Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Przedszkola

Przeszłość i teraźniejszość, barwy i kształty, zwierzęta fantastyczne i prawdziwe, zjawiska przyrodnicze oraz baśniowe i legendarne opowieści. W muzealnych galeriach już najmłodsze dzieci mogą poznawać świat, rozwijać wrażliwość na piękno, uczyć się wyrażania opinii oraz dzielenia odczuciami i emocjami. Zapraszamy wszystkie przedszkolaki do świata zagadkowych obrazów i rzeźb, pięknego rzemiosła i zaskakujących pomysłów współczesnego wzornictwa.

 

 

Zajęcia dla grup trzylatków i czterolatków (czas trwania: 60 min.)

 

 

GMACH GŁÓWNY MNW

Aleje Jerozolimskie 3, 00-495 Warszawa

 

Co to jest Muzeum?
Muzeum Narodowe w Warszawie to ogromny budynek pełen tajemniczych przedmiotów: obrazów, rzeźb, a nawet zabawek. Zapraszamy na zajęcia, podczas których obejrzymy ciekawe dzieła sztuki, dotkniemy narzędzi potrzebnych do ich stworzenia oraz sami wcielimy się w artystów.

Kolorowy zawrót głowy
Żółty, czerwony, niebieski... Jakie jeszcze kolory znacie? Co się stanie, gdy je ze sobą zmieszamy? Zapraszamy na zajęcia, podczas których poszukamy w obrazach barw podstawowych i pochodnych oraz sami spróbujemy uzyskać wszystkie kolory tęczy.


 

Zajęcia dla grup pięciolatków i sześciolatków (czas trwania: 60 min.)

 

 

GMACH GŁÓWNY MNW

Aleje Jerozolimskie 3, 00-495-Warszawa

 

 

Arkadyjska podróż

Zapraszamy w wyjątkową podróż do mitycznej Arkadii! Podczas wyprawy zobaczymy, jak artyści wyobrażali sobie tę krainę. Przyjrzymy się arkadyjskim krajobrazom, poznamy mieszkających tam pasterzy, zwierzęta, faunów i inne fantastyczne stworzenia…

Zajęcia są realizowane na wystawie czasowej "Arkadia"

 

 

Tajemnice mumii
Dlaczego w starożytnym Egipcie robiono mumie? Czym były sarkofag i kartonaż? Ile metrów bandaży zużywano do owinięcia jednej mumii? Poznamy mit o Ozyrysie i zwiedzimy jego królestwo, zapoznamy się też z egipską wiarą w życie pozagrobowe.

Wyprawa na Olimp
Wyruszymy na wyprawę do siedziby bogów, podczas której spotkamy m.in. Zeusa, Heraklesa, Afrodytę i Atenę. Poznamy najważniejsze mity greckie. Kontekstem dla naszej opowieści będą marmurowe posągi i malowidła na wazach.

Zabawy z barwami
Jako początkujący artyści zaczniemy stawiać pierwsze kroki w świecie kolorów. Poszukamy barw ciepłych i zimnych, podstawowych i pochodnych, kontrastowych i uzupełniających. Zastanowimy się też, co sprawia, że jedne obrazy wydają się nam wesołe, inne zaś smutne.

W malarskiej pracowni
Co jest potrzebne malarzowi do pracy? Czym jest talent? Gdzie pracuje artysta? Podczas spotkania opowiemy, co każdy malarz powinien wiedzieć o sztuce malowania, jak wygląda jego pracownia oraz jakich narzędzi używa do tworzenia swoich prac.
Uwaga: lekcja dostępna również w języku angielskim.

Pory roku, pory dnia
Natura zawsze inspirowała artystów. Przekonamy się, czy łatwo przedstawić noc, upalny, wietrzny lub mroźny dzień? Ilu kolorów potrzeba, żeby namalować śnieg? Poznamy tajniki pracy malarza pejzażysty.

Ożywione obrazy
Dzięki sile naszej wyobraźni obrazy w galeriach ożyją. Czeka nas wspaniała przygoda — wypłyniemy w morze, wybierzemy się do teatru, a nawet usłyszymy burzę.

Ptaki, robaki i inne zwierzaki
W muzeum ukryło się wiele dobrze nam znanych zwierząt oraz fantastycznych stworów: latających, pełzających, skaczących. Może uda nam się wspólnie je wytropić? Na koniec wykonamy zwierzątka z papieru.

 

Emocje w obrazach

Emocje odgrywają ważną rolę w naszym życiu. Warto nauczyć się je rozpoznawać. Pomogą nam w tym dzieła sztuki. Czy Stańczyk jest wesoły czy smutny? O czym myśli dziewczyna z Babiego lata? Jakie emocje przywołują obłoki na niebie, wyschnięte źdźbła trawy, pędzące rumaki? A co Ty czujesz, kiedy tańczysz, wyruszasz w podróż, spacerujesz?

Pomysł na zabawkę
Samochód ze szczotki, dźwig z klamerek, miasto z kartonu. Ciekawa zabawka może powstać z niczego. Wystarczy świeżym okiem spojrzeć na otaczające nas rzeczy. Jakie jeszcze przedmioty tworzyli i tworzą projektanci z myślą o dzieciach? Co lub kto ich inspiruje? Poszukamy odpowiedzi na te pytania. Każdy z nas wykona także wyjątkową papierową zabawkę.

Prawdziwa historia świętego Mikołaja
Gdzie i kiedy żył święty Mikołaj? Jakie imiona nosili Trzej Królowie i jak ich przedstawiano? Obejrzymy sceny z historii Bożego Narodzenia tworzone przez artystów różnych epok.
Uwaga: zajęcia realizowane od listopada do stycznia.

 

Wielkanocne pisanki, kraszanki i kogutki
Porozmawiamy o zwyczajach związanych ze świętami Wielkiejnocy, o malowaniu pisanek i święceniu pokarmów. Poznamy różnicę między śmigusem a dyngusem. Dowiemy się również, jakie wydarzenia miały miejsce w kolejnych dniach Wielkiego Tygodnia i jak ukazywali je artyści.
Uwaga: zajęcia realizowane od marca do kwietnia.

 

 

MUZEUM RZEŹBY im. XAWEREGO DUNIKOWSKIEGO W KRÓLIKARNI

ul. Puławska 113a, 02-707 Warszawa

 

Moja pierwsza wizyta w Muzeum Rzeźby

Zwiedzając nasze muzeum zastanowimy się, po co istnieją muzea i jaka jest ich funkcja. Dowiemy się też, jak należy się w nich zachowywać. Poznamy historię Królikarni, dowiemy się kim był Xawery Dunikowski i odkryjemy, czy w Królikarni kiedyś hasały króliki. Na koniec wykonamy własne dzieło.

Uwaga: zajęcia realizowane w poniedziałki i piątki.

 

Rzeźba – co to takiego?

Podczas zajęć zastanowimy się, czym rzeźby różnią się od innych dzieł sztuki i jak wpływa to na sposób ich oglądania. Nauczymy się rozpoznawać klasyczne materiały i narzędzia rzeźbiarskie, a podczas spaceru po magazynach studyjnych odkryjemy inne, całkiem zaskakujące tworzywa, z jakich powstawały rzeźby współczesne. Zajęcia zakończymy wykonaniem własnej pracy rzeźbiarskiej.

Uwaga: zajęcia realizowane w poniedziałki i piątki.

 

 

MUZEUM WNĘTRZ W OTWOCKU WIELKIM

ul. Zamkowa 49, 05-480 Karczew

 

Muzeum – co to takiego?

Muzeum to fascynujące miejsce, w którym każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie. Wędrując przez muzealne sale, poznamy najciekawsze z prezentowanych w nich zabytków i dowiemy się, dlaczego niektóre z nich muszą znajdować się w gablotach.
Uwaga: zajęcia realizowane są od środy do niedzieli w sezonie wiosennym i letnim.

 

Jak zamówić zajęcia?