Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Sztuka i ruch

Warsztaty artystyczno-ruchowe

 

Podczas warsztatów z cyklu „Sztuka i ruch” odkryjemy fascynujące detale dzieł sztuki europejskiej i azjatyckiej, które nawiązują do żywiołów: ognia, powietrza, ziemi i wody.

Aby dobrze poznać i zrozumieć dzieła sztuki zaangażujemy różne zmysły. Ćwicząc multisensoryczność przeniesiemy ją na umiejętność pracy z własnym ciałem oraz na działania artystyczne.

Będziemy malować, rzeźbić, rysować. Odbędziemy podróż w głąb samego siebie. Zapraszamy seniorów na aktywne i twórcze spotkania ze sztuką.

 

 

Termin: czwartek, godz. 11.00
Czas trwania: ok. 80 minut
Miejsce zbiórki: Gmach Główny MNW, Hol Główny
Dla kogo: seniorzy
Zasady udziału: bilet wstępu w cenie 10 zł dostępne w kasie i on-line od wtorku poprzedzającego wydarzenie od godziny 10.00

 

 

Dodatkowe informacje:

  • zalecany jest luźny i wygodny strój, odpowiedni do ćwiczeń; uwaga: podczas pracy twórczej (m.in. z farbami i tuszem) ubranie może się zabrudzić
  • bilety dostępne on-line oraz w kasie MNW od wtorku poprzedzającego zajęcia
  • warsztaty odbywają się w sali edukacyjnej
  • liczba miejsc ograniczona

 

 

HARMONOGRAM SPOTKAŃ

 

27 stycznia

Dynamika chmur

Od delikatnych obłoczków oświetlonych słońcem, poprzez imponujące, wypiętrzone w przestwór nieba struktury, aż po ciemne groźne chmury zwiastujące nawałnice.

Każdy z nas kiedyś zauważył, jak dynamicznie zmienia się obraz nieba, czasem nawet z minuty na minutę. Nic dziwnego, że te fantazyjne twory natury przykuwają także uwagę artystów.

Na warsztatach podpatrzymy, w jaki sposób artyści uwieczniali zmienności zjawisk na niebie. Poznamy również ćwiczenia taiji, które polega na poruszaniu rękoma jak chmurami, co harmonizuje ciało i umysł. Zadamy sobie pytanie: czy obraz i ruch chmur mają wpływ na nas samych?

 

24 lutego

Rytm deszczu

Słuchanie rytmicznych uderzeń kropli deszczu o parapet lub szum strug ulewy za oknem w letni dzień może wprowadzić nas w stan relaksu i wyciszenia. Inaczej będzie czuł się przechodzień kryjący się przed ulewą pod parasolem. W jaki sposób zatem uchwycić w malarstwie lub w grafice rytm spadających kropli? Ćwiczenia, które poznamy, to ćwiczenia qigongu: rozgarnianie chmur i sprowadzanie deszczu.

 

24 marca

Wzór wody

Pomarszczona wiatrem lub gładka jak lustro tafla jeziora, meandry rzeki, która wije się pośród zielonych pól, kręgi tworzące się wokół wrzuconego do wody kamienia – to wszystko może być inspiracją do plastycznego odwzorowania ornamentów stworzonych przez naturę. W jaki sposób przedstawiali je artyści, w jakich autorskich wzorach odtworzymy je my? Propozycja ćwiczeń na to spotkanie, to rotacje bioder, ramion i głowy. Stańmy się ruchem wody, podążajmy za jej płynnością i odnajdźmy sobie jej ruch.

 

28 kwietnia

Siła i różnorodność ziemi

Struktura ziemi, jej zapach a nawet smak, może być dla nas ważnym elementem wspomnień związanych z konkretnymi miejscami i wyjątkowymi przeżyciami. Dla artystów różnorodność ziemi to częsty temat działań artystycznych, ważny symbol, a także źródło barwników do farb. Oglądając dzieła sztuki z muzealnej kolekcji przywołamy własne doświadczenia, poruszymy nasze zmysły, by stworzyć osobiste kompozycje. Poruszymy ciało, odnajdziemy równowagę praktykując ćwiczenia na błędnik, wzmocnimy nasze ugruntowanie, zakorzenienie „stojąc jak drzewa”.

 

19 maja

Moc wiatru

Wiatr – czasem orzeźwiający i delikatny, czasem porywisty i niszczycielski, może zmienić rzeczywistość wokół nas. Czujemy jego powiew na twarzy, we włosach, fałdach płaszcza. W sztuce możemy go dostrzec dzięki przedstawieniom pochylonych drzew, wirujących liści, wzburzonych fal. W jaki sposób jego tchnienie zainspiruje nas do autorskich kreacji? Jakie ruchy możemy wprowadzić i praktykować, aby nasze ciała były mocne i silne jak wiatr, jak huragan? Qigong Szkoły Mędrców z Góry Emei naprowadzi nas na te poszukiwania.

 

 

Koordynacja: ,  / Dział Edukacji