Romualda Radwańska

W kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie znajdziemy różne czasomierze: marmurowe greckie zegarki słoneczne, klepsydry, mechaniczne zegary puszkowe, kaflowe, wieżyczkowe. Są szafowo-podłogowe, wydzwaniające kuranty i zdobna kartoniera obok  tajemniczej sekretery z zegarem. Podczas wykładu poznamy, w jaki sposób mierzono czas i zobaczymy jaką rolę pełniły zegary umieszczone w dziełach sztuki.

 

 

7 czerwca
Ludzie i rzeczy. Relacje / Paweł Masłowski

Przedmioty towarzyszą człowiekowi od rana do nocy. Obiekty wybrane na wystawę Stan rzeczy bardzo często zostały zaprezentowane na ekspozycji po raz pierwszy. Podczas spotkania zostaną omówione relacje pomiędzy rzeczami i ludźmi - w jaki sposób ludzie korzystali z tych przedmiotów, a także jakich zachowań i postaw wymagały rzeczy od ludzi. Wspomnimy także o obiektach, których funkcje zostały już zapomniane.

 

14 czerwca

Zwyczaje kąpielowe i przepisy kosmetyczne / Monika Miżołębska

W epoce nowożytnej codzienne kąpiele były dowodem niezwykłej ekstrawagancji, a czystość i elegancja, niestety, nie szły ze sobą w parze. Z czasem zmianie uległ zarówno stosunek ludzi do higieny osobistej, jak i sposoby pielęgnacji ciała, czego dowodem są popularne przepisy i poradniki kosmetyczne.

 

 

21 czerwca

Rzeczy w Muzeum. Anegdotycznie / Karolina Zalewska

Rzeczy przechowywane w magazynach muzealnych są najczęściej niedostępne i owiane tajemnicą. Mają one swoich opiekunów, którzy znają każdą ich rysę i potrafią odczytać z nich fascynujące historie i anegdoty. Na wystawie Stan rzeczy znalazło się około 200 przedmiotów, z których większość po raz pierwszy znalazła się na ekspozycji. Z opiekunami przedmiotów spotkała się prowadząca wykład i zebrała je w jedną historię o kulisach muzealiów.

 

 

28 czerwca

Cyrk sztuka inspirująca / Romualda Radwańska

Od początku istnienia cyrk cieszył się dużą popularnością u widzów pochodzących ze wszystkich grup społecznych. Rzęsiście oświetlone areny, popisy woltyżerek, chodzenie po linie, zabawni klauni, egzotyczne zwierzęta tworzyły atrakcyjną formę rozrywki. Spektakularność numerów cyrkowych, feeria kolorów i poetyka tych występów sprawiała, że malarze, rzeźbiarze i fotografowie chętnie uwieczniali cyrk w dziełach sztuki. Podczas wykładu poznamy wybitne prace o tematyce cyrkowej, pochodzące zarówno ze światowych muzeów i galerii oraz te, pokazywane obecnie w Królikarni na wystawie „CYRK".

 

 


 

MINIONE WYDARZENIA

 

4 stycznia

Moda z fasonem, czyli jak ubierali się Polacy w czasie II wojny światowej / dr Magdalena Bialic

Wydaje się, że moda jest ostatnią rzeczą, o której można myśleć w czasie wojny. Ale wbrew pozorom lata 1939–1945 pod względem mody, były bardzo ciekawym czasem, a Polacy ubierali się wówczas z fasonem. Także po to, żeby pokazać Niemcom, iż podbili nas militarnie, ale ducha i fantazji w Polkach i Polakach nie zabili.

 

11 stycznia

Polski malarz na paryskich salonach. O twórczości Eugeniusza Zaka / Paweł Bień

Urodzony w maleńkim Mogilnie, leżącym na terenie dzisiejszej Białorusi, Eugeniusz Zak prędko wyjechał do Warszawy, by pod okiem stołecznych artystów kształcić swój niezwykły talent. Ambicja zaprowadziła go jednak znacznie dalej, bo aż do Paryża, gdzie zaprzyjaźnił się m.in. z Markiem Chagallem i zyskał uznanie, jako twórca wyszukanych kompozycji malarskich.

 

18 stycznia

Jusepe de Ribera – malarz ciała / Paweł Masłowski

Nagie ciała hadesowych potępieńców i świętych męczenników modelowane tak dramatycznym chiaroscuro, że kolory gubią się w skrajnym kontraście światła i cienia.  To sprawia, że Jusepe de Ribera jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych mistrzów wczesnego baroku a jednocześnie ulubionym malarzem współczesnych fotografów. Obok najsłynniejszych dzieł artysty omówimy  obraz Męczeństwo św. Sebastiana ze zbiorów MNW i przyjrzymy się kontekstowi tego dzieła sztuki, którego autorstwo przypisywano wcześniej Francesco Guariniemu.

 

25 stycznia

Średniowieczne bestiariusze, czyli symbolika zwierząt / Zofia Załęska

Bestiariusze to średniowieczne traktaty o zwierzętach. Opisywano w nich stworzenia żyjące w rzeczywistości, ale również fantastyczne stwory. Wszystkim stworzeniom opisanym w bestiariuszach przypisywano znaczenia alegoryczne i moralne przesłanie. Podczas wykładu poznamy historie dotyczące zwierząt uwiecznionych na średniowiecznych dziełach sztuki i prześledzimy ich ukryte znaczenia, które wywodzą się właśnie z bestiariuszy.

 

1 lutego

Francuzka na polskim tronie / Monika Miżołębska

Francuska księżniczka Maria Ludwika Gonzaga, przyszła żona dwóch polskich królów z dynastii Wazów, przedstawiona została na portrecie Justusa van Egmont, któryprezentowany jest w Galerii Stuki Dawnej MNW. Ta silna i inteligentna kobieta zyskała w Polsce zarówno grono popleczników, jak i zagorzałych wrogów. Jak ocenić tę niezwykłą postać? Czy była intrygantką, czy obrończynią kraju, podtrzymującą ducha oporu w czasie potopu szwedzkiego?

 

8 lutego

Podróżnik i mistyk. O twórczości Kazimierza Stabrowskiego / Paweł Bień

W malarstwie Kazimierza Stabrowskiego odnaleźć można secesyjną dekoracyjność, młodopolski polot i pierwiastek mistyczny. Artysta przechodził różne zawirowania życiowe, na przykład stracił stanowisko wykładowcy w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. Mimo niesprzyjających okoliczności nie porzucił jednak pasji podróżowania, a jego obrazy są kroniką wypraw artysty na południe Europy i Bliski Wschód.

 

15 lutego

Piękni mężczyźni / Monika Miżołębska

Pogromcy kobiecych serc, legendarni uwodziciele, piękni władcy i przystojni artyści. Podczas spotkania poznamy historie mężczyźni, którzy słynęli z urody albo nieodpartego uroku, a ich miłosne podboje przeszły do historii. Piękno podlega jednak zmiennym gustom epok. Czy więc współcześni amanci odpowiadaliby kanonom męskiej urody z dawnych czasów?

 

22 lutego

Kultowe sklepy i marki II Rzeczypospolitej / dr Magdalena Bialic

W każdej epoce istnieją kultowe sklepy, marki i przedmioty. Zapraszam na opowieść o sklepach i markach z czasów II Rzeczpospolitej, za którymi tęsknili nasi dziadkowie i z rozrzewnieniem o nich opowiadali. 

 

1 marca
Sen w sztuce – forma i znaczenie / Karolina Zalewska

„Jedną z najmniej zbadanych dziedzin sztuki są sny” – twierdził malarz Johann Heinrich Füssli. Senne wizje przedstawiane był przez artystów zarówno jako marzenia, koszmary, jak i wizje lub synonim śmierci. Dla surrealistów były one źródłem inspiracji, które pozwalało połączyć sprzeczności istniejące w świecie realnym. W sztuce współczesnej śpiący człowiek bywał obiektem wystawienniczym. 

 

8 marca

Kobiety wszechczasów / Roma Radwańska

Pośród dzieł sztuki z kolekcji MNW możemy spotkać takie, których historia związane są z postaciami wielu nieprzeciętnych kobiet: artystek, poetek, projektantek. Są również takie, które przedstawiają kobiety o silnych osobowościach, zajmujące istotne miejsce w społeczeństwie. Podczas wykładu przyjrzymy się właśnie takim obiektom. Przekonamy się, że w świecie sztuki – od starożytności po współczesność – kobiety są i były zawsze obecne.

 

15 marca
Na ludowo / Roma Radwańska

Sztuka i rzemiosło wsi jest niewyczerpanym źródłem inspiracji dla polskiego wzornictwa, poczynając od stylu zakopiańskiego stworzonego przez Stanisława Witkiewicza, aż po stołek PLOPP Oskara Zięty. Zarówno rozwiązania techniczne, jak i estetyka czerpana z folkloru, dają się twórczo przekształcać, co daje możliwość kreowania przedmiotów nowoczesnych, funkcjonalnych i pięknych. W Galerii Wzornictwa Polskiego zobaczymy meble, tkaniny, kilimy, dywany, ceramikę i zabawki inspirowane sztuką ludową.

 

22 marca

Ptasia menażeria, czyli o czym szczebiocą ptaki w muzealnej kolekcji / Wioletta Cicha

Szare, wielobarwne, mniejsze lub większe ptaszki. Nasłuchujemy ich głosów, oglądamy je chętnie w naturze. Być może jeszcze większa przyjemność sprawić może podziwianie ptasiej menażerii przedstawionej w dziełach sztuki. Kiedy przyjrzymy się im uważnie, odsłonią przed nami wiele ukrytych znaczeń…

 

29 marca

Edward Okuń – niestrudzony wędrowiec / Karolina Greś

Edward Okuń zapisał się w polskiej historii sztuki jako niezwykły malarz, wrażliwy rysownik i ilustrator.

Przez całe życie podróżował po świecie, poznając nowe kraje i lokalne zwyczaje. Odwiedził m.in. Monachium,

Paryż, Rzym, Sorrento, Capri oraz Dubrownik. Każda z wypraw znalazła swoje odzwierciedlenie w jego sztuce.

 

5 kwietnia

Leon Wyczółkowski – malarstwo / Paweł Bień
Leon Wyczółkowski to artysta o iście proteuszowej naturze. Co kilka lat zmieniał technikę i stylistykę swoich prac, zaskakując publiczność oraz wprawiając w konsternację niejednego krytyka. Przechodził od akademickiej estetyzacji po plenerową analizę światła; inspirował się zarówno scenami z życia chłopów, jak i sztuką dalekiej Japonii. Najpierw malował wnętrza salonów, a później skiby ziemi o zachodzie słońca, które przyniosły mu trwałe miejsce w historii polskiej sztuki. Kim był człowiek, któremu udało się podnieść kopanie buraków do rangi mistycznego rytuału i reymontowskiej „komunii z ziemią”?

 

12 kwietnia

Światło w malarstwie / Romualda Radwańska

Od średniowiecza po czasy współczesne malarze operują światłem, aby realistycznie komponować przestrzeń obrazu, wydobyć to, co uważają w nim za najbardziej istotne, wreszcie, a może przede wszystkim – aby odtworzyć lub uchwycić nastrój miejsca czy sceny. Przyglądając się dziełom z różnych epok, poznamy rozmaite efekty luministyczne, będące często skutkiem śmiałych eksperymentów.

 

19 kwietnia

W gabardynie i lodenie  – historia dawnych strojów narciarskich / dr Magdalena Bialic

Choć narciarstwo nie jest starą dyscypliną sportową, jednak stroje zakładane przez jego entuzjastów bardzo się zmieniły. Szczególnie ciekawie pod tym względem prezentowało się dwudziestolecie międzywojenne, złoty okres narciarstwa, czyli czasy umasowienia tego sportu. Na trasach można było spotkać narciarzy w modnych gabardynowych i lodenowych strojach, często autorstwa wybitnych projektantów mody.

 

26 kwietnia

Czy Pani mieszka sama? Modne adresy, modne mieszkania / Karolina Zalewska

W 1935 roku Jadwiga Smosarska zaprosiła dziennikarzy do swojej nowej willi przy ulicy Naruszewicza. Wielbiciele talentu gwiazdy dowiedzieli się, kto zaprojektował jej pokój kąpielowy i gdzie można zamówić identyczne płytki ceramiczne i emaliowaną wannę. Nowością lat trzydziestych były magazyny wnętrzarskie, czyli czasopisma, które podpowiadały, jak modnie urządzić mieszkanie, oraz uchylały rąbka tajemnicy domowego zacisza gwiazd.

 

 

Koordynacja: / Dział Edukacji